اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نظامیان امریکایی در گروگانگیری‌ها و شکل‌گیری برخی گروه‌های هراس افکن برای ایجاد تنش‌های مذهبی و قومی در افغانستان نقش دارند.

یکی از مقامات امنیتی ولایت بلخ که نخواست نامش فاش شود گفت که چندی قبل راپور گروگانگیری و آدم‌ربایی تعدادی از باشنده گان افغان به مسئولان امنیتی از یک منطقه دورافتاده اطلاع داده شد.

وی افزود که با دریافت راپور گروگانگیری، نیروهای امنیتی تیم تحقیقاتی خود را برای بررسی و شناسایی اختطاف گران به محل حادثه اعزام کردند.

این مقام امنیتی خاطرنشان کرد که با مستقر شدن نیروهای تحقیقاتی و عملیاتی در منطقه مذکور، عملیات ردگیری و شناسایی مجرمان آغاز شد و پس از ساعت‌ها فعالیت بی‌وقفه نیروهای امنیتی موفق به کشف محل‌های نگهداری گروگان‌ها و اختفای ربایندگان شدند.

این مقام امنیتی اظهارداشت که پس از اطمینان از محل اختفای ربایندگان، نیروهای عملیاتی به محل اعزام شدند تا عملیات دستگیری و رهایی گروگان انجام شود.

این منبع ادامه داد که با حضور نیروهای امنیتی افغان در محل و درگیری با ربایندگان، در نهایت همه گروگان‌ها آزاد شدند و عاملان گروگانگیری نیز دستگیر شدند و به نزدیکترین پایگاه نیروهای امنیتی افغان انتقال یافتند.

وی تصریح کرد: مسئولان امنیتی در جریان استنطاق و تحقیقات از ربایندگان متوجه شدند که سرکرده این گروه جنایتکار اهل افغانستان نیست و در ادامه استنطاق مشخص شد که این شخص نظامی امریکایی است که در نقش سرکرده یک گروه هراس افکن افغان در مناطق مختلف شمال کشور دست به اعمال جنایتکارانه زده است.

این مقام امنیتی افزود: زمانی که ریش تصنعی این امریکایی از صورتش جدا شد با وجودی که فارسی دری را خوب صحبت می‌کرد و پشتو می‌دانست، دیگر دلیلی برای انکار اینکه خارجی است وجود نداشت و مجبور به اقرار تمام فعالیت‌های خود من حیث یک تروریست افغان شد.

منبع افزود: مشخص شد که وی برای ایجاد تنش میان مذاهب شیعه و سنی و اختلاف‌افکنی بین اقوام مختلف در مناطق شمالی افغانستان فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده و برنامه‌‎هایی هم برای افزایش ناامنی‌ها داشته است.

مقام امنیتی افغان اذعان داشت: چند ساعت پس از دستگیری این امریکایی و همدستانش و اعترافات او، یکی از مقامات عالی‌رتبه افغان با پایگاه امنیتی که این افراد در آن نگهداری می‌شدند تماس گرفت و دستور داد تا این افراد در سلامت کامل و بدور از خشونت حفظ و نگهداری و به افرادی که به آنجا می‌آیند تحویل داده شوند.

این منبع گفت که با گذشت چند ساعت از تماس مقام عالی‌رتبه افغان به پایگاه مذکور یک چرخبال نظامی امریکایی به همراه تعدادی جنرال امریکایی در محل حاضر شد و فرد مورد نظر را به همراه همدستانش باخود بردند.

وی اظهارداشت که پس از این رویداد به نیروهای مستقر در پایگاهی که این امریکایی مجرم و همدستانش در آن نگهداری می‌شدند تأکید شد که به هیچ وجه در مورد سرنوشت این گروگانگیران تحقیق نکنند.

موضوع : اخبار