اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنرال دوستم، معتقد است که قوم ازبک در پست های بلندپایه دولتی سهم کمی دارند…

معاون اول ریاست جمهور طی جلسه ای که در منزل وی برگزار شد با انتقاد شدید از انحصار قدرت در دستان رییس جمهور از هواداران خود برای عدم انجام تعهدات عذرخواهی کرد.

رییس جمهور نیز در مراسم افتتاح شهرک خواجه روشن با بیان اینکه دولت گاو شیری نیست تا کسی از آن استفاده کند، حکومت را تنها وسیله خدمت به مردم دانست.

طی ماه گذشته نیز شاهد انتقادات شدید ریاست اجرایی دولت وحدت ملی از به حاشیه راندن مقامات در حکومت، توسط غنی و قدرت طلبی وی بودیم که پس از حاشیه های بسیار در کشور با دیدارهای چند باره میان عبدالله و غنی به نظر می رسد که اختلاقات به راه حل رسیده است.

هر چند رییس جمهور طی دو سال گذشته نشان داده است که به انتقادها حتی در سطح دولتمردان بی اعتنا است و قدرت کامل را فقط برای خود می خواهد اما اگر پای این انتقادها به دیگر مقامات باز شود، سرانجام حکومت وحدت ملی و رییس جمهور به سوی تدارم پیش نمی رود.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه رییس جمهور رییس 9 کمسیون است و ولسوال ها، قوماندان های امنیه و آمران حوزه ها نیز توسط رییس جمهور تعین می شود، تاکید کرد: آیا این عدالت است؟

دهه های گذشته نشان داده است که جنرال دوستم مرد صبر و تحمل نیست بلکه مرد میدان مبارزه و سلاح می باشد و گواه آن نیز برخورد نظامی و فَیْر افراد وی به سوی هوادارن دفن کلکانی در تپه شهرآرا بود که با کشته شدن 5 تن و با وساطت محمد خلیلی به پایان رسید.

با نگاه به این رویداد و گذشته رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، نمی توان انتظار عملکرد آرام همچون عبدالله را نسب به بی تفاوتی های غنی داشت، همچنان که هشدار داده است که اگر مردم از من بخواهند می توانم حرکت های مدنی راه اندازی و صدها هزار تن را نیز جمع آوری کنم.

جنرال دوستم ضمن انتقاد از سهم اندک قوم ازبک در پست های بلندپایه دولتی با ابراز ناراحتی گفت که حکومت در مقابل گفته هایی که دوستم در شمال یک نسل را کشته، پشتون ها را کوبیده، ازبک ها را مسلح و حزب اش را تقویت کرده، سکوت می کند.

معاون اول ریاست جمهوری اظهار کرده است که مطابق قانون اساسی ریاست کمسیون امنیتی شورای وزیران به معاون اول ریاست جمهور تعلق دارد اما در حال حاضر این وظیقه را شورای امنیت به پیش می برد در حالی که در جریان کمپاین های انتخاباتی گفته بودم که انجنیر یا اقتصاددان نیستم اما می توانم در امور امنیتی مفید باشم.

انتقادهای گسترده آن هم در سطح بالای حکومتی، نارضایتی مقامات از اقدامات رییس جمهور برای انحصار قدرت پشتون ها که از دیرباز در افغانستان تبدیل به رسم شده است را دارد، در حالی که در 15 سال گذشته هم مردم و هم جامعه جهانی خواستار سهیم شدت تمامی اقوام در اداره کشور بودند که برای برقرار امنیت و پشبرد قانون لازمه حکومت داری است که با توجه به عملکرد دو ساله غنی، نه خواسته و نه می خواهد به آن عمل کند.

افغانستان از گذشته تا اکنون نشان داده است که مسایل قومی چنان در آن قوی است که با تحریک یک مقام ، شعله های جنگ داخلی روشن و تمامی کشور را دربَرخواهد گرفت و باید رییس جمهور به دنبال حل اختلافات با مقاماتی باشد که همراه وی دولت وحدت ملی را شکل داده اند بلکه عدم توجه و بی تفاوتی پیامدی جز جنگ داخلی ندارد.

قدرتی که غنی به آن تکیه زده است مدیون ریخته شدن خون ملیون مردم از تمامی اقوام افغانستان است و تداوم دولت وی با تقسیم قدرت میان دولتمردان تداوم می یابد نه در فتنه ها و به حاشیه راندن.

موضوع : اخبار