اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ديروز در حاليکه نامزدان وزارت دفاع ملي و رياست عمومي امنيت ملي به مجلس نمايندگان از سوي معاون دوم رئيس جمهور معرفي گرديد، طالبان يکبار ديگر دست به گروگانگيري زدند و 47 مسافر را از مسير کندز  – تخار ربودند. گفته مي شود محل اين گروگان گيري در دو کيلومتري پوسته ي پوليس قرار داشته است و احتمال مي رود راننده نيز با طالبان هم دست بوده است. در عين حال گفته مي شود که طالبان در  روستاي کمال خيل ولسوالي اندر ولايت غزني 12 تن را که چندي پيش ربوده بودند تير باران کرده اند. اين در حالي است که سه شنبه‌ ي هفته‌ ي گذشته نيز، نزديک به دو صد مسافر از مسير کابل – بدخشان ربوده شدند و طالبان دوزاده تن آنان را تير باران کردند و از سرنوشت هشت نفر آنها هنوز معلوماتي در دسترس نيست. در هفته هاي اخير گروگانگيري در شاهراه هاي کشور افزايش چشم گيري داشته است و باعث نگراني جدي شهروندان کشور شده است.

کندز  يکي از ولايت هاي مهم شمال شرق کشور مي باشد که مدت طولاني است از نا امني رنج مي برد. سال گذشته حتي يکبار اين ولايت به دست طالبان سقوط کرد. پس از بازپس گيري اين ولايت از کنترول طالبان هنوز هم امنيت اين ولايت تامين نيست و جاده هاي منتهي به اين ولايت همواره با خطر گروگان گيري مسافران از سوي افراد گروه طالبان مواجه بوده است و آرامش سفر را از مسافران گرفته است.

گروگان گيري از شاهراه هاي جنوب کشور آغاز شد و به شمال کشور سرايت کرد، سال گذشته طالبان در ابتدا 31 مسافر را از مسير کابل – قندهار به گروگان گرفتند و سپس تعدادي ديگري از مسافران را در اين مسير و در ولايت زابل ربودند و هفت تن آنان را سر بريدند. اين حادثه با اعتراضات گسترده ي مردمي در سراسر کشور روبرو شد و شهروندان کشور از حکومت خواهان تامين امنيت شاهراه هاي کشور و حفاظت از جان مسافران شدند، اما هنوز هم راههاي مواصلاتي کشور با نا امني جدي مواجه است و پس از تعيين رهبر جديد طالبان، گروگانگيري در راههاي مواصلاتي ولايت شمال کشور، افزايش بي سابقه يافته است.

گروگان گيري يکي از چالش هاي امنيتي جدي در برابر نيروهاي امنيتي کشور است و بايد براي مقابله آن تدابيري اساسي روي دست گرفته شود. مسئولين امنيتي کشور و مسئولين شاهراه ها و جاده هاي مواصلاتي، تامين امنيت مسافران اين مسير ها را بايد جدي بگيرند و از اولويت هاي برنامه هاي شان قرار دهند.

ديده شده است که گروه طالبان بعد از شکست در ميدان هاي جنگ و کشته شدن فرماندهان بلند پايه ي شان، براي انتقام گيري، دست به حملات انتحاري، گروگان گيري، کشتار افراد ملکي و غيرنظامي و حمله به نهادهاي حکومتي مي زنند، چنانچه بعد از کشته شدن ملا منصور در حمله ي هواپيماهاي بدون سرنشين آمريکا، طالبان به گروگانگيري و حمله به نهادهاي قضايي کشور روي آورده اند و از آن زمان تا کنون بر چند نهاد قضايي حمله کرده اند و چند رويداد گروگانگيري را انجام داده اند. اين حملات نشان مي دهد که طالبان از هيچ گزينه ي براي نا امن کردن کشور دريغ نمي کنند و از هرگونه ابزاري براي رسيدن به هدف شان استفاده مي کنند.

نيروهاي امنيتي کشور بايد با آگاهي از حملات واکنشي طالبان، همواره آمادگي لازم را براي خنثي سازي اين گونه سياست ها، داشته باشند و مانع عملي سازي سياست هاي واکنشي آنها شوند.

گروگانگيران اهداف گوناگوني را دنبال مي کنند، اما ريشه ي همه ي آنها بر مي گردد به سياست جنگي گروه طالبان که استوار بر کشتار و ربودن افراد بي گناه،  غير نظاميان، زنان و کودکان است و از طريق مي خواهند وضعيت امنيتي کشور را برهم بزنند.

ايجاد ترس و هراس

يکي از اهداف اساسي طالبان از گروگانگيري ايجاد ترس و هراس در جامعه است. آنها با گروگان گرفتن مسافران آرامش رواني جامعه و شهروندان را برهم مي زنند و آرامش سفر و امنيت آن را از شهروندان کشور مي گيرد. با توجه به گستردگي گروگان گيري در ولايات کشور، اکنون شهروندان کشور در هيچ مسير مواصلاتي نمي توانند با آرامش خاطر و اطمينان کامل سفر کنند. همواره کابوس گروگانگيري سفر را براي مسافران با ترس و دلهره همراه مي سازد و گروگانگيران همانند اژدهاي خفته در مسير راهها همواره در کمين آنها هستند و همانند يک سايه دوشا دوش آنها حرکت مي کند و در يک فرصت مناسب بر آنها حمله مي کند.

علاوه بر اينکه آرامش سفر از مسافران گرفته مي شود، آرامش از خانواده هاي آنها نيز سلب مي گردد. خانواده ي يک مسافر همواره نگران سلامت مسافر شان در مسير راه است و تا رسيدن آن مسافر به مقصد، هيچ يک از اعضاي خانواده ي او آرامش ندارد و هميشه با ترس و اضطراب لحظه شماري مي کنند تا خبري از رسيدن مسافر شان به مقصد نهايي دريافت کنند و مطمئن شوند که ديگري خطري مسافر شان را تهديد نمي کند.

ايجاد اينگونه فشار رواني از سوي طالبان، زندگي شهروندان کشور متاثر مي سازد و بسياري از آنها را از سفر منصرف مي سازد. اکثر شهروندان کشور بخاطر حفظ جان شان از بسياري از کارهاي رومزه شان باز مي مانند و نمي توانند براي انجام آنها به مرکز کشور و يا يکي از ولايات سفر کنند.

بسيج افکار عامه عليه حکومت

يکي از اهداف ديگر گروه طالبان از گروگانگيري مسافران و ربودن افراد ملکي از مسير شاهراه هاي کشور، بسيج کردن افکار عامه عليه حکومت وحدت ملي است. ما بارها شاهد بوده ايم که هربار که اينگونه رويدادها اتفاق مي افتد موجي از انتقادات از رهبران حکومت وحدت ملي و مسئولين امنيتي کشور، به راه مي افتد و بعضا هزاران تن از شهروندان کشور به جاده ها مي آيند و راهپيمايي مي کنند و از حکومت خواستار تامين امنيت شاهراه ها و ساير راههاي مواصلاتي مي شوند.

هرچند که فشار افکار عامه بر حکومت باعث مي شود که مسئولين حکومتي وظايف شان را با جديت بيشتر انجام بدهند و غفلت وظيفوي کاهش يابد، اما بايد اين فشار ها به گونه ي رهبري شود که در راستاي اصلاح برنامه هاي امنيتي حکومت و ايجاد انگيزه ي بيشتر به نيروهاي امنيتي کشور باشد، تا مخالفان مسلح کشور نتوانند از اين گونه فشارها سوء استفاده کنند.

تامين امنيت جان شهروندان يکي از وظايف اصلي حکومت  است و مسئولين حکومت وحدت ملي وظيفه دارند تا زمينه سفر امن و مصؤن را براي شهروندان کشور فراهم بسازد، اما وضعيت امنيتي کشور ما پيچيده است و نيازمند آن هست که شهروندان کشور با نيروهاي امنيتي در تامين امنيت همکاري کنند و پشتيبان و حامي آنها باشند.

هرچند که شهروندان کشور همواره از نيروهاي امنيتي کشور حمايت کرده اند و از تلاش و پشتکار آنها در ميدان هاي نبرد ستايش کرده اند، اما اکنون ضرورت است که اين حمايت ها گسترده تر شود و همچنان بر رهبران حکومت وحدت ملي نيز فشار لازم  از راههاي منطقي  و مسالمت آميز وارد گردد تا پاليسي جنگ را بازنگري بکنند و براي سرکوب مخالفان مسلح و دشمنان کشور و مردم، تصميم قاطعانه، دراز مدت و عملياتي بگيرند. علاوه بر آن، بايد از مسئولين حکومت وحدت ملي و مسئولين بلند رتبه ي نهادهاي امنيتي کشور خواسته شود تا تجهيزات و امکانات بيشتري را در اختيار نيروهاي امنيتي که در ميدان هاي نبرد در حال مبارزه هستند، قرار بدهند، تا آنها با آرامش خاطر بتوانند به وظيفه شان ادامه دهند و از کشور دفاع کنند و امنيت شهروندان را تامين نمايند.

 

 

موضوع : اخبار