اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وزارت دفاع ملی می گوید: نیروهای امنیتی عملیاتی علیه گروه داعش در ولایت ننگرهار آغاز کردند. اقدامی را که بسیاری ها دیر می دانند. درکنار این ارگ ریاست جمهوری می گوید: جهت مهار کردن تهدید این گروه در افغانستان شورای امنیت ملی پالسی مشخص را تصویب کرده است. در همین حال مخالفت توام با درگیری در میان افراد داعش و طالبان ادامه دارد. داعش چگونه به افغانستان آمده و چه می خواهد؟

 

سید اسحق گیلانی رییس نهضت همبستگی در افغانستان در برنامه «خط کابل» گفت: در زمان جهاد افغانستان، افراطی ها در مملکت های اسلامی و غیر اسلامی که اتباع مسلمان داشتند، این اتباع مسلمان را به افغانستان فرامی خواندند و می گفتند که اسلام در اینجا در خطر است به آنجا بروید. آنها به افغانستان آمدند و مراکز خود را ساختند. تعدادی از احزاب سیاسی جهادی هم با آنها در رابطه بودند و زمینه ها را برای آنها مساعد ساختند. حکومت پاکستان هم برای آنها زمینه مساعد می ساخت که بیایند و داخل خاک افغانستان شوند. وقتی یازده سپتامبر شد و آمریکا حملات خود را آغاز کرد آنها به وزیرستان رفته و مراکز خود را در آنجا ساختند. بعد از کشته شدن اسامه بن لادن القاعده بازار خود را در جهان اسلام و در جهان سیاست از دست داد.

 

وی در خصوص چگونگی به وجود آمدن داعش در اینجا اظهار کرد: بغدادی که پرچم داعش را بلند کرد خود یکی از اعضای برجسته القاعده بود. هم اکنون افغانستان برای سربازگیری و پایتخت سازی برای داعش یکی از بهترین کشورها است. چرا که اول، حاکمیت در سرتاسر افغانستان تسلط ندارد. روستاها و قریه های افغانستان بدون حکومت است و در آنجا طالبان زندگی می کنند. ولسوال ها در مراکز خود هستند و گروه های داعش به راحتی می توانند در آنجا سرباز گیری کنند. دوما، مردم بیکار هستند و آنها پول خوبی به سربازان خود می دهند. این باعث جذب بسیاری از جوانان به آنها می شود.

 

گیلانی معتقد است رییس جمهور در برابر داعش باید فکری اساسی کند وطرحی مدبرانه ارایه نماند و افزود: اگر حکومت افغانستان در برابر گروهی به نام داعش باهوش عمل نکند و با صداقت برای مردم افغانستان گام برندارد روزهای سختی را پیش رو خواهیم داشت. رییس امنیت ملی افغانستان می گوید که ده ماه آینده ماه های خوبی از لحاظ امنیتی نخواهد بود. با این اوضاع چیزی که اهمیت دارد این است که رییس جمهور چه برنامه ای برای مهار این ناامنی پیش رو دارد. رییس جمهور که فرمانده کل قوای مسلح است باید بسیار مدبرانه در این مورد عمل کند. مشکل افغانستان با شعار حل نمی شود. در اینجا تعقل نیاز است و در کنار تعقل همکاری و همکاران خوب نیاز است.

 

رییس حزب همبستگی کشور، شروع اقدام در برابر داعش را دیر دانسته و گفت: روزهای اولی که داعش به افغانستان سرازیر شد ، اولین جای اسکان آنها پکتیکا بود اما حکومت همیشه حضور آنها را انکار می کرد. این انکار کردن گروه داعش سیاست غلطی است که حکومت داشت بدین ترتیب می خواستند خود را در برابر مردم ضعیف نشان ندهند اما انکارکردن آنها چاره کار نبود و نیست. حالا باور کرده اند که داعش آمده و می خواهند آمادگی بگیرند و بسیار دیر است. آنها مراکز خود را ساخته اند و فعالیت خود را آغاز کرده اند.

 

به باور وی، عدم اقدام در برابر داعش می تواند دو دلیل داشته باشد یکی خودنمایی برای نادیده گرفتن داعش و دیگری همکاری دست های پنهان با داعش. دست های پنهان با همان استخباراتی رابطه دارند که داعش رابطه دارد. والی پکتیکا آقای متین برای آشکار کردن دست های پنهان در پشت پرده قربانی شد اما این خبر مردم را نسبت به این موضوع آگاه کرد. در این میان جای تعجب است که هیچ کس از شورای امنیت نپرسید که حرفی که متین زد، تا چه حد درست بوده است. از هیچ کس محکمه ای نشد و از هیچ کس سوالی پرسیده نشد. حتی از متین هم اسنادی نخواستند که اسناد چیزی را که ادعا دارد بیاورد.

 

گیلانی حل مشکلات کشور از جمله گروه داعش را حذف افرادی می داند که دستی در فساد و طن فروشی دارند و افزود: این اشتباهات سیاسی و کارهای غلطی است که چندین بار انجام شده و حالا بسیار روشن شده است. اگر اشرف غنی بر این مسایل جدی فکر نکند و افرادی را که گذشته بدی دارند و در حکومت گذشته در فساد و همکاری با دشمنان مسلح دست داشته اند برکنار نکند و جوانان صادق و پاک، وطن دوست و مسلمان افغانستان را به قدرت نرساند مشکلات کشور ما همچنان ادامه خواهد داشت و هیچگاه حل نخواهد شد.

 

وی در پایان گفت: اگر اشرف غنی کمی در سیاست های خود تغییر نیاورد، دل دوستانی که ما را در روزهای بسیار بد همکاری کردند را به دست نیاورد، نظام را خوب نسازد، به کارهای حکوت سرعت ندهد والی ها را به زودی مقرر نکند، قوماندان ها را تعیین نکند و نظام افغانستان را از این سرپرستی نجات ندهد ما با یک تاریکی شدید رو به رو خواهیم بود که هیچگاه روی روشنایی را نبینیم.

موضوع : اخبار