اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

السفیر لبنان در مقاله ای به موضوع انتخاب دشوار اسراییل برای انتخاب میان کلینتون و ترمپ پرداخته است.

اسراییل با انبوهی از تناقض¬ها با قضیه انتخابات ریاست جمهوری امریکا برخورد می کند و با این نوع برخورد نه فقط میزان قطب بندی داخلی را بلکه همچنین انتظارات و نگرانی ها از هر دو نامزد دمکرات و جمهوری خواه را بازتاب می دهد. با وجود این، حال و هوای کلی حاکم بر اسراییل به هرج و مرجی گرایش دارد که دونالد ترمپ بیش از هیلاری کلینتون نماد آن تلقی می شود. امریکایی ها این تناقض را احساس و آن را به شکل های مختلف ابراز

می کنند.
این گونه است که رودی جولیانی، شاروال سابق نیویورک هفته گذشته تلاش کرد این جنبه را نشان دهد. او در مصاحبه با “واشنگتن پست” گفت از طریق گفتگوهایش با “بالاترین سطوح دولت اسراییل” آگاه شده که آنان دونالد ترمپ را بر هیلاری کلینتون ترجیح می دهند. در گفته های جولیانی صداقت وجود دارد زیرا او حداقل چند ماه پیش به اسراییل سفر کرده و افراد بسیاری از گرایش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به دولت های جمهوری خواه و اختلافات او با دولت های دمکرات با خبر هستند. با وجود این، دفتر نخست وزیر اسراییل مجبور شد اعلام کند سخنان جولیانی صحت ندارد زیرا اسراییل در انتخابات امریکا مداخله نمی کند و روابط خوبی با هر دو حزب امریکایی دارد.
افراد زیادی نقش اسراییل را در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ٢٠١٢ به یاد دارند هنگامی که نتانیاهو آشکارا از میت رومنی، نامزد جمهوری خواه و رقیب اوباما طرفداری کرد. به غیر از این، شلدون ادلسون یکی از مهم ترین رهبران تبلیغات انتخاباتی نتانیاهو نیز تأمین کننده مالی نامزدهای جمهوری خواه بسیار تندرو است که بیش از صد ملیون دالر در تبلیغات رومنی هزینه کرد. طرفداری علنی نتانیاهو از رومنی منجر به عمیق تر شدن بحران روابط او با دولت امریکا به ریاست اوباما شد. به طور کلی این مسئله همچنین به تیره شدن روابط نتانیاهو با حزب دمکرات منجر شد که به این نتیجه رسید نتانیاهو به گونه ای رفتار می کند که گویی یکی از نومحافظه کاران است.
امیر تیفون، خبرنگار سیاسی سایت خبری “والا” این نکته را دریافته است که پی بردن نتانیاهو به خشم حزب دموکرات از او در سال جاری عیسوی باعث شد وی در کنفرانس سالانه سازمان آیپک، به علت اشتراک نامزدهای ریاست جمهوری امریکا در آن حضور نیابد. اما تظاهر نتانیاهو به بی طرفی حقیقت تمایل او به طور کلی به جمهوری خواهان و دونالد ترمپ را از میان نمی برد که در تاریخ انتخابات امریکا بحث برانگیزترین نامزد محسوب می شود.
به اعتقاد نداف ایال در “یدیعوت آحرنوت” اسراییلی ها برای پذیرفتن ترمپ من‌حیث رییس جمهور آینده امریکا آماده اند زیرا او را مانند خود می دانند. وی نوشت اسراییلی ها بیش از دیگران ترمپ را می فهمند و آنان او را بیشتر به خاطر نوع سیاستی که خواستار آن است – ویرانگر، آدمکش و تحریک آمیز- به شمار می آورند و این سیاست های ما در طول ده ها سال بوده است”. وی اشاره کرد برای اسراییل ها فهم ترمپ آسان است “در نزد ما نیز سیاستمداران با حقایق ارزیابی نمی شوند و به علت دروغی که می گویند رسوا نمی شوند زیرا دروغ در سیاست ما مقوله مهمی نیست بر خلاف سیاست امریکا قبل از ترمپ نیست.. هنگامی که آشکارا به وعده ها عمل نمی شود لرزه بر انداممان می افتد و تمام نخست وزیران از راست و چپ می دانند چگونه برخلاف آنچه وعده دادند عمل کنند.”
در هر صورت ترمپ نیت خود را برای سفر به اسراییل اعلام کرد پیش از آن که موضع خصمانه خود را نسبت به مسلمان و فراخوان خود به اجازه ندادن به آن ها برای ورود به امریکا اعلام کند. علی رغم نزدیکی فکری این دو مرد، نتانیاهو مجبور شد مخالفت خود را با مواضع ترمپ نسبت به مسلمانان اعلام کند و بگوید دیدار وی با ترمپ به مثابه طرفداری از نظرات او نیست. این اعلام باعث شد ترمپ سفر برنامه ریزی شده خود اسراییل را لغو کند و بگوید شایسته نبود نتانیاهو از او انتقاد کند خاصتاً این که او صمیم قلب می داند نتانیاهو با موضع او در مورد مسلمانان موافق است.
برخی تحلیلگران در اسراییل از این مطلب سخن گفتند که شکافی میان نتانیاهو و ترمپ در اثر این انتقاد به وجود آمده است اما این نوع سخن در ابتدای تبلیغات انتخاباتی ترمپ بود و تا حدودی پس از این که وی نامزد رسمی حزب جمهوری خواه شد، لحن سخنان ترمپ تغییر کرد. خبرهای متناقضی درباره نیت شلدون ادلسون برای پرداخت ده ها ملیون دالر برای مبارزات انتخاباتی ترمپ نشر شده است. برخی می گویند وی به علت دشمنی با هیلاری کلینتون و دمکرات ها این رقم را پرداخت می کند اما دیگران گفتند ادلسون بنا بر ملاحظات مختلف تاکنون به ترمپ مبلغ چندان زیادی نپرداخته است. در هر صورت اسراییلی های زیادی تأکید می کنند نتانیاهو مانند همیشه مجبور می شود سیاست خود در راستای مورد نظر ادلسون پیش ببرد. اما همچنین سرمایه داران یهودی حامی نتانیاهو و اسراییل وجود دارند که مواضع ضد ترمپ اتخاذ کرده اند و حتی آنان خود را جمهوری خواه به حساب می آورند. چه بسا این مسئله باعث سرگردانی بیشتر نتانیاهو شود.
از سوی دیگر معروف است روابط کلینتون با نتانیاهو هنگامی که وزیر امور خارجه بود دوستانه نبود. نتانیاهو، کلینتون را ادامه دولت دمکرات اوباما می بیند. همگان آنچه میان امریکا و اسراییل در سال ٢٠١٠ به علت شهرک سازی اسراییل اتفاق افتاد و انتقادات شدید کلینتون از نتانیاهو و فریادهای او را بر سر نتانیاهو به یاد می آورند. به غیر از این، برخی تنش ها در روابط کلینتون و نتانیاهو را به زمان همسر او بیل کلینتون ارجاع می دهند؛ هنگامی که ایهود باراک به شکست نتانیاهو در انتخابات سال ١٩٩٩ کمک کرد. با وجود این، کلینتون پابندی به حمایت از اسراییل و امنیت آن را ادامه داد.
در هر صورت ترمپ در اسراییل در حال فعالیت برای تضمین متقاعد کردن یهودیان امریکا برای رأی دادن به نفع خود است. به طور رسمی تبلیغات او برای به دست آوردن رأی اسراییلی های دارای تابعیت امریکایی آغاز شده است. ترمپ امیدوار است از طریق به دست آوردن رأی یهودیان اسراییل بتواند به تمایل همیشگی یهودیان امریکا به حزب دمکرات پایان دهد و شیوه رأی دادن آن ها را تغییر دهد.
ترمپ در این راستا از اتفاق سوزاندن بیرق اسراییل در کنفرانس حزب دمکرات و نیز مواضع برنی سندرز یکی دیگر از نامزدهای جمهوری خواه که به نفع هیلاری کلینتون کنار رفت، بهره برداری می کند. راهبرد ترمپ در قبال یهودیان بر اساس قاعده “نزدیک ترین راه برای دستیابی به رأی یهودیان امریکا از اسراییل می گذرد” استوار است. لازم به ذکر است که در اسراییل صدها هزار یهودی زنده گی می کنند که تابعیت امریکایی دارند.