اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کنفرانس استانبول، قلب آسیا درحالی در پاکستان درحال برگزاری است که کشورهای اشتراک کننده هرکدام از منظر منافع و صلاحدید خود در آن حضور یافته اند اما افغانستان که مهره ی اصلی و پایه ی اساسی این کنفرانس و گردهمایی است چه در چنته دارد؟

 

این نه اولین و نه آخرین کنفرانس و نشست منطقه ای و بین المللی است که درخصوص ناامنی در افغانستان و طالبان و دیگر گروهک های تروریستی نوظهور برگزار شده است اما متاسفانه با عدم درایت و تجربه کافی در زمینه دیپلماسی، جنبه نمادین به خود گرفته و به هدر رفته است.

 

از این رو، بیم و امیدهای توامان درخصوص سفر رییس جمهور به پاکستان و حضور در کنفرانس قلب آسیا در جامعه اعم از مردم ملکی، نهادهای مدنی، نخبگان سیاسی و آگاهان امور وجود دارد که نگران انفعال یا ابتکار عمل اشرف غنی برای جلب نظر مساعد سران کنفرانس هستند.

 

برگزاری چنین کنفرانسی در اسلام آباد که مهد تروریسم و بنیادگرایی افراطی است نیز بر جنبه ی نگران کننده ی آن می افزاید؛ چرا که این کشور دوست و همسایه و برادر نه تنها تاکنون به تعهدات خود در برابر افغانستان متعهد نبوده است بلکه خود را مبرا از تمویل و تعلیم طالبان می داند و این اتهامات را به کشورمان نسبت می دهد.

 

افغانستان موسوم به قلب مجروح آسیا از دیرباز درگیر جنگ داخلی و دست درازی های کشورهای همسایه و قدرت های غربی و گروهک های تروریستی بوده است اما کنفرانس استانبول قلب آسیا (!) در اسلام اباد برگزار می شود. گویی ناامنی فزاینده در کابل، موقعیت قلب آسیا را متزلزل ساخته است.

 

فرصت های مغتنم مشابهی که تاکنون با دیپلماسی غلط و ناشیانه ی سران افغانستان (که به نمایندگی از حکومت و مردم در نشست ها و کنفرانس های منطقه ای و جهانی اشتراک داشته اند) از دست رفته؛ عرصه را بیش از پیش بر دولت وحدت ملی تنگ کرده است تا از این روزنه های باقی مانده نهایت استفاده را ببرد.

 

بر رییس جمهور اشرف غنی، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، اکلیل حکیمی وزیر مالیه، عمر زاخیلوال مشاور اقتصادی رییس جمهور و حکمت خلیل کرزی معاون سیاسی وزارت خارجه فرض است که از ته مانده های عزت و آرمان های ملی افغانستان در نشست های سه جانبه و چهارجانبه و کنفرانس استانبول دفاع کنند.

 

وزرای خارجه ی 14 کشور و نمایندگان 11 سازمان سازمان بین المللی گرد هم آمده اند تا اگر افغانستان خودی نشان بدهد و در عرصه سیاست خارجی و خط مشی استراتژیک عرض اندام کند؛ جنبه اجرایی به روند تامین صلح و ثبات در کابل بدهند و پرونده ی ناکامی های 13 سال اخیر را مختومه کنند.