اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ارگ ریاست جمهوری روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه‎ای اعلام کرد: محترم محمد اشرف‎غنی در دیدار با مقامات وزارت معادن کشور گفت: این وزارت باید به منبعی برای تولید ثروت در افغانستان تبدیل شود.

 

وی اظهار داشته که وزارت معادن نباید تنها به اقدامات عادی بسنده کند بلکه باید به وزارتی تبدیل شود که برای دولت و ملت افغانستان ایجاد ثروت و پول کند و راهکار آن این است که باید تمام کارمندان مهم و کلیدی وزارت معادن از افراد متخصص و ماهر باشند.

 

رییس جمهور با تاکید بر ضرورت ارتقای ظرفیت و بهبود شفافیت در این وزارت تصریح کرد: آینده افغانستان درخشان و سرمایه‎دار در دست وزارت معادن است. چرا که منابع معدنی و نفتی کشور با وجود حضور گسترده نظامیان خارجی و سرازیر شدن میلیاردها دالر آمریکایی هنوز استخراج نشده و برخی معادن فعال نیز به طور غیراستاندارد کار می‌کنند که باید این موضوع نیز اصلاح شود.

 

این امید به ثروتمند کردن کشور از سوی رییس جمهور در حالی است که کارشناسان مسایل اقتصادی حداقل میزان ارزش منابع معدنی کشور را سه تریلیون دالر برآورد کرده اند که واقعا از بی عرضگی مقامات کابل و حرص و طمع سیری ناپذیر غربی ها است که هنوز کشور ما اینگونه فقیر و محتاج و وابسته است.

 

نکته ای هم بخوانید از تشکیل کابینه جدید از زبان داکتر عبدالله. رییس اجرایی کشور روز گذشته بیان کرد کار روی گزینش نامزدهای وزارتخانه‌ها به شدت میان بنده و رییس‌جمهور جریان دارد و کابینه‌ حکومت وحدت ملی تا یکماه دیگر تشکیل خواهد شد.

 

هفته‌ گذشته پیش از نشست لندن، عالی جنابان اشرف غنی و عبدالله اعلام کرده بودند که بر تقسیم کرسی‌های کابینه با هم توافق کردند و در این هفته حداقل وزیران وزارتخانه های کلیدی مشخص می شوند، اما اکنون تشکیل کابینه به 4 هفته‌ آینده موکول شده است.

 

هرچند این نگرانی همچنان وجود دارد که اگر این بار نیز رهبران حکومت وحدت ملی تا یک ماه دیگر موفق به معرفی کابینه نشوند، اعتبار این حکومت در میان مردم بیشتر صدمه خواهد دید.

 

بر اساس توافق صورت گرفته میان رهبران دو تیم انتخاباتی، 13 وزارت به رییس‌جمهور و 12 وزارت دیگر به رییس اجرایی تعلق گرفته‌ است که البته هنوز نحوه تقسیم این وزارتخانه ها میان عبدالله و اشرف غنی مشخص نیست.

 

به هر حال منتظر می مانیم تا ببنیم این دو رقیب رفیق چه دسته گلی بر سر مردم ما خواهند زد؟

موضوع : اخبار