اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

امریکا و ناتو باید این واقعیت را بپذیرند که در جنگ افغانستان شکست خورده‌‌اند زیرا غربی‌ها با مداخله در افغانستان وعده همکاری، صلح و ثبات را به مردم ما و جامعه جهانی داده بودند اما با گذشت 16 سال هنوز شاهد قربانی شدن افغان‌ها هستیم، پس امریکا و غرب در افغانستان صادق نبوده‌اند و ملت را به‌بازی گرفته‌اند.

فتانه‌گیلانی فعال سیاسی و رییس مؤسسه اجتماعی زنان افغانستان درباره سرنوشت حکومت وحدت ملی و عدم تعامل با منتقدان سیاسی همچنین پیامدهای برکناری نواز شریف نخست‌وزیر سابق پاکستان اظهارنظر کرد.

وی با اشاره به تعین استراتیژی امریکا در افغانستان و عملکرد رهبران حکومت وحدت ملی گفت: امریکا و غرب مردم افغانستان را به‌بازی گرفته‌اند و با سیاست موش و گربه در حالی که مردم خواستار صلح هستند همچنان بر تشدید جنگ در افغانستان تأکید دارند. رهبران معامله‌گر حکومت وحدت ملی نیز توان حسابرسی از امریکا را ندارند .

گیلانی تأکید کرد: امریکا و ناتو باید این واقعیت را بپذیرند که در جنگ افغانستان شکست خورده‌‌اند زیرا غربی‌ها با مداخله در افغانستان وعده همکاری، صلح و ثبات را به مردم ما و جامعه جهانی داده بودند اما با گذشت 16 سال هنوز شاهد قربانی شدن افغان‌ها هستیم، پس امریکا و غرب در افغانستان صادق نبوده‌اند و ملت را به‌بازی گرفته‌اند.

این فعال سیاسی افزود که نجات افغانستان از طریق نظامی ممکن نیست و بهترین گزینه برای امریکا و کشورهای غربی در افغانستان پیش‌برد مذاکرات سیاسی و تلاش‌های صلح‌آمیز است.

این کارشناس مسایل سیاسی اظهار داشت: کشورهای غربی و در رأس آن امریکا حکومت‌ دست‌نشانده، ضعیف و فاسد را در 13 سال گذشته در افغانستان روی کار آوردند و با پایان حکومت سابق، جان کری وزیر خارجه امریکا دولت دست‌نشانده‌ وحدت ملی را تشکیل داد که نتیجه آن برای همه آشکار است، رهبران حکومت بین دیوارها و حصارهای امنیتی در ارگ ریاست جمهوری نشسته‌اند و از وضعیت مردم آگاهی ندارند.

وی با اشاره به دیگر اهداف امریکا نیز اعلام کرد که امریکا و غربی‌ها از طریق افغانستان برای دست یافتن به آسیای مرکزی تلاش می‌کنند. بنابراین مردم افغانستان باید درباره آن تصمیم بگیرند، کشورهای غربی شاید تعدادی از رهبران سیاسی را خریده باشند اما مردم و تمام رهبران سیاسی را نخریده‌اند.

رییس مؤسسه اجتماعی زنان افغانستان با تأکید بر بازی دوگانه امریکا در کشور گفت: امریکا با بازی موش و گربه و پلان موضوعاتی مانند افزایش عساکر خارجی و اعلام استراتیژی جدید سعی در فریب مردم افغانستان دارد، امریکا از اینکه صدای ملت خسته از جنگ را نشنیده می‌گیرد باید احساس شرم کند، مردم درخواست صلح دارند و امریکا از تشدید جنگ حرف می‌زند.

افغانستان قربانی بازی استخباراتی کلان پاکستان، امریکا و غرب

مردم افغانستان در آتش‌بازی استخباراتی کلان پاکستان، امریکا و غرب می‌سوزند، اما مقامات افغان به‌حدی غرق در فسادند که توانایی مقابله در برابر غرب و امریکا را ندارند.

وی با انتقاد از عملکرد اشرف غنی اظهار داشت: زمانی که غنی به‌عنوان رییس‌جمهور افغانستان تعین شد در سفر به امریکا در مقابل سنای این کشور ده‌ها بار به‌علامت احترام سر خم کرد اما یک بار قاطعانه از پایان جنگ و یا صلح صحبت نکرد.

رییس مؤسسه اجتماعی زنان افغانستان تصریح کرد: رهبران افغانستان باید بدون در نظرداشتن قومیت به‌فکر نجات مردم خسته باشند و با صدای واحد از امریکا و جهان غرب بپرسند که با گذشت 16 سال از جنگ جاری در این کشور، این جنگ چه‌زمانی پایان خواهد یافت زیرا هرچیزی نقطه آغاز و پایانی دارد که جنگ افغانستان نیز نباید از آن مستثنی باشد.

گیلانی درباره عملکرد حکومت وحدت ملی و ایتلاف سیاسی منتقدان غنی نیز گفت: رییس‌جمهور در دوران رقابت‌های انتخاباتی خود وعده‌های بسیاری داد اما به هیچ یک از این شعارها عمل نکرد و علاوه بر آن نیز ما شاهد ظهور گروه تروریستی داعش در دوران تصدی اشرف غنی هستیم.

در دوران حکومت وحدت ملی ناامنی‌ها و حملات انتحاری در کابل افزایش یافته‌ و تیم اشرف غنی نیز به افراد محدودی در ریاست جمهوری خلاصه شده‌اند که سبب ایجاد نارضایتی در مردم شده است.

این فعال سیاسی در ادامه تصریح کرد که تنها شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان ناراضی نیستند بلکه بیشتر مردم کشور از حکومت وحدت ملی ناخشنودند.

وی در ادامه نیز خاطرنشان کرد: ایتلاف‌های سیاسی که پیش از این نیز توسط محقق، عطامحمدنور و جنرال دوستم در 15 سال گذشته شکل گرفتند با از دست دادن فرصت‌های خوب برای منافع مردم افغانستان کاری از پیش نبردند زیرا به‌فکر فکر منافع جناحی و سیاسی خود بودند.

کارشناس مسایل سیاسی افغانستان اظهار داشت: اگر رهبران سیاسی از اشتباهات گذشته خود درس بگیرند و با در نظرداشتن منافع مردم افغانستان مانع کشتار و ناامنی در کشور شوند در نتیجه فشار به حکومت خوب است تا اجازه ندهند که افراد محدودی، صلاحیت‌ها در افغانستان را انحصاری کنند.

فتانه گیلانی با اذعان به عدم‌کارایی حکومت وحدت ملی گفت که شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان و سایر ایتلاف‌های منتقد حکومت باید بیدار شوند و برای مسایل کلان و منافع ملی افغانستان تلاش کنند، این ایتلاف‌ها باید صادقانه به‌فکر نجات کشور از بحران موجود باشند، زمان آن رسیده که رهبران در برابر مردم و تاریخ بیش از این شرمنده نشوند.

اگر ایتلاف نجات افغانستان ثابت کند که به‌فکر بهبود وضعیت کشور است و رهبران آن اشتباهات گذشته را تکرار نکنند، مردم بدون شک حمایت خواهند کرد.

دولت افغانستان در مسیر حکومت‌های سابق کمونیستی

گیلانی در پاسخ به ادامه کشمکش‌های حکومت افغانستان با ایتلاف‌های اپوزیسیون تصریح کرد: سیاست‌هایی را که حکومت کنونی در پیش گرفته‌ مانند سیاست حکومت‌های سابق کمونیستی در افغانستان است، آن زمان و در اختلاف‌های احزاب کمونیستی خلق و بیرق حاکمیت در اختیار افراد محدودی بود که نتیجه اشغال شوروی را در پی داشت اما سرانجام توسط مجاهدین شکست خوردند.

وی ادامه داد: حکومت کنونی افغانستان نیز در وضعیتی مشابه قرار گرفته و تنها تفاوت این است که در گذشته حکومت تحت حمایت روس‌ها بود اما اکنون تحت حمایت امریکا قرار دارد.

این فعال سیاسی همچنین گفت که اگر رهبران و مردم افغانستان برای نجات کشور متحد شوند و از تکرار اشتباهات گذشته خودداری کنند، ارگ ریاست جمهوری با تمام پشتیبانی امریکا توان مقاومت ندارد.

رییس مؤسسه اجتماع زنان افغانستان گفت که خواسته زنان افغانستان که همیشه برای تحقق صلح تلاش کرده‌اند نیز توقف جنگ و ایجاد اصلاحات در کشور است.

برکناری نواز شریف تأثیری در رویکرد پاکستان در افغانستان ندارد

گیلانی درباره برکناری نواز شریف از نخست وزیر پاکستان و تأثیر آن در افغانستان نیز گفت: حدود 27 سال در پاکستان بوده‌ام و بر اساس مطالعاتی که دارم بیشتر از ده نخست‌وزیر حکومت پاکستان نتوانسته‌اند دوران قانونی خود را طی کنند. همیشه یک مشکل داخلی موجب برکناری آنها از قدرت شده است. در مورد نواز شریف نیز این موضوع صدق می‌کند و این مسئله داخلی پاکستان تأثیری بر رویکرد این کشور در افغانستان نخواهد گذاشت.

وی تصریح کرد که همان‌طور که انتخاب نواز شریف تأثیری بر سیاست پاکستان در برابر افغانستان نداشت اکنون برکناری او نیز تأثیری بر سیاست اسلام‌آباد نخواهد گذاشت.

این کارشناس در پایان اظهار داشت: صلاحیت و قدرت در اختیار نظامیان و به‌خاص سازمان استخبارات اردوی پاکستان است بنابراین مقامات ملکی درباره افغانستان صلاحیت چندانی ندارند، زیرا در چندین سال گذشته بارها فرصت‌های خوبی برای دو کشور به‌وجود آمد که مقامات پاکستانی نتوانستند و یا هم شاید نخواستند از آن برای بهبود امنیت و ثبات منطقه، افغانستان و یا حتی پاکستان استفاده کنند.