اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اعترافات قومندان القاعده در جزیره عربی پرده از چهره واقعی عربستان و ایتلاف او برداشت و ثابت کرد آنها مستقیما با تروریست ها از جمله القاعده همکاری دارند.

قاسم الریمی ضمن اعتراف به این واقعیت که در رسانه های مهم جهان مانند اسوشیتدپرس، ان بی سی و هافینگتن پست نشر شد، از اهداف پلید ایتلاف عربی به رهبری عربستان در تجاوز به یمن و تقویت گروه های تروریست پرده برداشت.

 

الریمی تاکید کرد عناصر وابسته به سازمان های تروریستی (القاعده) به صورت مستقیم با شبه نظامیان وابسته به عربستان و امریکا در یمن و همچنین با مزدوران وابسته به منصور هادی همکاری می کنند و علاوه بر این با احزاب و سازمان هی سلفی و تکفیری و اخوان المسلمین یمن نیز ارتباط دارند.

 

بیشتر ناظران در گذشته بر این باور بودند که هدف از ایتلاف نظامی به رهبری عربستان علیه یمن، تقویت گروه های تروریست در این کشور به صورت غیر مستقیم می باشد، اما اکنون اعترافات الریمی پرده از چهره واقعی عربستان و ایتلاف او برداشت و ثابت کرد آنها مستقیما با تروریست ها از جمله القاعده همکاری دارند.

 

این اعترافات نشان می دهد تجاوز عربستان به یمن فرصتی بی نظیر را برای تروریست ها فراهم ساخته تا به ساماندهی صفوف خود در این کشور بپردازند خاصتاً این که القاعده یمن پیش از تجاوز عربستان به این کشور رو به ضعف گذاشته بود و کشته شدن اسامه بن لادن در سال 2011 نیز تاثیر زیادی در تضعیف القاعده در یمن و منطقه داشت تا جایی که برخی گمان می کردند بازگشت مجدد آنها به صحنه امری دشوار و محال خواهد بود.

 

با آغاز تجاوز عربستان به یمن و مشغول شدن ارتش و کمیته های مردمی به جنگ با عربستان، تروریست ها بار دیگر فرصت یافتند صفوف فروپاشیده خود را ساماندهی کرده و بر میزان نفوذ خود در شرق و جنوب یمن خاصتاً ولایات حضرموت و البیضاء بیفزایند.

 

البته پس از روی کار آمدن دونالد ترمپ رییس جمهور جدید امریکا نیز تروریست های القاعده فرصت دیگری یافتند بر نفوذ خود در یمن بیفزایند و این واقعیتی است که قاسم الریمی رییس القاعده یمن نیز به آن اعتراف کرده است. بر خلاف آنچه که امریکایی ها مبنی بر حمله نیروهای امریکایی به تروریست های القاعده در یمن ادعا می کنند، واقعیت های میدانی نشان می دهد که نیروهای امریکایی بارها به صورت مستقیم از نیروهای متجاوز عربستان حمایت کرده اند و این اقدام آنها به القاعده و سایر گروه های تروریستی این فرصت را داده تا بار دیگر در یمن قدرت بگیرند.

 

با وجود انتقادهای فراوان سازمان حقوق بشر و انسانی علیه بارک اوباما رییس جمهور سابق امریکا به خاطر حمایت وی از تجاوز عربستان به یمن و فروش سلاح و طیارات جنگی پیشرفته به ریاض و حمایت استخباراتی و لجستیکی از عربستان، اما دولت ترمپ نیز بنا دارد با صراحت بیشتری به همان سیاست ها ادامه بدهد.

 

هافینگتن پست امریکا در راپور خود می گوید از آغاز سال جاری عیسوی تاکنون، نیروهای امریکایی بیش از 75 حمله هوایی علیه یمن انجام داده اند که گروه های تروریستی از این حملات به سود خود بهره برده اند تا بتوانند بخش هایی از یمن را به تصرف خود در آورند.

 

تعدادی از مسئولان امریکا از جمله سناتور کریس مورفی نیز از اقدامات نظامی دولت امریکا علیه یمن انتقاد کرده اند و آن را زمینه ساز نفوذ گروه های تروریستی از جمله داعش و القاعده در یمن دانسته اند و این در حالی است که ترمپ و دولت او بر این باور است که در یمن و تمام منطقه سرگرم مبارزه با تروریزم است.

موضوع : اخبار