اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مایکل‌کوگلمن کارشناس ارشد در امور آسیای جنوبی و افغانستان در واکنش به پلان پیشنهادی جنرال‌های نظامی امریکا موسوم به طرح جنگی مک‌ماستر به آژانس خبررسانی سی‌ان‌ان»گفت: در حالی که مخالفان مسلح دولت در افغانستان قدرت گرفته‌اند، اما متاسفانه امریکا در حال تکرار تجربه اشتباه ویتنام قرار گرفته است.

 

وی افزود: نیروهای امریکایی در افغانستان در حال حاضر در مقابل دشمنی نامتقارن، خستگی ناپذیر، مقاوم و جنگی بی‌پایان قرار دارند که امکان برد آن با تشدید جنگ وجود ندارد.

 

کوگلمن تصریح کرد با در نظرداشتن وضعیت حساس فعلی باید جنگ افغانستان را مورد بررسی قرار داد، زیرا دولت ترمپ درصدد تعین استراتیژی جدید خود در قبال افغانستان است که احتمالا به گسترش حضور نظامی امریکا در افغانستان خواهد انجامید.

 

تشدید جنگ در افغانستان اشتباه است

 

وی تاکید کرد: تشدید جنگ در افغانستان اشتباه بزرگی است، زیرا این اشتباه به طولانی شدن جنگی می‌انجامد که هیچ امیدی برای پیروز شدن امریکا در آن وجود ندارد.

 

این کارشناس ارشد در رابطه با پلان جنگی مک‌ماستر گفت: مشکل این پلان تکیه بر اعزام نظامیان بیشتر امریکایی به افغانستان است پلانی که قبل از این با مقیاس وسیعتری یعنی با اعزام صدهزار نیروی امریکایی در سال‌های 2010 و 2011 عیسوی آزمایش شد.

 

کوگلمن افزود: تکیه بر استدلال حرفه‌ای‌ شدن نیروهای امنیتی افغان و اعزام عسکر بیشتر به افغانستان، امکان دارد که طالبان را در وضعیت دفاعی قرار دهد و در واقع دست کم گرفتن قدرت و نفوذ این گروه محسوب خواهد شد.

 

کارشناس امریکایی با اشاره به این که رهبران طالبان در خاک پاکستان از پناهگاه‌های امنی برخوردار هستند نیز تصریح کرد با وجود پناهگاه‌های امن مخالفان مسلح دولت کابل در بیرون از سرحدات افغانستان جنگ و درگیری در افغانستان هیچگاه پایان نمی‌یابد.

 

دولت کابل موازنه قدرتمندی برای طالبان نیست

 

وی ادامه داد که علاوه بر این دولت کابل موازنه‌ای قدرتمند در مقابل طالبان محسوب نمی‌شود، زیرا این دولت، ضعیف، آغشته به فساد اداری و دشمنی‌های شخصی است که به سختی به اساسی ترین وظایف خود عمل می‌کند، پس کمتر می‌تواند به اعمال سیاستی موثر برای رویارویی با شورشیان بپردازد.

 

به گفته کوگلمن، با ظهور داعش در افغانستان طالبان توانستند خود را جمعی متعادل‌تر و جایگزینی مناسب‌تری برای توحش داعش معرفی کنند، که همه این عوامل باعث شد تا طالبان قدرت بگیرند، امکانات و نیروی بیشتری جذب کنند و دیگر اینکه طالبان من‌حیث یک گروه شورشی می‌داند که چگونه در بین مردم محبوبیت کسب کند.

 

کارشناس آسیای جنوبی و افغانستان معتقد است که جنگ افغانستان را نمی‌توان برنده شد و از سویی هم نباید جنگ را باخت پس تنها راه پیش رو برای پایان بخشیدن به این جنگ مذاکره است، اما به دلیل موفقیت‌های گسترده‌ میدانی این گروه هیچ تمایلی به توقف جنگ ندارد.

 

مذاکره و مصالحه تنها راه جنگ افغانستان

 

با این حال مصالحه تنها راه حل باقی می‌ماند که برای تحقق این امر باید نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند تا پیش شرط طالبان برای تحقق گفت‌گوهای صلح اجرا شده باشد، اما از سوی هم ممکن است که طالبان بار دیگر افغانستان را کاملا به تصرف خود درآورند.

 

کوگلمن افزود: به همین دلیل هم خروج نیروهای خارجی پیش شرطی غیر قابل قبول است، اما با این وجود هنوز هم تمام راه حل‌ها به مصالحه در افغانستان باز می‌گردد.

 

وی تاکید کرد در نهایت باید منتظر ماند و از حوصله کار گرفت و امریکا باید روی اینکه چه چیزی طالبان را به گفت‌وگو با دولت تشویق خواهد کرد، دولت کابل چه امتیازاتی برای طالبان در نظر دارد، چه کسانی در این تلاش‌ها باید سهیم باشند و از همه مهمتر اینکه آیا مذاکرات مستقیما از سوی واشنگتن صورت بگیرد و یا خیر کار کند.

 

چنین سیاستی به جای اینکه توسط افراد محدودی از بخش سیاست خارجی که به ارتش امریکا مشاوره می‌دهند، پیش برود باید از سوی وزارت خارجه امریکا روی دست گرفته شود، زیرا در غیر این صورت سیاست نظامی‌گرایی سیاست مصالحه را در مخاطره قرار می‌دهد.

 

کوگلمن ادامه داد رییس جمهور امریکا خواستار برنده شدن در افغانستان است پس من‌حیث یک تاجر موفق باید هنر معامله را دارا باشد و مهمتر اینکه باید بر جایگاه صلح در سیاست جدید واشنگتن تمرکز کند.

 

کارشناس امریکایی اظهار داشت: روند مصالحه روندی طولانی است که نتیجه آنی ندارد، اما با در نظر داشتن روند صلح کلمبیا که بعد از چند دهه جنگ و درگیری سال گذشته به توافق دست یافتند، آن را می‌توان الگوی بهتری برای افغانستان از تکرار سناریوی ویتنام دانست.