اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درست چند روز پس از رای اعتماد گرفتن مسئولین دو نهاد مهم امنیتی کشور از مجلس نمایندگان، گزارش اخیر سازمان ملل متحد نشان می دهد که وضعیت امنیتی کشور بد تر شده است. سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش خود گفته است که وضعیت امنیتی افغانستان در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به زمان مشابه آن در سال ۲۰۱۵ میلادی، بدتر شده است. سازمان ملل در این گزارش خود، گسترش حملات طالبان در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۶ را بی سابقه خوانده است و عامل اصلی خرابی وضعیت امنیتی افغانستان، طالبان را دانسته است.

نشرگزارش تازه سازمان ملل و پیشرط های جدید حزب اسلامی برای پیوستن به پروسه ی صلح، ابعاد تازه ی از پیچیدگی وضعیت امنیتی کشور را نشان می دهد. از سوی حملات انتحاری و تروریستی در روزهای اخیر و همزمان با تایید مسئولین وزارت دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی، افزایش یافته است و از سوی دیگر امیدواری ها به پیوستن حزب اسلامی به پروسه صلح کمرنگ شده است. این همه، نگرانی های شهروندان کشور را درباره وضعیت امنیتی، افزایش می دهد.

اما در چنین وضعیت دشوار و پیچیده چه باید کرد؟ ما بعنوان شهروندان افغانستان و کسانی که مجبور هستیم در همین سر زمین زندگی کنیم، برای بهبود وضعیت امنیتی کشور خود چه کاری باید بکنیم و چه مسئولیتی داریم؟

حکومت بخاطر کسب مشروعیت از مردم، در برابر آنها مسئول است و باید جواب پرسش های آنها را بدهد. مردم می توانند با نظارت درست و دقیق اعمال حکومت از مسئولین امنیتی خواهان پاسخگویی شوند.

در کشورهای دیگر، افکار عامه تاثیر بسزای در عملکرد حکومت ها و حتی در بقاء و زوال حکومت ها دارد، بسیاری از مسئولین حکومتی وقتی در برابر افکار عامه توان پاسخگویی نداشته باشند، استعفا می دهند و ضعف شان را می پذیرند، اما متاسفانه مردم افغانستان هنوز نتوانسته اند جایگاه شان را بعنوان یک ناظر و صاحبان اصلی قدرت، تثبیت بکنند و این باعث شده است که حکومت در برابر مردم، خود را پاسخگو نداند و بسیاری از نگرانی ها  و دیدگاه های مردمی را جدی نگیرد. یکی از دلایلی که جایگاه مردم هنوز در تعیین قدرت در افغانستان تثبیت نشده، دوام جنگ است. جنگ و نبود امنیت همواره تهدیدی در مقابل ملت سازی بوده است و باعث شده است که قدرت مردمی شکل نگیرد و مردم وابسته به مهره های خاص قدرت گردند و سرنوشت سیاست و حکومت در دست همان مهره باشد.

امنیت و آینده ی کشور از دغدغه های اصلی هر شهروند افغانستان است، مردم باید در این راستا بر مسئولین امنیتی و رهبران حکومت وحدت ملی فشار لازم را وارد کنند تا آنها و همکاران بین المللی شان، در تامین امنیت شهروندان کشور جدی عمل کنند و در برابر نگرانی های مردم پاسخگو باشند و دیدگاههای آنها را در مورد تامین امینت کشور شان و آینده، بشنوند و در برنامه های بگنجانند.

نقش سازنده ی مردم در تامین امنیت در طول یک و نیم دهه ی گذشته تثبیت گردیده است.

همکاری مردم با نهادهای امنیتی می تواند در امر تامین امنیت کشور، کمک قابل ملاحظه ی بکند و از وقوع بسیاری از حملات انتحاری، انفجارها و حملات تروریستی جلوگیر به عمل آید. چنانچه بسیارها از حمله ها و پلان های تروریستی توسط گزارش های مردمی به مراکز امنیتی خنثی گردیده است.

هیچ حکومتی بدون حمایت مردمی نمی تواند تمام اهداف، برنامه ها و پالیسی هایش را موفقانه به انجام برساند، همکاری مردم باعث می شود که روند پیشرفت همه ی امور حکومتی تسریع گردد، همچنان که مردم به عنوان یک ناظر می توانند بر اعمال حکومت نظارت بکنند و عملکرد نادرست حکومت را نقد بکنند، همانگونه می توانند در کنار حکومت از برنامه ها و طرح های سازنده و مفیدش حمایت بکنند و با همکاری خود در بهبود وضعیت سهیم شوند. امنیت نیز بدون همکاری و حمایت مردمی تامین نخواهد شد، گزارش های مردمی و حمایت های مردمی می تواند در تامین امنیت به نیروهای امنیتی کشور کمک بکند و کار تامین امنیت را برای آنها ساده تر بسازد.

 

 

موضوع : اخبار