اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نخست وزیر انگلیس توانست اتحادیه اروپا را مجاب به پذیرش “موقعیت ویژه‌ای” برای انگلیس کند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس سرانجام موفق شد در نشست رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل حرف خود را به کرسی بنشاند و 27 عضو این اتحادیه را متقاعد به پذیرش درخواست‌های مطرح شده دولت انگلیس کند.

کامرون که در مبارزات انتخاباتی وعده داد بود از اتحادیه اروپا امتیازات ویژه‌ای برای بریتانیا خواهد گرفت، در یک کنفرانس مطبوعاتی در نخستین ساعات بامداد شنبه اعلام کرد با اعضای اتحادیه اروپا به توافق رسیده است.

بر اساس این توافق، انگلیس از “امتیازات ویژ‌ه‌ای” از جمله حق حفظ واحد پولی خود و محدود کردن ارایه خدمات اجتماعی دولتی برای شهروندان سایر کشورهای اتحادیه اروپا برخوردار می‌شود.

توقف کردن خدمات رفاهی
دیوید کامرون در مصاحبه مطبوعاتی خود تأکید کرد که بریتانیا واحد پول خود را از پوند به یورو تغییر نخواهد داد و هرگز در نجات بانک‌های حوزه یورو شرکت نخواهد کرد. او اجازه محدود کردن خدمات رفاهی اجتماعی برای شهروندان سایر کشورهای اتحادیه اروپا که ساکن انگلیس شده‌اند را نیز یک موفقیت خواند.

به عنوان مثال دولت انگلیس حال اجازه دارد مستقل از قوانین اتحادیه اروپا، تحت شرایطی پرداخت این خدمات را محدود یا متوقف کند.

از جمله این خدمات قانون پرداخت کمک‌هزینه برای فرزندان است. انگلیس خواستار آن بود که کمک‌هزینه فرزندان شهروندان سایر کشورهای اتحادیه اروپا را که والدین آنها در انگلیس شاغل هستند هماهنگ با هزینه‌ محل سکونت آنها پرداخت کند. حال با موافقت اتحادیه اروپا این تغییر ممکن خواهد بود.

نخست‌وزیر انگلیس در ازای دریافت این امتیازات وعده داده است که برای ماندن این کشور در اتحادیه اروپا تلاش کند. شهروندان انگلیس قرار است سوم تیرماه سال آینده با شرکت در یک همه‌پرسی در مورد ماندن این کشور در اتحادیه اروپا یا ترک آن تصمیم‌گیری کنند.

نیاز به اصلاحات عمیق
منتقدان دیوید کامرون در انگلیس موفقیت او در بروکسل را ناچیز ارزیابی می‌کنند و خواستار خروج از اتحادیه اروپا هستند. بریتانیا از سال 1973 میلادی تا کنون عضو اتحادیه اروپا است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پیش از نشست بروکسل تأکید کرده بود که از هیچ تلاشی برای نگه‌ داشتن انگلیس در اتحادیه اروپا کوتاهی نخواهد کرد. مرکل توافق بروکسل را یک پیروزی برای اتحادیه اروپا ارزیابی کرد و افزود همکاری در حوزه یورو بدون انگلیس ممکن نخواهد بود.

کامرون نیز تأکید کرد که قوانین و ساختار اتحادیه اروپا پیوسته در حال تغییر و پیشرفت است. وی افزود: «این اتحادیه به طور مستمر نیازمند اصلاحات عمیق است و ما با حضور در درون این اتحادیه در انجام این اصلاحات شرکت خواهیم کرد.»

به گزارش دویچه وله، از جمله اصلاحات پیشنهادی بریتانیا اصلاح قانون پرداخت کمک‌هزینه به کودکانی در تمامی 28 کشور عضو اتحادیه اروپاست که بدون والدین خود زندگی می‌کنند. کشورهای اروپای شرقی پیشتر مخالف اصلاح این قانون بودند.

شمار قابل توجهی از شهروندان این کشورها برای کار به سایر کشورهای اتحادیه اروپا می‌روند اما فرزندان خود را همراه شان نمی‌برند. آلمان اعلام کرده است که اصلاح این قانون را بررسی خواهد کرد.

کامرون بامداد شنبه همچنین بر فواید حضور انگلیس در اتحادیه اروپا از جمله دسترسی به بازار مشترک و همکاری در برنامه مشترک مبارزه با تروریسم در این اتحادیه تأکید کرد.

وی قرار بود شنبه‌شب در نشست ویژه‌ای در کابینه انگلیس مفاد توافق با‌‌ اتحادیه اروپا را ارایه کند. این توافق دوشنبه در پارلمان انگلیس به نمایندگان موافق و مخالف حضور این کشور در اتحادیه اروپا ارایه خواهد شد.

موضوع : اخبار