اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کشور ما به میدان جنگهای نیابتی کشورها و سنگرهای استخباراتی بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

آماج قرار دادن اماکن دیپلماتیک در افغانستان، در سالهای قبل به گروههای تروریستی نسبت داده می شد اما حالا تحلیل ها براین است که جنگ نیابتی در افغانستان جریان دارد و گنگ بودن موضوع صلح افغانستان، این موضوع را به اقدامات استخباراتی کشورهای منطقه در افغانستان ربط داده شده است. واقعیت چیست و مسوول حملاتی مانند حمله بر کنسولگری هندوستان در مزار و کنسولگری پاکستان در ننگرهار چه کسی است؟

ذوالفقار امید رییس حزب کار و توسعه در برنامه «جستار» گفت: متاسفانه امروز، کشور ما به میدان جنگهای نیابتی کشورها و سنگرهای استخباراتی بسیاری از کشورها تبدیل شده است، فرقی نمی کند که این حملات از جانب داعش انجام می گیرد یا از طرف پاکستان انجام می شود. در این میان آنچه که ثابت می شود، بی کفایتی سران فاسد و سران وابسته را نشان می دهد و برای مردم به نمایش می گذارد.

وی ادامه داد: حملات بر نمایندگی های سیاسی کشورها،چه کنسولگری و چه سفارت، بیشتر جایگاه افغانستان را بی اعتبار می سازد. صدمه زدن به اعتبار، اعتماد و جایگاهی که افغانستان دارد، صدمه بسیار بزرگی است. امنیت نمایندگی ها و امنیت دیپلماتها، یکی از مسوولیت های کشور عزیز ما است و وظیفه آن بر عهده ارگانهای امنیتی ما است که متاسفانه نمی توانند این وضعیت را مدیریت کنند. این مسایل آهسته آهسته هم گسترش پیدا می کند و هر روز بیشتر می شود.

امید، با اعتقاد بر اینکه بی کفایتی سران کشور ثابت شده، بیان داشت: راجع به آوردن تغییر و اصلاحات نباید کوچکترین توقعی را از این سران داشته باشیم، سران حکومت، مادر همه بحران ها هستند. عامل اصلی گسترش ناامنی هم همین سران حکومت هستند. ارگ ریاست جمهوری مسوول انتقال و جابجایی گروههای تروریستی در داخل افغانستان هستند. اگر امروز افغانستان به میدان جنگ نیابتی تبدیل شده است، اگر افغانستان به تخته شطرنج کشورهای دیگر تبدیل شده است، نتیجه بی کفایتی سران بوده است.

وی در خصوص علت ناامنی و وجود داعش در کشور اظهار کرد: فعلاً مشرقی کاملاً به داعش سپرده شده است. آنها آزادانه در آنجا فعالیت دارند. ما در یک معامله بزرگ قرار داریم که در آن حکومت، پاکستان و کشورهای غربی قرار دارند. آنها برای گروههای تروریستی به دنبال یک سرزمین هستند و این سرزمین متاسفانه افغانستان خواهد بود. اولین برنامه آنها سوریه و بعد عراق بود که در آنجا موفق نشدند و بدین ترتیب است که متاسفانه هر روزی که می گذرد وضعیت اجتماعی، اقتصادی و امنیتی مردم و کشور ما بدتر می شود.

رییس حزب کار و توسعه اقدامی عاجل برای جلوگیری از کارهای حکومت را ضروری دانسته و افزود: همه تایید می کنند که بدترشدن وضعیت کشور توسط حکومت انجام شده است و حکومت این وضعیت را به طور هدفمند به پیش می برد. اگر نخبگان ما در این مورد اقدامی انجام ندهند یقیناً این سرزمین به دست تروریستها سپرده می شود. حالا تروریست ها هم امیدواری زیادی در این مورد پیدا کرده اند. شنیده شده است که تا ماه حمل بسیاری از ولسوالی های مهم در کشور سقوط خواهند کرد. قبل از اینکه این اتفاق بیفتد مردم و نخبه های افغانستان باید دست به کار شوند. در غیر این صورت شرایط از کنترل همه خارج خواهد شد.

وی در پایان گفت: فقط ضلع یک مثلث به عنوان امیدواری برای مردم افغانستان باقی مانده اند، این اضلاع، ملت بزرگ افغانستان، سربازان دلیر کشور، نخبگان درون و بیرون نظام ما هستند. اینها اضلاع مثلثی هستند که درمورد آنها امیدواریها وجود دارد. ما از سران حکومت نباید کوچکترین توقعی داشته باشیم. اگر آنها باقی بمانند و حکومتشان دوام پیدا کند، کشور به دست تروریزم ها می افتد.