اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حمله حدود صد مرد نقاب پوش بر پناهجویان در سویدن، از دید تحلیلگران، از نشانه های بارز و ترسناک ظهور الگویی تازه از تروریزم اروپایی است که جانمایه اصلی آن را ملی گرایی افراطی، فاشیزم و اسلام هراسی شایع در فضای رسانه ای و سیاسی غرب تشکیل می دهد.

 

فرائوک پتری؛ سیاست‌مدار عوام‌گرای حزب دست راستی ای.اف.دی آلمان گفته پولیس این کشور باید اجازه یابد تا “در صورت لزوم” به پناهجویانی که به طور غیرقانونی از مرز این کشور عبور می‌کنند، شلیک کند.

 

او گفته:”نه اینکه من خواهان برخورد خشن باشم؛ اما مجوز استفاده از اسلحه به عنوان آخرین راهکار (برای جلوگیری از ورود مهاجران) باید در دسترس پولیس قرار گیرد.”

 

در همین حال، به گفته پولیس سویدن، باندی متشکل از نزدیک به یک‌صد مرد نقاب پوش به شماری از پناهجویان در استکهلم؛ پایتخت این کشور حمله کردند.

 

همزمان از مسیرهای آبی ترکیه و یونان نیز خبر می رسد که در تازه ترین مورد، ۳۹ نفر به شمول چندین شهروند افغان در دریای اژه غرق شده و ۶۰ تن دیگر از مرگ نجات یافته اند.

 

هزاران نفر طی هفته های اخیر به منظور رسیدن به اروپا وارد ترکیه و یونان شده اند و بخش قابل توجهی از آنها را افغان ها تشکیل می دهند.

 

کارشناسان می گویند که تمامی نشانه ها حاکی از بروز یک بحران وحشتناک انسانی در ابعاد بین المللی است و کشورهای اروپایی در زایش و افزایش این بحران، نقشی تعیین کننده و اساسی دارند.

 

به گفته آگاهان، واکنش های افراط گرایانه ملی گرایان تندرو در برابر موج رو به گسترش مهاجرت، خطری جدی است که جان و مال پناهجویان را تهدید می کند و این نگرانی وجود دارد که با تشدید بحران مهاجرت و هجوم سیل سنگینی از پناهجویان مسلمان به سمت اروپا و درنوردیدن مرزهای اروپایی، این واکنش ها در قالب حرکت های عملگرایانه شبه تروریستی، بروز کند که در آن صورت، پناهجویانی که از بیم جنگ و هراس از ناامنی و ترس از تروریزم در کشورهای مسلمان نشینی مانند افغانستان، سوریه و عراق، خود را به اروپا رسانده اند، در آنجا به بهانه های دیگری قربانی ناامنی و ترور شوند.

 

ناظران می گویند که آنچه از زبان فرائوک پتری؛ سیاستمدار عوام گرای حزب دست راستی ای. اف. دی آلمان، در مورد پناهجویان بیان شده، پیش از آنکه شبیه اظهار نظر یک سیاستمدار منتقد اروپایی باشد، بیشتر به بیانیه های سراسر نفرت و خشونت تروریست های افراطی شباهت دارد.

 

این بیانات، معنایی جز تجویز قتل عام و کشتار مهاجران بی پناه مسلمان از سوی نیروهای مسلح آلمان ندارد و کارشناسان می گویند که این نشانگر آن است که اروپا به نحو هول انگیزی به سمت افراط و خشونت در برابر موج پناهندگان مسلمان، رانده می شود.

 

اگر نتایج انتخابات و جا به جایی قدرت در کشورهای مهاجرپذیر اروپایی به ویژه آلمان و سویدن و اتریش و… به نفع راستگرایان افراطی، تغییر کند، آگاهان هشدار می دهند که می بایست شاهد ظهور یک مقطع تاریخی تازه باشیم؛ مقطعی که در آن، کشتار مسلمانان و مهاجران مسلمان، مشروع و جایز باشد و افراط گرایی، فاشیزم و ملی گرایی افراطی، دست به دست هم دهند و تاریخ امروز و دیروز اروپا را به هم گره بزنند.

 

حمله حدود صد مرد نقاب پوش بر پناهجویان در سویدن، از دید تحلیلگران، از نشانه های بارز و ترسناک ظهور الگویی تازه از تروریزم اروپایی است که جانمایه اصلی آن را ملی گرایی افراطی، فاشیزم و اسلام هراسی شایع در فضای رسانه ای و سیاسی غرب تشکیل می دهد.

 

با این حساب و با توجه به وضعیت اسفبار و رقت انگیزی که هزاران پناهجوی مسلمان در مسیرهای ترکیه و یونان با آن رو به رو هستند و آمار رو به افزایش مرگ و میر ناشی از سفر با قایق های غیر استندرد که افزون بر ظرفیت شان، مورد استفاده قرار می گیرند، ناظران حوزه مهاجرت هشدار می دهند که جهان با یک بحران انسانی بسیار وحشتناک رو به رو شده است؛ بحرانی که کشورهای اروپایی در متن و محور آن قرار دارند و جامعه بین المللی باید به منظور مدیریت این بحران هولناک، تلاش کند کشورهای اروپایی را به پذیرش مسؤولیت های بیشتر و عمل به تعهدات خود، وادار نماید؛ در غیر آن، رشد زیرزمینی ملی گرایان افراطی در اروپا از یکسو و هجوم سیل عظیم پناهجویان از جانب دیگر، آینده ای غیر قابل پیش بینی و خطرناک را رقم خواهد زد؛ آینده ای که ابعاد فاجعه در آن، شاید کمتر از جنگ جهانی دوم نباشد.

موضوع : اخبار