اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سران واشنگتن و سایر متحدان غربی و منطقه ای آنان نه تنها به برقراری صلح و ثبات و مبارزه با تروریزم در این کشورها حتی فکر هم نمی کنند که بلکه خود در آفرینش هر چه بحران در این کشورها و منطقه، سهم و نقش تعیین کننده و اساسی دارند.

 

“وزیر امور خارجه امریکا گفته است به عملکرد پاکستان در راستای مبارزه با تروریسم و مذاکرات صلح افغانستان اطمینان داریم و در این زمینه به همکاری با این کشور ادامه می‌دهیم.

به گزارش رسانه ها “جان‌کری”، وزیر امور خارجه و نماینده امریکا در ششمین دور مذاکرات استراتژیک واشنگتن و اسلام‌آباد گفت: ما به عملکرد پاکستان در زمینه مبارزه با تروریسم اطمینان داریم. جدیت ارتش پاکستان در اجرای طرح ملی مبارزه با تروریسم اقدامی مثبت است. امریکا پذیرفته که ارتش پاکستان با عملیات ضرب عضب گام‌های مثبتی در راستای مبارزه با تروریسم برداشته است.

در تلاش هستیم تا به پیشرفت اقتصادی پاکستان کمک کنیم چرا که واشنگتن و اسلام‌آباد به دنبال برقراری امنیت و ثبات در منطقه هستند. به عملکرد پاکستان در راستای مذاکرات صلح افغانستان اطمینان داریم و در این زمینه به همکاری با این کشور ادامه می‌دهیم.”

اطمینان به عملکرد مثبت مقامات دولت پاکستان در راستای تامین صلح در افغانستان ومبارزه با تروریسم در هر دو کشور، از سوی مقامات امریکایی، جالب و نسبتاً عجیب می نماید.

با احتساب دوره حاکمیت طالبان در افغانستان، بیشتر از دو دهه است که دولت اسلام آباد شعار مبارزه با تروریزم را شعار اصلی نظام خویش قرار داده و در این مدت نه چندان کوتاه، نه تنها سایه سنگین ترور و وحشت و دهشت آفرینی از آسمان پاکستان و افغانستان، محو نشده که روز تا روز این سایه سیاه و شوم بر قسمتهای بیشتری از آسمان دو کشور، لنگر انداخته است.

پاکستان در مبارزه با تروریسم چه در داخل خاک خویش و چه در افغانستان، به بازی دوگانه و خطرناکی روی آورده است. دولت پاکستان از یک سو شعار مبارزه جدی با تروریسم را سر می دهد و هر از گاهی نیز به راه اندازی عملیاتهای نمایشی و نه چندان جدی علیه گروههای تروریستی در داخل خاک خویش همت می گمارد و با بمباران بخشهای از کوهها و دامنه های آنها در وزیرستان شمالی و جنوبی، به جهانیان چنان وانمود می کند که دولت پاکستان در حال مبارزه بی اندازه سخت و نفس گیر با تروریستان داخلی خویش می باشد.

اما از طرف دیگر و با واگذار کردن بخشهایی از خاک کشور خویش به تروریستان افراطی در مکانهای مذکور و دادن آزادی های پرسش بر انگیز به افراطی ها مذهبی در راستای آزاد گذاشتن آنان در وضعیت خودمختاری و تجهیز و تسلیح گروههای مختلف تروریستی خارجی بوسیله آنها و تربیت و پس از آن اعزام آنان به کشورهای اسلامی دیگر به خصوص افغانستان، عملا در قد و قامت پدر معنوی تروریستان پاکستانی و افغانستانی، ظاهر شده است!.

و ناگفته نماند که همه ی اینها چیزی نیست که از چشم سران کاخ سفید پنهان مانده باشد و آنان از این برخورد دولتمردان پاکستانی بی اطلاع باشند؛ ابدا نه! امریکائی ها به روشنی هر چه بیشتر می دانند که پاکستان چه بازی ای را هم در مبارزه دروغین و فریبکارانه با تروریزم و هم تلاش غیر صادقانه در برقراری صلح و ثبات در افغانستان، آغاز کرده و همچنان ادامه می دهند.

واقعیت این است که سران کاخ سفید و متحدان اروپائی آنها در این جهت خاص؛ یعنی در عدم صداقت در مبارزه با تروریزم و نیز دروغ گویی و ریاکاری در برقراری صلح و ثبات در افغانستان و منطقه، با سران و مقامات اسلام آباد و نیز با برخی از سران دولتها در منطقه، صد در صد هماهنگ و حساب شده و هدفمند عمل می کنند و اساساً در این زمینه های خاص دولت پاکستان و سایر دولتهای منطقه ای وابسته به غرب، هر چه می کنند با مشوره و توصیه و نیز اشاره مقامات کاخ سفید انجام می دهند.

با نگاهی به پرونده قطور دخالتهای غیر مسئولانه و نیز ظالمانه ارتش امریکا و سایر ارتشهای غربی در کشورهای مختلف دنیا و به خصوص در کشورهای اسلامی مانند عراق و سوریه و افغانستان و لیبیا، به روشنی در میابیم که سران واشنگتن و سایر متحدان غربی و منطقه ای آنان نه تنها به برقراری صلح و ثبات و مبارزه با تروریزم در این کشورها حتی فکر هم نمی کنند که بلکه خود در آفرینش هر چه بحران در این کشورها و منطقه، سهم و نقش تعیین کننده و اساسی دارند .

اگر از شمارش تعداد بی شمار شرارت آفرینی امریکا و متحدان جهانی و منطقه ای آن صرف نظر شود و فقط به کشور سوریه تمرکز صورت گیرد، در خواهیم یافت که سران شرور کاخ سفید با تبانی با مقامات انقره و ریاض، کشور امن و آباد سوریه را به چه ویرانه و بیغوله ای تبدیل کردند و هنوز که هنوز است دست از سر دولت و مردم آن بر نمی دارند و همینطور عراق و لیبیا و فلسطین و یمن را.

با توجه به خبری که در مطلع این نوشتار آمده، باید گفت که جان کری؛ وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در واقع راست گفته که گفته:” به عملکرد پاکستان در راستای مبارزه با تروریسم و مذاکرات صلح افغانستان اطمینان داریم”؛ چرا که عملکرد دو طرف یعنی اسلام آباد و واشنگتن در بر خورد دروغین و غیر صادقانه مبارزه با تروریزم و نیز برقراری صلح و ثبات در افغانستان و منطقه، صد در صد یکسان و برابر است و ابداً تعجبی ندارد که دولت ریا کاری از دولت ریاکار و مزوری دیگر خوشش بیاید و به آن اطمینان داشته باشد.

موضوع : اخبار