اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از کشمکش های فراوان انتخابات با وساطت مقام های داخلی و خارجی برای تشکیل وحدت ملی، سرانجام دو تیم انتخاباتی با یکدیگر توافقنامه ای را امضا کردند. انتخابات افغانستان را کسانی گرداندند که امتیازات بالایی از حکومت گرفتند. از سفر اعضای این کمیسیون برای درمان با خانواده هایشان به هند، خریداری موترهای زرهی و یکصد هزار افغانی کرایه خانه تا خریدن هفتاد کیلو میوه خشک برای عید، بخشی از این امتیازات است که سند آن نیز موجود است. کمیسیون انتخابات 9 عضو دارد که حقوق آنها در حدود 56 برابر یک کارمند عادی دولت است. با این وجود اعضای کمیسیون انتخابات یکی از سوال برانگیزترین انتخابات را در کارنامه هایشان ثبت کردند.

 

شکیبا هاشمی عضو مجلس نمایندگان گفت: انتخابات سال 2014 بدنام ترین انتخابات در سطح دنیا بود. مردم با امید پای صندوقهای رای رفتند، تعدادی انگشتشان قطع شد در حالی که مسوولان انتخابات ما جیب های خود را پر و با پول های آن عیش و نوش کردند. آنها پروسه ی ملی را خدشه دار و انتخابات را بدنام نمودند.

 

وی افزود: حالا نهادهای عدلی و قضایی باید به این مساله ی مهم رسیدگی کند. اعضای کمیسیون انتخابات با وجود صحت مندی و سلامت جسمی نه تنهاخود بلکه اعضای خانواده را برای مداوا به هند برده و در آنجا به عیش و نوش پرداختند و بر موترهای گرانی که رییس جمهور فرمان آن را امضا کرده بود، نشستند. این کار در شرایطی انجام شده که حکومت دستان خود را برای کمک به سوی ممالک دیگر دراز کرده است. مردم این کشور نان برای خوردن ندارند و جوانانش از فقر و بیکاری و بیچارگی به صفوف دشمن می پیوندند. جناب آقای اشرف غنی باید با این تخلف ها مبارزه کند و کار اعضای کمیسیون و جناب کرزی را روشن نماید تا قانون تطبیق شود.

 

هاشمی عنوان کرد: جناب داکتر عبدالله در صحبت اولی که در لوی جرگه داشتند و در برابر بی عدالتی ها و تقلب ها اشک ریختند و ما و مردم افغانستان نیز اشک ریختیم. من امیدوار هستم که وی اشک ها و انگشتان قطع شده مردم افغانستان را فراموش نکند. خواهش من از رییس جمهور اشرف غنی هم این است که اول از همه به پرونده ی کمیسیون انتخابات رسیدگی کند نه پرونده ی کابل بانک. به خصوص بر کد 91 نظارت کند که رییس جمهور قبلی به خاطر منافع خود و به ضرر این ملت برای اشخاص، موترهای زره خریده، آنها را به سفرهای خارجی فرستاده و امتیازات زیادی داده است.

 

به باور نماینده ی مجلس، در طول این 13 سال، شکافی که بین دولت و ملت به وجود آمد باعث بی اعتمادی شد. رییس جمهور فعلی باید کاری کند که فضای بی اعتمادی از بین برود. اعضای کمیسیون انتخابات هم اگر مطابق با قانون اساسی و قانون انتخابات عمل کرده بودند، پاداش بگیرند و اگر غیر آن عمل کرده اند مجازات شوند.

 

شکیبا هاشمی تصریح کرد: رییس جمهور اگر می خواهد در میان مردم اعتمادسازی کند در مورد این کمیسیون باید به حق، رفتار کند. از یک طرف در مراسم تحلیف، وقتی رییس دادگاه عالی گزارش کاری یکماهه ی خود را ارایه داد با وجود فساد در کارنامه وی اما رییس جمهور، هم استعفای او را قبول و هم مدال امان الله خان را به او تقدیم کرد. این در حالی است که در زمان آقای کرزی در آخرین گزارش ها شنیدیم که بیشترین جنجالها در این حکومت انجام شد. پس حرف های رییس جمهور در انتخابات مبنی بر تطبیق قانون، مبارزه با فساد اداری و مقابله با زورمند توسط قانون، شعار بوده است. نظر شخص من این است که اعضای کمیسیون انتخابات که با سرنوشت این ملت بازی کردند زورمندانی هستند که نه به قانون انتخابات کشور احترام گذاشتند و نه به قانون اساسی افغانستان.

 

وی اظهار داشت: اگر با همین ترکیب کمیسیون ها به سوی انتخابات پارلمانی برویم، مردم دیگر به پای صندوقهای رای نمی روند. باید کمیسیون تقنین و هجده کمیسیون دیگر باهم کار کنند و مشکلاتی که در انتخابات وجود داشت را بررسی نمایند. با توجه به گفته ی اشرف غنی که از این پس، مصوبه های لوی جرگه را تطبیق می کند، پس انتظار این است که جناب رییس جمهور به این مشکلات توجه داشته باشد.

 

هاشمی در پایان گفت: مهم این است حکومت در برابر این خیانت ملی چه می کند. آیا خاموشی اختیار می کند به سبب اینکه خودش رییس جمهور شده است یا در راستای شعارهایی که داده عمل می کند. 65 درصد مردم افغانستان نظرشان این است که کمیسیون های انتخابات باید محاکمه شوند.