اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ایالات متحده آمریکا و راه یافتن  او به کاخ سفید، نگرانی های درباره روابط آمریکا و افغانستان بوجود آمده است. رهبران حکومت وحدت ملی بعد از پیروزی آقای ترامپ، این پیروزی را به او تبریک گفته اند و خواستار گسترش روابط دو جانبه شده اند. اما هنوز روشن نیست که رئیس جمهور جدید آمریکا چگونه سیاستی را در رابطه اش با افغانستان پیش می گیرد.

در هنگام کمپاین های انتخاباتی هیچکدام از دو نامزد انتخاباتی آمریکا، در رابطه به افغانستان صحبت نکردند و روشن نساختند که بعد از پیروزی با حکومت افغانستان چگونه رابطه ی خواهند داشت. از جنگ افغانستان بنام طولانی ترین و پرهزینه ترین ایالات متحده آمریکا یاد می شود؛ جنگی که بیش از یک و نیم دهه است آمریکا نتوانسته است در آن پیروز شود. هرچند سیاست آقای ترامپ در قبال این جنگ هنوز روشن نیست، اما این نگرانی وجود دارد که او نظامیان باقیمانده آمریکایی را از افغانستان خارج کند و حمایت مالی و نظامی اش را از افغانستان کاهش دهد.

بعد از حادثه یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ و حمله ی نظامی آمریکا به افغانستان، این کشور بزرگترین حامی نظامی و مالی حکومت افغانستان بوده است، تا کنون آمریکا میلیاردها دالر برای تشکیل اردو و پولیس افغانستان و همچنان در راستای بازسازی افغانستان کمک کرده است. در کنفرانس وارسا نیز آمریکا یکی از کشورهای بود که تعهد کرد کمک هایش به افغانستان را تا سال ۲۰۲۰ ادامه دهد و بیشترین بسته ی این کمک ها، از سوی آمریکا وعده داده شد، اما اکنون این نگرانی بوجود آمده است که آقای ترامپ تمام این تعهدات را کنار بگذارد و افغانستان در حکومت او به فراموشی سپرده شود.

هرچند که سفیر آمریکا در کابل پیش از نهایی شدن نتایج انتخابات آمریکا گفته بود که روابط دو کشور همچنان مستحکم باقی خواهد ماند و تاکید کرده بود که روابط افغانستان و آمریکا بر اساس منافع مشترک دو کشور و دو ملت شکل گرفته است و با پیروزی هر حزبی پا بر جا خواهد ماند، اما با توجه به سیاست خارجی آقای ترامپ، این احتمال وجود دارد که در روابط مستقیم دو کشور تغییرات اساسی بیاید.

آقای ترامپ در روابط خود با کشورهای اروپایی و سازمان های جهانی سیاست های سختگیرانه ی را پیشکش کرده است، او از کشورهای عضو ناتو انتقاد کرده است و گفته است که آمریکا دیگر توان دفاع از کشورهای اروپایی را ندارد و اگر آنها مخارج این کار را تامین نکند، نیروهای آمریکایی را از این کشورها خارج خواهد کرد، او همچنان گفته بود که بین آمریکا و مکزیک دیوار خواهد کشید و به هوادارانش قول داده است تا کلیه کمک های آمریکا به برنامه اقلیمی سازمان ملل را قطع کند، این سیاست های سختگیرانه، احتمال دارد در قبال افغانستان نیز اعمال شود و حکومت افغانستان از سوی آقای ترامپ تحت فشار قرار گیرد.

با توجه به تمرکز سیاست آقای ترامپ به مسایل داخلی آمریکا و سیاست سختگیرانه اش در قبال متحدان بین المللی اش، امکان دارد کمک های آمریکا به افغانستان نیز کاهش پیدا کند و حکومت آمریکا به رهبری آقای ترامپ، رفتار سخاوتمندانه ی حکومت آقای اوباما نسبت به افغانستان را نداشته باشد و این کار حکومت افغانستان را تحت فشار قرار دهد، اما از سوی دیگر، تاکید او بر مبارزه جدی در قبال تروریزم، می تواند بر بهبود وضعیت افغانستان تاثیر بگذارد.

آقای ترامپ در کمپاین های انتخاباتی اش گفته بود که در صورت پیروزی با تروریزم برخورد جدی خواهد داشت، اکنون با پیروزی او این امیدواری بوجود آمده است که حکومت آمریکا به رهبری او، بر حامیان تروریزم فشار وارد کند تا دست از حمایت گروه های تروریستی بردارند. کاهش حمایت از تروریزم و عملکرد جدی ایالات متحده آمریکا در امر مبارزه با تروریزم و هراس افگنی، می تواند وضعیت امنیتی افغانستان را بهبود ببخشد.

حکومت و مردم افغانستان یکی از قرنیانیان اصلی جنگ با تروریسم است. این جنگ به رهبری ایالات متحده آمریکا در افغانستان شروع شد، اما بعد از گذشت یک و نیم دهه هنوز ختم نگردیده است و هنوز هم امنیت و ثبات در افغانستان حاکم نشده است و حکومت و مردم افغانستان از سوی هراس افگنان تهدید می شود. بدون تردید عدم موفقیت در امر مبارزه با تروریزم در افغانستان، بر می گردد به سیاست حکومت آمریکا در قبال تروریزم و هراس افگنی، در صورتی که آمریکا به عنوان یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان و از حامیان اصلی افغانستان، سیاست روشن و جدی در قبال تروریزم داشته باشد، سرنوشت جنگ افغانستان نیز در هاله ی از ابهام باقی نخواهد ماند و روشن خواهد شد. دیده شود که آقای ترامپ تا چه اندازه می تواند سیاست کلی آمریکا در قبال تروریزم را تغییر دهد و استراتیژی جدیدی در راستای مبارزه با تروریزم و هراس افگنی، روی دست گیرد.

جنگ با طالبان و گروه های تروریستی در افغانستان زمانی آغاز شد که حزب جمهوری خواه در آمریکا قدرت را در دست داشت، این جنگ با فرمان یک رئیس جمهور از حزب جمهوریخواه آغاز شد. دموکرات ها در طول دو دوره رهبری آقای اوباما نتوانستند این جنگ را پایان دهند و سرنوشت طولانی ترین جنگ ایالات متحده آمریکا، هنوز روشن نیست.  آیا این جنگ توسط یک رئیس جمهور جمهوریخواه دیگر که ادعای مبارزه جدی با تروریسم را دارد، پایان خواهد یافت؟

اکنون ایالات متحده آمریکا بیش از نه هزار نیروی نظامی در افغانستان دارد، این نیروها وظیفه ی مشوره دهی و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان را به دوش دارند. اما در مواقع نیاز به نیروهای امنیتی افغانستان در میدان نبرد نیز کمک می کنند. اما معلوم نیست آقای ترامپ در قبال حضور این نیروها در افغانستان چه تصمیمی می گیرد. روشن نیست که آقای ترامپ این نیروها را فراخواهد خواند و یا اینکه آنها را برای مشوره دهی و تعلیم نیروهای امنیتی افغانستان، باقی خواهد ماند. همچنان روشن نیست که آیا افغانستان در چارچوب سیاست مبارزه با تروریزم آقای ترامپ قرار می گیرد یا خیر، اگر اینگون باشد، احتمال دارد فعالیت نظامی آمریکا در افغانستان بیشتر افزایش یابد.

آمریکا و افغانستان در آغازین روزهای تشکیل حکومت وحدت ملی، پیمان استراتژیک امضا کردند، بر اساس مفاد این پیمان حکومت آمریکا موظف است که حکومت افغانستان را برای دفاع از مرزهایش و در راستای رسیدن به ثبات و امنیت کمک و همکاری کند. تداوم کمک های مالی و نظامی آمریکا به افغانستان از دو جهت برای حکومت افغانستان مهم است؛

در گام نخست حکومت افغانستان هنوز از لحاظ اقتصادی به خودکفایی دست نیافته است و برای تامین مصارف خود به کمک ایالات متحده آمریکا و سایر حامیان بین المللی خود نیازمند است. تداوم کمک ها مالی به افغانستان برای ادامه روند بازسازی و انکشاف افغانستان، از اهمیت حیاتی برای حکومت و مردم افغانستان برخور دار است.

در گام دوم نیروهای امنیتی افغانستان نیازمند تجهیزات و کمک های تسلیحاتی برای مبارزه با تروریزم است. تداوم کمک های تجهیزاتی و تسلیحاتی آمریکا به نیروهای امنیتی افغانستان، آنها را کمک می کند تا در امر مبارزه با تروریزم و گروه های هراس افگن، عملکرد بهتر و موثر تر داشته باشند.

هرچند هنوز سیاست رئیس جمهور جدید آمریکا در قبال افغانستان روشن نیست، اما تداوم کمک های نظامی و مالی آمریکا به افغانستان، همچنان که به سیاست خارجی حکومت جدید آمریکا بستگی دارد، به سیاست و نوع برخورد رهبران حکومت وحدت ملی بستگی مستقیم دارد. اگر آنها بتوانند در درون حکومت جدید آمریکا به نفع افغانستان لابی گری بکنند، می توان به تداوم کمک های آمریکا به افغانستان امیدوار بود.

موضوع : اخبار