اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

امروزه برخی از کشورهای جهان به قلمروی امریکایی‌ها تبدیل شده اند و امریکا منابع انسانی و طبیعی شان را چپاول کرده است!

 

امریکایی‌ها از سال 2002 وجوه قابل توجهی را با هدف ساخت، تجهیز و گسترش پایگاه‌های نظامی خود در منطقه خلیج‌فارس و مناطق نزدیک به آن اختصاص داده‌اند.

امریکا در جهان امروز در پی ایجاد نظم جهانی تازه‌ای است، تا در آن ارزش‌های لیبرالی حقوق بشر، دموکراسی و اقتصاد باز نقشی مرکزی داشته باشد. یکی از مناطقی که آنها در صددند این ارزش‌ها را بر آن تحمیل کنند، کشورهای حاشیه خلیج فارس است. امروزه برخی از کشورهای خلیج فارس به قلمروی امریکایی‌ها تبدیل شده و منابع انسانی و طبیعی آنها در خدمت هژمونی امریکا در جهان قرار گرفته است.

 

در همین خصوص پنتاگون از سال 2002 وجوه قابل توجهی را با هدف ساخت، تجهیز و گسترش پایگاه‌های نظامی زمینی، هوایی و بحری خود در منطقه خلیج‌فارس و مناطق نزدیک به آن اختصاص داده است.

 

امریکا در عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین، امارات و … 21 پایگاه نظامی در اختیار دارد که این گواه حضور فعال آنها در منطقه است. این پایگاه‌ها از بزرگ‌ترین مراکز تامین و تجهیز اردوی امریکا در منطقه محسوب می‌شوند که در ادامه به معرفی برخی از این پایگاه‌ها خواهیم پرداخت:

 

عربستان

 

عربستان سعودی یکی از مقرهای اصلی و مرکزی قومندانی‌ امریکا است که در واقع نیروهای امریکایی از طریق این پایگاه‌‌ها به صورت علنی و غیر علنی عملیات‌های خود را در کشورهایی مثل مصر، سودان، اردن و عراق مدیریت می‌کنند.

 

پایگاه هوایی امیر سلطان: این پایگاه مهم‌ترین پایگاه هوایی امریکایی‌ها در منطقه است که در آن 5 هزار نظامی امریکایی پروازهای عملیاتی 80 طیاره جنگی و شناسایی را که طیارات یو2 شناسایی یکی از این طیاره ها است، مدیریت می‌کنند.

 

پایگاه تبوک در شمال غرب عربستان، پایگاه خمیس مشیط در جنوب عربستان، پایگاه غربی در جده و پایگاه چاشتان در منطقه شرقی از دیگر پایگاه‌های امریکایی‌ها در عربستان است که این پایگاه‌‌ها بر پایگاه‌های هوایی و بحری دیگر امریکا در منطقه مشرف هستند.

 

کویت

 

یکی دیگر از مهم‌ترین پایگاه‌هایی نظامی امریکایی‌ها در خلیج فارس در کشور کویت واقع شده است. کویت در سال 1987 عیسوی در اثنای جنگ نفت کش‌ها توافق‌نامه‌ای را در خصوص اسکورت 11 فروند از نفت کش‌های خود با امریکایی‌ها امضا کرد. بعد از اینکه نیروهای عراقی در سال 1991 عیسوی از کویت رانده شدند، این کشور با امریکا توافقنامه‌ای مبنی بر همکاری نظامی امضا کرد که طبق این توافق‌نامه کویت متعهد شد که تسهیلات گسترده‌ای به نظامیان امریکایی ارائه دهد. کویت در سال 2003 تمامی اراضی، بندرها و میدان هوایی‌هایش را در اختیار نیروهای امریکایی جهت حمله به عراق قرار داد که در آن زمان هزاران عسکر امریکایی و انگلیسی و هزاران تانک و صدها جنگنده و چرخبال مستقر بودند.

 

قطر

 

قطر در سال 1992 قرارداد امنیتی با امریکا امضا کرد که تا کنون این قرارداد فسخ نشده است. بر اساس راپور مرکز عربی مطالعات راهبردی خلیج فارس قطر یکی از مهم‌ترین زیر ساخت‌های نظامی امریکا در منطقه به شمار می‌رود. قومندانی نیروی هوایی وابسته قومندانی مرکزی امریکا از عربستان به پایگاه هوایی العدید قطر در سال‌های 2002 و 2003 انتقال یافت.

 

راپور‌ها حاکی از آن است که قطر 400 ملیون دالر برای توسعه این پایگاه هوایی هزینه کرده‌است تا آنرا در اختیار نظامیان امریکایی قرار دهد. پایگاه دیگری در قطر به اسم «السیلیه» نیز در تصرف نظامیان امریکایی قرار دارد.

بحرین

 

بحرین از سال 1967 عیسوی میزبان پایگاه‌های نظامی کشورهای خارجی است. بحرین پایگاه نظامی نیروهای انگلیس بود که بعد از عقب‌نشینی انگلیسی‌ها جای خالی آنها را امریکایی‌ها گرفتند و در سال 1995 بحرین به‌صورت رسمی به مقر اصلی ناوگان پنجم امریکا تبدیل شد و ناوهای جنگی امریکا در نزدیکی المنامه پهلو گرفتند و 4 هزار 200 نفر از نظامیان امریکایی در این کشور مستقر هستند.

 

اما ناوگان پنجم امریکا شامل تعدادی از ناوهای طیاره بر، زیربحری‌ها و ناوشکن‌ها می‌باشد؛ همچنین در بحرین 70 طیاره جنگی امریکایی و تعدادی از بم افکن‌های تاکتیکی و طیارات سوخت‌رسان در پایگاه هوایی الشیخ عیسی مستقر می باشند، هر چند پایگاه الجفیر پایگاه اصلی امریکا در بحرین که در جنوب شرقی منامه قرار دارد و مقر ناوگان پنجم است، همچنان باقی است. در منامه نیز بسیاری از مراکز قومندانی نیروی بحری امریکا در پایگاه الجفیر که در این پایگاه 40 مرکز قومندانی ایالات متحده قرار دارد که به همه با لوی درستیز امریکا در ارتباط هستند.

 

عمان

 

 

عمان برای امریکا از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است؛ چراکه این کشور مشرف به تنگه هرمز است که امریکایی‌ها در این کشور پایگاه‌های هوایی مهم و متعددی بنا نهاده و در آنها بم افکن‌های بی‌1 و طیارات سوخت‌رسان را مستقر کرده است.

 

عمان مرکزی برای ارایه خدمات و پل هوایی بین پایگاه‌های مختلف ایالات متحده است، و قبل از حوادث 11 سِپتِمبر، پنج پایگاه های امریکایی در عمان وجود داشت، با توجه به موافقت نامه‌های امضا شده بین دو کشور امریکایی‌ها می‌توانند از 24 پایگاه نظامی عمان استفاده کنند.

 

امارت متحده عربی

 

علاو بر اینکه چندین بندر اماراتی‌ها در تصرف امریکایی هاست یک پایگاه هوایی و تعدای از مخازن لوجستیکی در امارات در اختیار اردوی امریکا است که کشتی‌های آنها در این بنادر لنگر انداخته اند.

 

امارات در سال 1994 توافقنامه همکاری نظامی با ایالات متحده امریکا امضا کرد که به موجب آن امریکایی‌ها دفتر رابط نظامی در امارات را ایجاد کردند و تسهیلاتی برای ساخت پایگاه بحری از اماراتی‌ها دریافت کردند.

 

اردوی امریکا در بندرهای زاید جبل علی، دبی، فجیره علاوه بر همکاری محرمانه بین دو طرف به تازه گی رزمایشی در امریکا برگزار شد که نیروهای امارات متحده عربی در کنار نیروهای اسراییل و پاکستان و هسپانیایی اشتراک کردند.

موضوع : اخبار