اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته یک کارشناس مسایل بین‌الملل، امکان اقدام نظامی امریکا علیه کوریای شمالی وجود ندارد؛ مگر اینکه ایالات‌متحده ریسک این اقدام را برای خود یا کشورهای متحد خود مانند جاپان و کوریای جنوبی بپذیرد.

دیاکو، در خصوص مواضع اخیر ترمپ در رابطه با کوریای شمالی مبنی بر اینکه دوران صبر استراتیژیک واشینگتن در قبال این کشور به پایان رسیده است، با اشاره به اینکه بحران کوریای شمالی در میان‌مدت نشان‌دهنده اهمیت چین و حفظ امنیت شرق آسیا است، بیان داشت: امکان اقدام نظامی امریکا علیه کوریای شمالی وجود ندارد؛ مگر اینکه ایالات‌متحده ریسک این اقدام را برای خود یا کشورهای متحد خود مانند جاپان و کوریای جنوبی بپذیرد. این امر نیز به نظر نمی‌رسد در شرایط موجود اتفاق بیفتد.

وی با توجه به اینکه محتوای فشارهای امریکا به کوریای شمالی از دو جنبه است، افزود: بعد نخست نشان دادن قدرت امریکا در دوره ترمپ و تفاوت­های این دوره با دوره اوباما در نحوه برخورد با چنین مسایلی است. بعد دوم نیز اعمال فشار امریکا به چین است. یعنی کوریای شمالی در این میان بهانه‌ای برای تنظیم روابط دوجانبه چین و امریکا در امور مربوط به امنیت بین‌الملل و به‌طور خاص در دریای چین جنوبی و شرق آسیا است.

کارشناس مسایل بین‌الملل با اشاره به هدف واشینگتن از اعمال فشار به کوریای شمالی گفت: امریکای ترمپ با کمک این فشارها به کوریای شمالی و تغییر رفتار آن امیدوار است، الگویی از نوع اعمال قدرت امریکا در موضوعات مربوط به شرق آسیا به چین نشان دهد تا بتواند در نهایت روابط امریکا و چین را در قالب‌های جدیدتری که درون‌مایه آن برتری امریکا در مسایل امنیتی است، به کرسی بنشاند. هر یک از این دو هدف بلندپروازانه است و در نهایت امریکا ابزارهای کمی در اختیار دارد.

وی با تأکید بر شیوه حل‌وفصل بحران کوریای شمالی اشاره داشت: ماهیت بحران کوریای شمالی به‌گونه‌ای است که با کمک مجموعه‌ای از کشورها و اقدامات چندجانبه حل‌وفصل می­‌شود؛ در حالیکه امریکایی‌ها در دوره ترمپ عملاً اعتبار خود را برای ابتکار این نوع اقدامات چندجانبه به‌ اندازه بسیاری از دست داده‌اند.

حسینی با بیان اینکه امریکا در نهایت مجبور خواهد بود در این چالش‌هایی که کوریای شمالی ایجاد می‌کند باقی بماند، تأکید داشت: مگر اینکه در یک اقدام غیرمنتظره، ریسک برخورد نظامی با کوریای شمالی را بپذیرد؛ اما این امر بسیار بعید است. این بحران در میان‌ مدت نشان‌دهنده اهمیت چین و حفظ امنیت شرق آسیا خواهد بود تا نشان دادن نقش امریکا در امنیت شرق آسیا.