اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنگ پانزده ساله افغانستان جنگی است که پرهزینه تر از چهل سال گذشته برای مردم افغانستان و جهانیان و حکومت افغانستان بوده است. این جنگ ها، نیابتی و تحمیل شده و استخباراتی خوانده می شوند. چطور می توان آتش این جنگ ها را خاموش کرد و به بدبختی و هزینه هایی که داده می شود پایان داد؟احمدسعیدی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «بازنگاه» گفت: افغانستان در حال حاضر دایره ای است که کشورها و ابرقدرت های دنیا در آن زورآزمایی و بزکشی می کنند. آنها همه در این صدد هستند که چه کسی گوسفند را به دایره می اندازد و آن را متعلق به خود می کند.

 

وی افزود: جنگ افغانستان علاوه بر اینکه ابعاد منطقه ای، داخلی و فرامنطقه ای دارد ابعاد اقتصادی، سیاسی و حتی فرهنگی هم دارد. رقابت هایی که در ابعاد منطقه و فرامنطقه وجود دارد درد دیگری است که دامن مردم افغانستان را گرفته است. در فراه، هلمند و قندوز جنگ جریان دارد و متاسفانه حکومت افغانستان تا هنوز مانند یک کشتی است که بر خون سربازان ما ایستاده است وگرنه، اگر خون این سرابازان نباشد این نظام دیگر ماندنی نیست و توان ایستادن ندارد.

 

سعیدی، معتقد است جنگ در افغانستان دلایل متعدد دارد و افزود: گفته می شود جنگ افغانستان، جنگ تروریست ها است این موضوع فقط یک بعد قضیه است. همه می دانند که افغانستان می خواهد با ایران و هند بندر چابهار را راه اندازی کند. با راه اندازی آن، بندر گوادر در پاکستان از رونق می افتد. بنابراین پاکستانی ها هستند که می خواهند این جنگ دوام کند تا منافع آنها در افغانستان با این بندر به خطر نیفتد. علاوه بر این، هلمند مرکز موادمخدر در افغانستان است، پاکستان با همکاری آمریکا می خواهد رهبری گروه طالبان را به آنجا انتقال دهد، تا کنترل کامل آن را داشته باشند. قندوز هم باید دهلیزی به آسیای میانه باشد تا غربی ها بتوانند روسیه را تحت کنترل خود درآورند. این جنگ ابعاد مختلفی دارد و کشورهای دخیل مختلفی دارد. پاکستان و سعودی از جمله این دو کشور می باشد و خون های زیادی را در طی سال های مختلف در اینجا ریختند. سعودی و پاکستان اولین کشورهایی بودند که گروه منفور طالبان را به رسمیت شناختند. متاسفانه حالا رییس اجرایی به پابوسی طلاپرستان سعودی می رود. بعدها از این سفر بوی دود و آتش به افغانستان خواهد آمد که بسیار خطرناک می باشد و ما قربانی این بازی ها هستیم. با این کار داکتر عبدالله، روسیه، ایران و هند آیا به کمک ها و دوستی های خود ادامه خواهند داد؟

 

وی، اضافه کرد: متاسفانه حکومت هایی که استقلال اقتصادی ندارند، استقلال سیاسی هم ندارند و افغانستان و حکومت وحدت ملی هم هر روز جبهه عوض می کنند و هر جایی که بوی کمکی آید به همانجا می روند بدون اینکه فکر کنند آیا این رفتن ها به نفع شان می باشد یا نمی باشد. بنابراین با این اوضاع ما نمی توانیم انتظار امنیت و آرامش در افغانستان را داشته باشیم. چرا که اگر این کمک کننده ها اهدافشان روی آرامش نچرخد، آرامشی هم وجود نخواهد داشت.