اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اپوزیسیون، شورای جهادی، شورای رهبران احزاب، شورای بزرگان قومی و قبیله ای، شورای دفاع از افغانستان، شورای عالی جوانان، شورای همکاری احزاب، شورای احزاب جهادی یا همان بازوی مشورتی ارگ، شورای مشورت دهی پولیس، شورای امنیت ملی، شورای عالی صلح و …

 

این ها همه از ابتدا با نهایت انرژی و هیجان کاذب و تصمیم های بزرگ و آتیه ساز بوجود آمدند اما سرانجامشان چه شد؟ کدامشان توانستند به حداقل 50 درصد اثربخشی و مدیریت بحران در بخش مورد نظر و خاص خود در امور اجتماعی و سیاسی و مذهبی دست یابند؟ مگر نه اینکه قدوم افغانستانی ها نه محکمتر که لرزان تر می شود؟

 

مگر نه اینکه عضویت در چند ارگان و نهاد و چوکی دولتی و ارگ ریاست جمهوری و شوراهای مدنی، اصل اساسی فعالیت و کار نتیجه بخش را از مخیله و قوه اجرایی عالی جنابان دورتر می کند و صرفا به بخش فرمایشی و نمادین و فرمالیته و اتلاف وقت و پول بسنده می شود؟

 

مگر نه اینکه این همه شورا و نهاد یک شبه روی کار آمده و آنی تشکیل شده با اختلافات ریشه ای اعضا و سران شان در رده بندی و سهم خواهی و نژادپرستی و قوم گرایی و ارجحیت منافع کوتاه مدت شخصی بر منافع درازمدت جمعی، راه به جایی نبرده اند؟ پس علت تشکیل شوراهای دیگر و این ازدحام زاید چیست؟

 

با این پیش زمینه و تصورات و تجربیات نه چندان امیدبخش به استقبال شورای حراست و ثبات افغانستان می رویم که به تازگی اعلام موجودیت کرده است و گفته می شود درخصوص دورنمای سیاسی افغانستان متمرکز گردیده و بنا دارد نقشی در راستای اپوزیسیون و انتقاد از عملکرد حکومت داشته باشد.

 

وحدت کنونی و تجمیع قوای عبدالرب رسول سیاف، سید عبدالوحید قتالی، یونس قانونی، عبدالرووف ابراهیمی، فضل هادی مسلمیار، عبدالرحیم وردک، صادق مدبر، وحیدالله شهرانی، زلمی رسول، اسماعیل خان، محمد عمر داوودزی، و تعداد دیگری از سیاستمداران کشور را به فال نیک می گیریم اما…

اما نظر به رویکرد منفعل و عملکرد ضعیف شوراهای پیشین مذکور، امید چندانی به آتیه ی این شورای نوظهور نمی توان داشت. گرچه هریک از اعضا و سران شورای حراست و ثبات افغانستان در جای خود، وزنه و اهرم قدرت و محبوبیت هستند لیکن باید منتظر ماند و دید این گردهمایی و اتحاد نوخواسته می تواند شعارها و اهدافش را جامه ی عمل بپوشاند یا خیر.