اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

امرسینا سفیر هندوستان در برنامه «اوج» گفت: افغانستان و هندوستان دو کشوری هستند که سال ها با هم رابطه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دارند و بعد از سال 2001 به هم نزدیک تر شده اند. ما امیدواریم که این روابط از این هم بیشتر و نزدیک تر گردد.

 

وی در خصوص سرمایه گذاری در افغانستان اظهار کرد: ما در افغانستان سرمایه گذاری های زیادی کرده ایم و سرمایه گذاری در بخش های مختلف بستگی به تمایل حکومت و مردم افغانستان داشته که در کدام بخش باشد و از ما خواسته اند و ما انجام داده ایم.

 

امر سینا در ارتباط با اهداف هند از کمک به افغانستان گفت: ما نمی خواهیم که اقتصاد افغانستان متکی به کمک ها باشد، پالسی ما این است که افغانستان به عنوان یک کشور مستقل به خود کفایی اقتصادی برسد. یعنی از اقتصاد کمکی به اقتصاد خودکفا برسد یا به طور معروف از کمک به تجارت ارتقا یابد. تمرکز اصلی ما این است که برای کالای افغانی بازار هندی مهیا کنیم. یعنی روابط تجارتی هندوستان و افغانستان رونق یابد و کالای افغانی در هند به فروش برسند. حتی حالا هم با وجود مشکلات ترانزیتی، هندوستان هنوز هم بازار سی تا چهل درصدی افغانستان را دارد و این رقمی قابل توجه است.

 

وی در مورد برنامه های ریزی های آینده در افغانستان عنوان کرد: بیشتر سرمایه گذاری های ما در بخش صحت و کشاورزی بوده است. وقتی ما دو پروه مهم و بزرگ بند سلما و پارلمان را به انجام برسانیم با دولت افغانستان گفتگو خواهیم کرد و مطابق با نیازها و اولویت هایی که آنها دارند، بخش مشخصی را انتخاب خواهند کرد اما باید بگویم زمانی که رییس جمهور به هندوستان سفر کرده بود درمورد چندین بخش صحبت کرد. ایشان در مورد انکشاف مهارت های مسلکی و زراعت صحبت کردند. ما می خواهیم پلان های خود را طوری طرح ریزی کنیم که با پلان های دولت افغانستان همخوانی داشته باشد.

 

سفیر هند در ارتباط با سرمایه گذاری کنونی تاجران هند در افغانستان گفت: تمرکز کنونی تاجران ما روی صادرات و واردات است و به همین خاطر تاجران ما برخی بخش ها را در نظر دارند. مانند بخش زارعت، سردخانه ها تا امکان ذخیره محصولات مهیا شود، بخش سیمان و آهن بخش هایی هستند که تاجران هندی برای سرمایه گذاری سرمایه هایشان در افغانستان مدنظر دارند. زمانی که وضعیت امنیتی بهتر شود. شما شاهد افزایش قابل توجهی در سرمایه گذاری ها در افغانستان خواهید بود.

 

وی ادامه داد: شرکت های هندی علاقه مند هستند تا در بخش های مختلف مانند معادن سرمایه گذاری کنند. نه تنها معادن آهن، بلکه معادن سنگ های قیمتی، جواهرات، سنگ مرمر، سنگ گرانیت و… اینها ساحاتی هستند که علاقه مندی زیادی در آن وجود دارد. همچنان علاقه مندی در بخش سیمان و منسوجات و پارچه ها وجود دارد. تاجران هندی منتظر زمان مناسب هستند تا تصمیم تجاری شان را بگیرند.

 

امرسینا در خصوص همکاری های نظامی هند با افغانستان گفت: هندوستان یگانه کشور غیر عضو ناتو است که بیشترین قربانی را در افغانستان داده است. همچنان هندوستان یگانه کشور غیر عضو ناتو است که بیشترین کمک ها و امکانات نظامی را برای نیروهای امنیتی افغانستان مساعد ساخته است. بیش از دوزاده صد نظامی افغانستان برای فراگیری آموزش های مختلف نظامی به هندوستان رفته اند و این همکاری ها ادامه پیدا خواهند کرد.

 

وی ادامه داد: ما نیروهای هوایی افغان را نیز آموزش می دهیم. یک ماه قبل پیش از سفر رییس جمهور افغانستان به هندوستان در ماه اپریل ما سه چرخبال را برای نیروهای هوایی افغان آماده نمودیم، این چرخبال ها برای عملیات های کشفی استفاده می شوند. آنها بسیار سبک هستند و می توانند در ارتفاع بالا بنشینند. حتی در جاهایی که امکان نشست مناسب وجود نداشته باشد و عملیات کشفی و یا هم عملیات رخمی شدگان از ساحه جنگ را انجام دهند.

 

وی در خصوص دلیل مخالفت ارتباط افغانستان با هند گفت: اگر نگاهی به پالسی های پاکستان بیندازیم، آنها نزدیکی افغانستان و پاکستان را خوش ندارند. یکی از مثال های عمده این است که آنها اساسی ترین حق ملت افغانستان را که ترانزیت است از آنها گرفته اند. در حالی که هر ملت حق داشتن ترانزیت را دارد. این حق ملت افغانستان است. موترها و کالاهای افغانی نمی توانند از طریق پاکستان به هندوستان بروند. هم اکنون پاکستان دو خط آهن به هندوستان دارد و هندوستان نیز به آنجا راه آهن دارد. پاکستان خود با هندوستان روابط تجاری دارد و این امر را برای افغانستان نمی خواهد و این جای سوال دارد. پاکستان از هر بهانه ای استفاده کرده است که افغانستان را از امتیازهای متعدد که می تواند از جانب هندوستان داشته باشد محروم بسازد. تلاش داریم که بر این مشکلات غلبه کنیم و به گونه ای دوجانبه گفتگو کنیم.

 

وی ادامه داد: جدای از این موضوع تلاش می کنیم با ایران کار کنیم تا از طریق بندر چابهار حمل و نقل افغانستان به هند را فراهم کنیم. پالسی حکومت هندوستان این است که با هرکشوری که از طریق انتخابات آزاد به میان می آید کار کند و ما این را به صورت آشکار اعلام کرده ایم.