اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در حالی که اقدام یکجانبه پاکستان برای حصارکشی در امتداد خط دیورند مخالفت شدید مقامات کشورمان را در پی داشته و از دلایل تنش‌ بین دو کشور محسوب می‌شود، لوی درستیز اردوی بریتانیا از این اقدام پاکستان حمایت کرد.

پاکستان ; جایگزین افغانستان

به نقل از اکسپرس تریبون، نیکلاس پاتریک کارتر لوی درستیز اردوی بریتانیا در دیدار با قمر جاوید باجوا همتای پاکستانی‌اش نقش اسلام‌آباد در مبارزه با تروریزم را مثبت خواند.

این جنرال بریتانیایی همچنین اقدامات اخیر اردوی پاکستان برای بهبود کنترول سرحدی از جمله حصارکشی در امتداد سرحد مورد مناقشه با افغانستان را مفید دانست.

گفتنی است که خط دیورند در سال 1893 و پیش از تشکیل پاکستان توسط بریتانیا ترسیم شد و این خط تاکنون هیچگاه توسط مقامات کشورمان من‌حیث سرحد رسمی و مشترک با پاکستان به رسمیت شناخته نشده است.

پیش از این نیز نیکلاس کی سفیر بریتانیا در افغانستان ضمن حمایت از ساخت حصار، دیورند را خط رسمی بین دو کشور اعلام کرده بود.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشورمان نیز چندی پیش تاکید کرد که خط دیورند تحمیل شده از سوی استعمار بریتانیا بر مردم افغانستان است.

وی تصریح کرده بود این خط سرحدی پیش از تشکیل کشور پاکستان ترسیم شده است و اکنون نیز با پایان زمان این معاهده، خط دیورند دیگر ماهیت قانونی ندارد.