اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که سفر رییس اجرایی از مدتها قبل و با دعوت رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور ایران، هماهنگ و پی ریزی شده بود؛ اما همزمان شدن آن با اوج اختلافات تهران و ریاض، شبهاتی را درخصوص مواضع کابل پدید آورد.

داکتر عبدالله با استقبال بی سابقه و گسترده ای از سوی مقامات ایرانی مواجه شد، دیدارهای پیاپی مقامات مسوول دو کشور و انعقاد تفاهمنامه های همکاری در عرصه های مختلف، این پیام را به افکار عمومی منطقه مخابره کرد که افغانستان همسو با سیاست های کلی ایران است.

در عین حال، خشم مردم ایران از اعدام شیخ باقر النمر در عربستان سعودی، و به تبع آن به آتش کشیدن نمایندگی های سیاسی عربستان در تهران و مشهد، قطع روابط سیاسی و تجاری تهران و ریاض را در پی داشت و به دنبال آن کویت و قطر و اردن نیز سفیران شان را از تهران فراخواندند و مناسبات خود را تا اطلاع ثانوی قطع کردند.

از آنجایی که ایران در موقعیت کاملا متفاوتی نسبت به افغانستان و عراق و سوریه بعنوان کشورهای درگیر در جنگ داخلی و تروریستی قرار دارد؛ لذا اتخاذ سیاست های ملی، منطقه ای و بین المللی متفاوت و با موضع گیری خاص خود را خواهد داشت درحالی که…

درحالی که افغانستان در جایگاه یک کشور نوپا و تازه فراغت یافته از اوج جنگ با مخالفان مسلح و ترسیم تقویت داعش و نیز بدون حمایت تعریف شده ی نظامی و اقتصادی در قلب آسیا بسر می برد؛ عقل سلیم حکم می کند که در منازعات میان کشورهای بزرگتر و قدرت های منطقه ای مداخله نکند.

قرابت و صمیمیت داکتر عبدالله با داکتر جهانگیری و دیگر مسوولان ارشد ایرانی چه به فال نیک گرفته شود و چه نگران کننده باشد باید با علم به این نکته باشد که رییس اجرایی فقط نماینده ی نیمی از حکومت افغانستان است و رییس جمهور اشرف غنی هنوز موضع مشخصی درخصوص عربستان و شیخ باقر النمر اتخاذ نکرده است.

بنابراین، لبه ی تیغ و فشار همه جانبه ای که درحال حاضر بر حکومت و ملت افغانستان وارد می آید و وجود دارد این ضرورت را می نماید که قاطعانه اعلام کنیم دوستی کابل با تهران به معنای ضدیت با ریاض نیست و کابل تاکنون بی طرف باقی مانده است وگرنه گدازه های آتش افروخته شده از دولت های قدرتمند منطقه ای بلای جان افغانستان خواهد شد.

موضوع : اخبار