اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پیرمحمد ملازهی کارشناس مسایل شبه قاره در خصوص پیامهای استفاده از این نوع بم گفت: با توجه به اینکه بمی که به کار برده شد بزرگترین بم غیر هسته ای امریکا بود که تا کنون در هیچ صحنه ای به صورت عملی از آن استفاده نشده بود و بعد از تکمیل در سال 2003 برای اولین با در افغانستان مورد آزمایش قرار می گرفت و همچنین با توجه به حجم این بم و همچنین هزینه بالای 16 ملیون دالری آن و با در نظر گرفتن اینکه خود امریکایی ها هم معتقدند نیروهای داعش در منطقه به اندازه ای نیست که نیاز به چنین عملیاتی باشد و در واقع بر طبق آمار داعش به اضافه افرادی که از تحریک طالبان به آن پیوسته اند در کل حدود 600 تا 800 نفر نیرو در آن منطقه دارد باید گفت که به نظر نمی رسد که به کارگیری این بم اهداف چنین ساده ای را آنگونه که خود امریکایی ها بیان کرده اند، داشته باشد.

وی افزود: این بمی نیست که برای نابودی تونل و ساخت های زیرمینی ساخته شده باشد و در واقع ماهیت این بم به گونه ای است که برای به کارگیری بر روی سطح زمین ساخته شده است و علاوه بر این هنوز برآوردی از تاثیرات آن و آثاری که داشته صورت نگرفته است. هنوز خود امریکایی هم در حال انجام تحقیقات در این زمینه اند. به همین دلیل بود که پس از انفجار نیز گارد امریکا در محل مستقر شد و اجازه ورود هیچکس به محل حادثه را نداد. چرا که ممکن است که این بم خاک آن منطقه را آلوده و تحت تاثیر مواد کیمیایی خاص قرار داده باشد و آثار زیست محیطی فراوانی داشته باشد که هنوز به صورت کامل تخمین زده نشده است.

ملازهی تصریح کرد: در واقع به دلیل اینکه این اولین باری است که این بم مورد آزمایش قرار می گیرد صرف نظر از کشته و زخمی هایی که داشته باید اول روشن شود که چه پیامدهایی داشته است و نباید تنها ظاهر این قضییه را نگاه کرد.

تحلیلگر مسایل شبه قاره در ادامه گفت: بنابراین اگر مجموعه این ها را در نظر بگیریم باید گفت که امریکا هدف مهمی از این اقدام داشته است. با توجه به مخالفت هایی که حامد کرزی نیز با این حمله انجام داد و با متهم کردن اشرف غنی به همکاری با امریکا اعلام کرد امریکایی ها افغانستان را به محلی برای آزمایش تسلیحات خود تبدیل کرده اند، میتوان گفت که از این زاویه این حمله کاملا محکوم شده است.

وی افزود: اما می توان دو برداشت از این حمله داشت یکی اینکه امریکا یک پیام واضح را به همه نیروهای رادیکال اشغالگر داد و اینکه از حداکثر قدرت خود برای نابودی آنان استفاده خواهد کرد. این برای طالبان هم مسئله مهمی است که تصمیم بگیرند که آیا به جنگ در افغانستان ادامه بدهند یا اینکه به دنبال مذاکرات و حل مسئله از طریق ساز و کارهای سیاسی بروند و این مسئله می تواند تعین کننده رابطه امریکا با گروه های رادیکال در منطقه نیز باشد.

ملازهی تأکید کرد: پیام دومی که می توان از این حمله برداشت کرد این بود که پرتاب بزرگترین بم غیرهسته ای امریکا در افغانستان در واقع هشداری بود از جانب امریکا به کشورهای کوریای شمالی و چین بدین معنا که کوریای شمالی با به رخ کشیدن تسلیحات اتمی خود باید بداند که واشنگتن دارای تسلیحاتی به مراتب قوی تر از این کشورهاست.

وی افزود: چند روز قبل هم ارتش کوریای شمالی رژه نظامی عظیمی را به مناسبت بزرگداشت یکصد و پنجمین سالروز تولد کیم ایل سونگ بنیانگذار جمهوری دموکراتیک خلق کره برگزار کرد که در طول آن شماری از راکت های پیشرفته و جدید در برابر کیم جونگ اون رهبر جوان کوریای شمالی به نمایش درآمد تا وسیله ای باشد برای به رخ کشیدن قدرت پیونگ یانگ.

ملازهی در ادامه یادآور شد: در واقع کوریای شمالی نشان داد که این آماده گی را دارد که در صورت نیاز می تواند از تسلیحات هسته ای خود استفاده کند و جنگ هسته ای در منطقه رخ دهد. بنابراین امریکا این پیام را به کوریای شمالی داد که لازم نیست تسلیحات هسته ای خود را به رخ امریکا بکشد چرا که این کشور سلاح های قدرتمندی از سلاح های اتمی کوریای شمالی در اختیار دارد.

وی افزود: پیام دیگر این حمله می تواند به ایران و روسیه برگردد به خاطر فعالیت هایی که در سوریه انجام می دهند.

وی در خصوص این موضوع که با توجه افزایش فعالیت های اخیر روسیه در افغانستان و همچنین نشست اخیر مسکو در مورد افغانستان که ظاهرا امریکا از آن چندان راضی به نظر نمی آمد، آیا میتوان پرتاب بم اخیر امریکا در افغانستان را هشداری به فعالیت های اخیر روسیه درافغانستان نیز دانست؟ گفت: بله ولی در رتبه کمتر. چرا که روس ها به آن اندازه در افغانستان منافع ندارند که بخواهند معادلات قدرت را به هم بزنند. به اضافه اینکه روس ها تجربه جنگ در افغانستان و شکست را داشته اند و روسیه صرفا از طالبان در حد ابزار برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کند.

ملازهی در پایان یادآور شد: به نظر می رسد که مسکو در افغانستان بیشتر به دنبال معامله با امریکاست و شاید با اعمال فشار از این طریق به دنبال انجام معامله ای با امریکا در افغانستان باشند.