اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روز چهارشنبه نمایندگان پارلمان پس از رای گیری در مورد ۱۸ وزیر پیشنهادی دولت، به هشت نامزد رای اعتماد داد و ۱۰ نفر دیگر را رد کرد.

 

رحمت الله نبیل با اخذ ۱۵۱ رای به عنوان رییس امنیت ملی، صلاح الدین ربانی با ۱۵۱ رای به عنوان وزیر خارجه، نورالحق علومی با ۱۳۱ رای به عنوان وزیر داخله، اکلیل حکیمی با ۱۲۸ رای به عنوان وزیر مالیه، داکتر فیروز با اخذ ۱۷۰ رای به عنوان وزیر صحت، عالمی بلخی با ۱۳۴ رای به عنوان وزیر امور مهاجرین، داود شا ه صبا با ۱۴۶ به عنوان وزیر معادن، نصیر احمد درانی با ۱۴۵ به عنوان وزیر انکشاف دهات و فیض محمد عثمانی با ۱۶۰ رای به عنوان وزیر حج و اوقاف، موفق به کسب رای اعتماد وکیلان مجلس شدند.

 

نمایندگان پارلمان هم که تعطیلات زمستانی شان کمی دیر شده بود، بلافاصله بعد از این کار خسته کننده و مداوم!!! به تعطیلات رفتند تا باز هم تکمیل کابینه اشرف غنی و عبدالله ۴۵ روز دیگر به تاخیر بیفتد. در این مدت رییس جمهور و رییس اجرایی کشور وقت دارند تا مابقی وزیران را مشخص کنند و وکیلان نیز فرصت دارند تا درآمدهای حاصل از این رویداد را خرج کنند!!!

 

به هر حال همین چند انتصاب هم خالی از ایراد و گپ و گفت نیست به ویژه درباره جوانکی که به لطف شهادت پدرش به نان و نوای خوبی رسیده است. صلاح الدین که به گفته ی مارشال فهیم عملکرد بسیار ضعیفی در سرپرستی حزب جمعیت و ریاست شورای عالی صلح داشت، طی این چند سال رابطه ی خوبی با پاکستان و عربستان سعودی برقرار کرده است که مهمترین علت آن بی تجربگی و رفیق بازی وی می باشد.

 

این موضوع که وی لیاقت سرپرستی حزب جمعیت را نداشت موضوعی است که مرحوم مارشال فهیم هم به آن معتقد بود و شش ماه قبل از وفاتش، در نشستی به صلاح الدین ربانی گفته بود که زمان کار او به عنوان سرپرست جمعیت به پایان رسیده و باید سرپرستی جمعیت به استاد عطا محمد نور واگذار شود.

 

در این نشست صلاح الدین ربانی از مارشال فهیم تقاضا کرده بود که باید زمان کار وی به عنوان سرپرست جمعیت اسلامی تا یک سال دیگر تمدید شود؛ اما مارشال فهیم در پاسخ صلاح الدین ربانی گفته بود: پس از شهادت احمد شاه مسعود و استاد ربانی، کلان جبهه‌ ی مقاومت و حزب جمعیت من هستم. وقتی استاد شهید شد، ما در یک وضعیت روحی و عاطفی خاص، خودت را به عنوان یک جوان درس خوانده و خارج دیده سرپرست جمعیت ساختیم. تصور ما این بود که خودت هم در روابط خارجی حزب جمعیت تلاش می ‌کنی و هم در داخل به دلیل دور بودن از تنش ‌های داخلی جمعیت را جمع می ‌سازی و اعضای جمعیت را که از جمعیت دور مانده اند، در جمعیت گردهم می ‌آوری؛ اما با گذشت بیش از یک سال دیده شد که خودت در راستای گسترش روابط جمعیت در بیرون کاری نکردی، در داخل افغانستان هم نتوانستی اعضای جمعیت را گردهم بیاوری.

 

این واقعیتی است از زبان مارشال فهیم اما با اینکه عملکرد صلاح الدین در سه سال ریاستش در شورای عالی صلح و سرپرستی حزب جمعیت به مراتب ضعیف بوده و عدم مدیریتش بر هیچ کسی پوشیده نیست اما پاکستانیها مدعی هستند که وی بهترین گزینه برای احراز سمت خارجه ی افغانستان می باشد چون موافقان و مخالفان را به خوبی می شناسد.

 

متاسفانه در این ۱۳ سال اخیر همیشه همسایگان و خارجی ها نقش بسزایی در تعیین دولتمردان افغانستان داشته اند که این هم یک مورد از آنها است به هر حال در ذیل نگاهی داریم به زندگی وزیر خارجه جدید کشور:

 

محترم صلاح الدین ربانی در بیستم ثور ۱۳۵۰ در شهر کابل به دنیا آمد. وی تحصیلات مقدماتی را در دوران مهاجرت در پاکستان به پایان رساند و بعد از اخذ مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل عازم عربستان سعودی شد. صلاح الدین ربانی مدرک لیسانس خود را در رشته بازاریابی از دانشگاه ملک فهد کسب کرد.

 

وی پس از اتمام تحصیلات، در یک شرکت سعودی مشغول به کار شد و پس از مدتی به امارت متحده عربی سفر کرد و تا سال ۱۳۷۸ در این کشور اقامت داشت. سپس در سال ۱۳۷۸ به منظور ادامه تحصیل به انگلیس سفر کرد و مدرک فوق لیسانس خود را در سال ۱۳۷۹ از دانشگاه کنگستون در رشته مدیریت و تجارت بدست آورد.

 

پس از آن ربانی به عنوان مشاور سیاسی سفارت افغانستان در نیویورک تعیین و تا سال ۱۳۸۴ در این سمت باقی ماند. وی همچنین مسوولیت کمیته اول امنیت جهانی و خلع سلاح سازمان ملل متحد را بر عهده داشت.

 

صلاح الدین ربانی در اواخر سال ۱۳۸۴ با هدف ادامه تحصیل از سمت خود در وزارت خارجه استعفا داد و در دانشگاه کلمبیا شهر نیویورک مشغول به تحصیل شد و دومین مدرک فوق لیسانس خود را در رشته روابط بین المللی در سال ۱۳۸۶ بدست آورد.

 

وی در سال ۱۳۸۶ عازم افغانستان شد و به عنوان معاون حزب جمعیت اسلامی افغانستان در امور سیاسی ایفاء نقش کرد. در همین سال وی ریاست تلویزیون خصوصی نور را نیز بر عهده داشت.

 

صلاح الدین که متاهل بوده و دارای چهار فرزند می باشد، پس از این شهادت پدرش، در مهرماه ۱۳۹۰ از سوی اعضای حزب جمعیت اسلامی به عنوان سرپرست این حزب انتخاب شد.

 

مرحوم برهان الدین ربانی میراث دیگری هم برای پسرش به یادگار گذاشت و آن هم ریاست شورای عالی صلح افغانستان بود که پس از شهادت او رایزنی‌های زیادی برای تعیین رییس انجام شد و سرانجام اعضای این شورا صلاح الدین را به اتفاق آرا به عنوان رییس جدید شورای عالی صلح و جانشین پدرش برگزیدند.

 

تا در زمان انتخابات هم توانست به نزدیک کردن خود به یک از دو نامزد، برای خود سمت وزارت خارجه دولت وحدت ملی را رقم بزند تا ببینیم در این سمت چه گلی بر سر دولت و ملت افغانستان می زند و آیا به قول معروف که گفته اند “گیرند پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل” چیزی از سیاست آن پدر به این پسر رسیده است یا خیر؟