اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

این حکومت با شعارها و وعده های رنگارنگ خود آمد اماهیچ کدام از آن شعارها به مرحله اجرا نرسید. کشور آهسته آهسته به دست دشمنان سپرده شد. ناامنی، حکومت داری ضعیف، فساد، بیکاری، مهاجرت های میلیونی از کشور، بی برنامگی و ناتوانی در امور، چنددستگی در حکومت، عدم برگزاری انتخابات، عدم مشروعیت در پارلمان و پابند نبودن به توافقنامه سیاسی که رهبران خود، بر خلاف قانون، طرح کرده اند، همه و همه نشان می دهد که بدترین حکومت را داشته ایم و مردم نیز در بدترین وضعیت قرار دارند.

 

داکتر رمضان بشردوست عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آماج» گفت: مشکل اساسی که در تاریخ افغانستان به خصوص در سالهای اخیر به صورت بسیار برجسته مطرح است. مساله منافع ملی و منافع اکثریت است. جدای از تعریف منافع ملی و اینکه چه کسی باید آن را حفظ کند، هم اکنون در کشور ما خون هزاران جوانان به ناحق ریخته می شود. در حالا حاضر هزاران جوانان بیکار و بی هدف هستند و از آینده خود خبر ندارند.

 

وی، ادامه داد: تعدادی در افغانستان هستند که منافع ملی برای آنها منافع شخصی خودشان است. به طور مثال، روزی به وزارت خارجه رفته بودم، کارمندان جزء و عسکران آن وزارت به شدت از وضعیت می نالیدند. آنها می گفتند سه ماه است کوچکترین وسیله های زندگی به آنها داده نشده است. سه ماه است آن معاش ناچیزشان به آنها داده نشده است. سه ماه است که مدیران آنها معاش را به جیب های خود می زنند و آنها در فلاکت به سر می برند. کسانی که در قدرت هستند بر این عقیده هستند که اگر از جیب عسکر و دکان دار و اجیر نزنند، نمی توانند قصر داشته باشند.

بشردوست، موضوع انتخابات افغانستان را برای حکومت موضوعی پیش پا افتاده می داند و می گوید: اگر بر اساس شعار و سخنرانی کشوری ساخته می شد حالا افغانستان باید از آمریکا هم جلوتر می بود اما متاسفانه در افغانستان هیچ کس خواستار اصلاحات نیست. هیچ کسی خواستار تغییر نیست. حتی یکی از نماینده های پارلمان هم نیست که خواستار برگزاری انتخابات باشند چرا که آنها با خود فکر می کنند اگر انتخابات شود شاید دوباره نتوانند به پارلمان راه پیدا کنند. چرا که آنها می دانند با کم کاری ها و فسادهایی که کرده اند، دیگر مردم منطقه به آنها رای نخواهند داد.

این نماینده مجلس، برنامه حکومت و آمریکا را بر روی برگزار نکردن انتخابات می داند و افزود: به جز مردم افغانستان که می خواهند اصلاحات بیاید، هیچ کسی دیگر در افغانستان اصلاحات و انتخابات را نمی خواهد. به نفع آمریکا نیست و نمی خواهد که انتخابات برگزار شود، به نفع ع و غ نیست که انتخابات برگزار شود. به نفع اعضای پالمان و شوراهای ولایتی هم نیست. پس هیچ اراده ای در این کشور برای برگزاری انتخابات وجود ندارد.

 

بشردوست، رد فرمان رییس جمهور در خصوص انتخابات را برنامه ای از پیش تعیین شده دانست و گفت: آخرین فرمان تقنینی رییس جمهور که در پارلمان رد شد، با رایی بسیار بالا رد شد و جالب این بود که نمایندگان تصمیم گرفته بودند این فرمان را برای اینکه تقابل با حکومت به وجود نیاید رد نکنند تا اینکه آمار رسید که ع و غ به طور بسیار وسیع کمپاین کرده بودند که این فرمان رد شود. متاسفانه در پارلمان هم متناسب با منافع شخص کار می کنند. با دادن وعده های جدید از سوی حکومت و این مزیت که نمایندگان در جایگاه های خود بمانند فرمان رییس جمهور را رد کردند و باعث شدند که انتخابات برگزار نشود.

وی، صلح در افغانستان را به دست آمریکا می داند چرا که معتقد است ناامنی نیز به دست وی است و بیان داشت: تا زمانی که آمریکا تصمیمی نگیرد هیچ تغییری در افغانستان رخ نمی دهد. این قدرت، آخرین حرف را در افغانستان می زند. چرا که روزانه دوازده و نیم میلیون دالر برای نیروهای امنیتی افغانستان مصرف می کند. تمام رهبران سیاسی افغانستان از چپ و راست از جهادی و غیر جهادی دوسیه رییس جمهور و نماینده پارلمان در نزد CIA و ISI دارند. اگر اینها نخواهند که تغییری در سیاست افغانستان بیاید صد سال دیگر هم تغییری نخواهد آمد. اگر آمریکا بخواهد که ملا اختر وارد افغانستان شود، این کار انجام خواهد شد.