اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در قلب مجروح آسیا و بطن منطقه که مدت های مدیدی است رنگ آرامش به خود ندیده و سالیان دراز عرصه ی تاخت و تاز مخالفان مسلح و مهاجمان خارجی بوده است؛ هر یک سالی که می گذرد؛ یک فرصت برای امنیت و آبادانی و ثبات از دست می رود.

 

ضمن تبریک آغاز سال 2016 میلادی و پایان سال 2015 که سرشار از فراز و نشیب ها و افت و خیزها برای افغانستان بود به مسیحیان و همه اقلیت های غیرمسلمانی که کریسمس را مبدأ زمانی خود قرار داده اند؛ نگاهی اجمالی خواهیم داشت به افغانستان در سالی که گذشت.

 

ابتدای این سال مصادف بود با توافق هسته ای ایران و امریکا و تاثیر و تاثراتی که بر حامیان هر کشور در منطقه و غرب گذاشت، سپس سیل مهاجرت به اروپا از مرزهای غیرقانونی و غرق شدن های دسته جمعی در دریای سیاه را شاهد بودیم.

 

مرگ فرخنده و قیامی که در افغانستان و برخی کشورهای میزبان افغانستانی ها براه افتاد برای دادرسی و مدد خواهی از این ظلم دیرینه ی افراط گرایان و ملاهای مکتب نرفته بر جنس دوم، خود روایت دیگری از پیوند اقوام و نسل ها در کشورمان بود که خیابان ها را مسدود کرد.

 

داعش نیز نوزاد شوم 2015 بود که پیش از آن در عراق و سوریه و مرز ترکیه و عربستان و جنوب لبنان نطفه هایش بسته شده بود در قلب آسیا به دنیا آمد و چنان بلوایی برپا کرد که بیش از قدرت واقعی این گروهک تروریستی، افکار عمومی فلج شدند!

 

این سال آمد و رفت بدون آنکه تغییری در برنامه های نظامی امریکا در افغانستان بوجود بیاید، بدون آنکه پایگاه های دایمی نظامی محل تعلیم اردوی ملی گردند، بدون آنکه ولایتی پس از خروج ناتو، توسط طالبان سقوط نکند و باز فرشته های نجات امریکایی از راه نرسند.

 

حضور داعش، انفجارها، انتحاری ها، اختطاف سریالی هزاره ها، زلزله ها و سقوط ولسوالی ها همه و همه بلایای طبیعی و غیرمترقبه ای بود که با نام افغانستان بیش از پیش عجین شد. اینگونه بود که 2015 سال خوش یمنی برای کشورمان نبود.