اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اینک چیزی مهمتر از انتخابات روی میز حکومت نیست که رسیدگی عاجل می خواهد و بر هر شهروندی فرض است که مقدمات آن را فراهم آورد. اما سوال اصلی اینجاست که تذکره ها بالاخره می آیند یا نمی آیند؟

 

کار کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به طور رسمی به پایان رسید.

 

کمیسیون ویژه اصلاح نظام انتخاباتی دومین و آخرین بسته پیشنهادی خود برای تعدیل قانون انتخابات را به حکومت وحدت ملی ارایه کرد.

در نشستی که به همین منظور برگزار شده بود رییس کمیسیون ویژه اصلاحات انتخاباتی شاه سلطان عاکفى گفت: در این بسته، سه ماده پیشنهادی با اصلاحات ارایه شده است.

این بسته شامل اصلاحات میان مدت و دراز مدت مثل: تعدیل در قانون انتخابات، تعدیل در قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی، اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی و شکل‌گیری مجدد کمیسیون‌های انتخاباتی، حقوق مهاجران، استفاده از ماشین هاى هوشمند در انتخابات، روند رسیدگى به شکایات و ایجاد محکمه انتخاباتى است.

 

در همین حال، زمزمه های انتخابات قریب الوقوع و در عین حال نامعلوم پارلمانی با ماه ها تاخیر و تداوم کار نامشروع دوره ی پیشین با انتظار برای آمدن و نیامدن تذکره های الکترونیک و هویت بخشی به رای دهندگان گره خورده است.

 

اهمیت بسزای انتخاباتی که می بایست شفاف و قانونمند و فراگیر باشد تا در نهایت عدالت و مساوات برگزار گردد نه تنها از اهمیت توزیع تذکره های الکترونیکی نمی کاهد بلکه چندین برابر به حساسیت زمان بندی آن می افزاید.

 

اینک تمامی موافقان و مخالفان و گروه های درگیر در کلمات انتخاب شده برای شناسنامه های برقی و نحوه ی چاپ و پخش آن در ولسوالی ها و ولایات مختلف، یکجا و یک صدا شده اند و خواهان روشن شدن هرچه سریعتر تکلیف ملت هستند.

 

به عبارت دیگر این مقولات و مسایل کلان ملی از جمله انتخابات پارلمانی، ورود پشتون ها و پنجابی های پاکستانی از آنسوی مرز دیورند، کمک های جامعه جهانی و قانون ثبت احوال نفوس که همه برای عدم توزیع بهنگام شناسنامه های برقی معلق مانده اند؛ چشم ها را روی جزییات درج شده در تذکره ها بسته اند.

 

اینک چیزی مهمتر از انتخابات روی میز حکومت نیست که رسیدگی عاجل می خواهد و بر هر شهروندی فرض است که مقدمات آن را فراهم آورد. اما سوال اصلی اینجاست که تذکره ها بالاخره می آیند یا نمی آیند؟

 

به زعم بسیاری از نخبگان سیاسی و نهادهای صاحب نظر مدنی، انتخاباتی که بدون تذکره های الکترونیکی برگزار گردد نه تنها موجب رفع و رجوع امور روی زمین مانده نمی شود بلکه حتی کشور را به سوی بحران می برد.

 

هرچند تاریخ انتخابات پس از بارها وعده ی اعلان شدن هنوز نامعلوم است و تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاده اما توزیع تذکره های الکترونیک بصورت متوازن و معیاری برای اتباع افغانستانی الاصل فاقد تابعیت های چندگانه ی بیگانه می تواند تاریخ دقیق و عاجل انتخاباتی را با خود به ارمغان بیاورد.