اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

احمد ولی مسعود رییس بنیاد شهید مسعود با انتقاد از رویکرد حکومتداری در افغانستان اعلام کرد که تصمیم‌های زمامداران کشور بدون توجیه در بسیاری موارد تغییر می‌کند.

 

وی افزود: این سیاست تغییر و اشتباه در لویه جرگه قانون اساسی افغانستان نیز سران مجاهدین را بر اساس تبار و زبان تقسیم کرد و روند رشد دموکراسی نوپای افغانستان به انحراف کشیده شد.

 

مسعود تاکید کرد که رویکرد حکومت‌داری در پانزده سال گذشته برمبنای تئوری تفرقه بیانداز وحکومت کن استوار بوده است.

 

رییس بنیاد احمد شاه مسعود همچنین تصریح کرد که در نتیجه این سیاست، توافقنامه حکومت وحدت ملی نیز توسط رهبران آن نادیده گرفته شد.

 

وی در فیسبوک خود نوشته که بحران‌های سرزمین ما ریشه‌های تاریخی دارند و بدین منظور و در این شرایط حساس کشور نیازمند راه حل های سنجیده، توأم با گفتمان، حوصله مندی، تسامح، تفاهم و درک متفابل است.

 

به نوشته مسعود، سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن، از کهنه سیاست‌های زمامداران این سرزمین بوده است که در عمق آن همواره ایجاد عامدانه حساسیت‌های قومی و تباری نهفته است و استبداد از هـمین جاهـا جوانه می‌زند.

 

وی پیش از این نیز اعلام کرد هبود که عدم‌برگزاری لویه‌جرگه قانون اساسی زمینه سقوط حکومت وحدت ملی افغانستان را فراهم می‌کند.

 

رییس بنیاد مسعود تاکید کرده بود که رییس‌جمهور محمد اشرف‌غنی و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه در اجرای توافقنامه سیاسی ناکام بوده‌اند.

 

مسعود اذعان داشت: در صورتی که توافقنامه حکومت وحدت ملی اجرایی نشود، حکومت مشروعیت خود را از دست می‌دهد.