اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به نقل از واشینگتن پست، از آغاز حضور نیروهای امریکایی در افغانستان 16 سال می‌گذرد و تاکنون حدود 2400 نظامی این کشور در افغانستان کشته شد‌ه‌اند و بیش از 700 ملیارد دالر نیز هزینه این جنگ شده است.

این در حالی است که به نظر برخی کارشناسان، این طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا در آینده‌ای نزدیک پایان نمی‌یابد.

پیش از این نیز ریچاردکوهن روزنامه‌نگار ارشد امریکایی در واشینگتن‌پست نوشت بود که جنگ افغانستان پایانی ندارد و امریکا در حالی نمی‌تواند این جنگ را برنده شود که تحمل شکست آن را نیز ندارد.

حالا این رسانه امریکایی بار دیگر پرسیده است که چه اتفاقی می‌افتد اگر امریکا بطور کامل از افغانستان خارج شود؟

تورَن ویلیام سالوین سخنگوی ناتو در افغانستان در پاسخ به این پرسش گفته که اگر ناتو و نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند، خلأ بوجود می‌آید که گروه‌های تروریستی و سازمان‌های افراط‌گرا حاضر در منطقه از شرایط افغانستان و پاکستان سوء استفاده خواهند کرد. پس از آن نیز این گروه‌ها با استفاده از خلأ موجود در پی بی‌ثبات کردن افغانستان و سازماندهی نیروهای خود برای حمله به امریکا و غرب برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی افزود: این گروه‌های تروریستی برای بی‌ثباتی حکومت مشروع افغانستان که در حال مبارزه برای ایجاد صلح و ثبات در کشور است، نیز اقدام خواهند کرد.

از سوی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز در پاسخ به این پرسش، خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را نجات مردم افغانستان و امریکا اعلام کرده است.

مجاهد اظهار داشت: خروج نظامیان امریکایی و پایان دادن به اشغال افغانستان از هدر رفتن نیروی انسانی امریکا و مصارف اقتصادی به این کشور جلوگیری می‌کند و منجر به پایان طولانی‌ترین جنگ تاریخ این کشور خواهد شد.

وی افزود: خروج نظامیان امریکایی نجات ما افغان‌ها را نیز در پی دارد؛ زیرا جنگ در افغانستان احتمالا پایان می‌پذیرد، افغان‌ها متحد شده و امارت اسلامی قدرتمندی را تشکیل می‌دهند. بنابراین اگر اشغال امریکا پایان یابد، به این معنی است که مشکلات بین دو ملت نیز پایان می‌یابد.

پیش از این نیز طالبان پایان اشغال افغانستان، پایان جنگ و ایجاد نظام اسلامی را من‌حیث 3 شرط مهم و اصلی برای پیوستن به مذاکرات صلح اعلام کرده بود.