اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با وجود پرتاب بم مادر و تشدید حملات هوایی از سوی امریکا و راه‌اندازی عملیات‌های نظامی نیروهای ویژه امریکایی و افغان در ننگرهار، گروه داعش در این ولایت بیش از پیش قوت گرفته است.

با توجه به اینکه نماینده گان ولسی جرگه بارها افشاگری کرده‌اند که چرخبالها و طیارات جنگی امریکایی در درگیری بین طالبان و داعش از گروه‌ تروریستی داعش در این ولایت حمایت می‌کنند، می‌توان گفت که در نیروهای ویژه امریکایی و کماندهای افغان نه برای سرکوب داعش بلکه برای کمک به این گروه تروریستی در مبارزه با طالبان در شرق افغانستان مستقر شده‌اند.

چندی قبل ظاهر قدیر نماینده ننگرهار در ولسی جرگه گفته بود که درگیری بین طالبان و داعش در منطقه سپین جومات جنگجویان داعش در محاصره طالبان قرار گرفته بودند که در آخرین لحظه از سوی طیارات جنگی امریکایی نجات یافتند.

این نماینده ولسی جرگه دو روز قبل نیز در صحن علنی این جرگه نسبت به گسترش بی‌سابقه‌ فعالیت‌های گروه تروریستی داعش در ولایت‌های ننگرهار، کنر و لوگر هشدار داد و گفت که جنگجویان این گروه توسط چرخبالهای نظامی برای عملیات‌های میدانی به نقاط مختلف این ولایت منتقل می‌شوند.

وی حکومت را به عدم پاسخگویی و همدستی در این بازی متهم کرد و هشدار داد که داعش برای تصرف اراضی بیشتر در این سه ولایت شاهراه کابل-جلال‌آباد را مسدود کند.

با توجه به مسایل جاری در افغانستان می‌توان تصریح کرد که دلیل حضور بیش از دو واحد هوابرد نیروهای زمینی ارتش امریکا به بهانه مبارزه با داعش در شرق افغانستان در پوشش چرخش نیرو به طور غیر رسمی، حمایت تدارکاتی از داعش است.

زیرا در واقع واحدهای هوابرد نیروهای زمینی اردوی امریکا بیشتر نقش تدارکات رسانی به عساکر این کشور را دارند و استقرار سه هزار نیروی هوابرد برای پشتیبانی از تعداد محدودی از عساکر امریکایی در شرق افغانستان، منطقی نیست.

از سوی دیگر، اعطای صلاحیت‌های بسیار در افغانستان به وزیر دفاع امریکا توسط ترمپ برای مهار ناامنی در افغانستان در گسترش حمایت‌های میدانی امریکا از داعش در شمال و شرق افغانستان نیز تاثیرگذار است.

اخیرا یک مقام محلی در ولایت ننگرهار راپور داده که والی، رییس امنیت ملی و قومندان پولیس این ولایت به بهانه مرخصی ننگرهار را ترک کرده‌اند، زیرا بیم آن می‌رود که داعش به شهر جلال‌آباد حمله کند.

مردم شهر جلال‌آباد که از نفوذ جنگجویان داعش به حومه شهر جلال‌آباد و فرار مقامات ارشد این ولایت نگران هستند نسبت به احتمال سقوط ننگرهار توسط داعش نیز هشدار می‌دهند.

اکنون پرسش اینجاست؛ با وجود اینکه نیروهای ویژه امریکایی و کماندوهای افغان در شرق افغانستان مستقر هستند و تورَن بل‌سالوین سخنگوی نیروهای امریکایی و ناتو، ماه حمل گذشته اعلام کرده بود که شکست داعش در اولویت ماموریت نظامی این کشور قرار دارد، پس چگونه جنگجویان داعش از چند وُلسوالی دور افتاده تا حومه شهر جلال‌آباد نفوذ کرده‌اند.

در حال حاضر از مجموع 22 وُلسوالی ولایت ننگرهار، 17 وُلسوالی آن ناامن و پنج وُلسوالی دیگر نیز با خطر سقوط توسط داعش مواجه هستند.

گفته می‌شود بجز وُلسوالی‌های گوشتی، دربابا، کامی، بهسود و دره‌ نور مسیرهای مابقی وُلسوالی‌های این ولایت از سوی داعش و یا طالبان مسدود شده وتردد بدون همراهی کاروان نظامی غیرممکن است.

بوضوح قابل مشاهده است که پس از راه‌اندازی عملیات‌های نیروهای ویژه امریکایی و استفاده از مادر بم در شرق افغانستان، جنگجویان داعش در ظرف چند ماه توانسته‌اند فعالیت‌های خود را از وُلسوالی‌های کوت و اچین تقریبا به همه نقاط این ولایت گسترش دهند که در واقعیت این به لطف حمایت نیروهای امریکایی از این گروه صورت گرفته است.

به نظر می‌رسد، مهم‌ترین حمایتی که گروه داعش در شرق افغانستان از امریکایی‌ها دریافت کرده پشتیبانی نیروهای ویژه امریکایی از جنگجویان این گروه در میدان‌های جنگ با طالبان بوده است که زمینه پیشروی و گسترش فعالیت این گروه را حتی تا ولایت‌های همجوار ننگرهار نیز مساعد ساخته است.

با این وجود وقوع همه این اتفاقات در مقابل چشمان حکومت و عدم رسیده‌گی به این موضوع می‌رساند که رهبران حکومت وحدت ملی خاصتاً اشرف غنی، شواری امنیت و نهادهای امنیتی نیز در پشت پرده همسویی با اهداف امریکا و حمایت از گروه تروریستی داعش قرار دارند.