اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

افغانستان یک سال حساس و سرنوشت ساز را سپری کرد. حوادث مهمی در این سال برای افغانستان را رخ داد که مهم و سرنوشت ساز بودند. در این سال، جغرافیای جنگ به شمال کشیده شد و با سقوط چندین ولسوالی و ولایت به دست طالبان به اوج خود رسید. طالبان همچنان به عنوان یک تهدید جدی در مقابل دولت افغانستان باقی هستند و از قدرت بیشتری برخوردار شده اند. حملات انتحاری بر امکان نظامی و ملکی با خصوصیت تلفات وسیع نیز در دستور کار طالبان بوده است.

اما مهمترین بخش تحولات امنیتی افغانستان، قدرت یابی گروه تروریستی داعش در بخش هایی از کشور است. گروه تروریستی داعش با به عهده گرفتن چندین حمله تروریستی بر اماکن مقدس و مراسم های مذهبی، حضور جدی خود را در افغانستان تثبیت کرد. هر چند نهادهای امنیتی و دولتی افغانستان از عملیات هایی علیه این گروه تروریستی خبر دادند و مدعی هستند که ضربات جدی بر پیکر این گروه تروریستی وارد کرده اند، ولی گزارش های مختلف نشان می دهد که داعش همچنان در افغانستان حضور دارد و در حال سربازگیری و گسترش قدرت خود است.

سیاست خارجی افغانستان در این سال فراز و فرودهای جدی داشته است. با آنکه در سال اول حکومت وحدت ملی، سفرهای رئیس جمهوری به کشورهای مختلف از جمله چین، عربستان، پاکستان، هند و… صورت گرفت  و دولتمردان بارها از این کشورها خواستند تا برای صلح و ثبات کشور کمک کنند، اما آنچه در پی آن به وجود آمد، خلاف آن را ثابت کرد. هیچ یک از این کشورها نخواستند و یا نتوانستند کمکی به صلح افغانستان بکنند، و جنگ با شدت و حدت تمام ادامه یافت. ناامیدی دولت افغانستان از شماری از این کشورها، افغانستان را وادار کرد تا به اقدامات جدی ای دست بزند، از جمله اینکه افغانستان با کمک کشورهای دیگر تلاش جدی را برای تحت فشار قرار دادن پاکستان روی دست گرفتند. افغانستان ادعا کرد که در انزوای پاکستان در جامعه بین المللی موفق بوده است. کشورهای دیگری نیز چون روسیه و ایران نقش بیشتری یافتند. گزارش ها و اظهارات ضدو نقیضی از ارتباط روسیه با طالبان نیز به نشر رسید. در آخرین مورد نشست مسکو با حضور پاکستان، ایران و روسیه افغانستان را وادار نمود تا به این موضوع جدا واکنش نشان دهد و ناراحتی خود را به رسما اعلام نماید.

در عرصه سیاست داخلی، تقابل قوای مقننه و مجریه پایان ناگواری برای این سال رقم زد. استیضاح گروهی اعضای کابینه توسط پارلمان و رای عدم اعتماد به شماری از وزرا، سبب واکنش قوه مجریه شد. حکومت موضوع به ستره محکمه محول نمود و وزرای سلب صلاحیت شده را به عنوان سرپرست، به  ادامه کار دستور داد. رد شدن طرح بودجه ملی سال ۱۳۹۶ از سوی پارلمان نیز به عنوان یک اهرم فشار و وسیله ای برای انتقام ولسی جرگه از قوه مقننه تفسیر شد. ویژگی دیگری که در این سال در عرصه سیاست داخلی کشور دیده می شد، اختلافات میان دولتمردان، نهادها و ارگان های دولتی بود. اختلافات میان ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه، اختلافات میان شخصیت های سیاسی که بارها به اوج خود رسید،  تبعات منفی زیادی را برای کشور داشت.

سال ۲۰۱۶ میلادی یکی از سخت ترین سالهای حکومت های بعد از طالبان در افغانستان بوده است. اما این سال در عین حال با تحولات بزرگی که در جهان به وجود آمده است، برای افغانستان مقدمه ای برای یک سال مهم دیگراست. پیروزی ترامپ در امریکا، تحولات منطقه ای و جهانی در ارتباط ایران، ائتلاف ها و اختلاف های منطقه ای و جهانی در مورد سوریه، شکست ها و جابجایی های گروه تروریستی داعش همه از یک سال پرتنش و سرنوشت ساز دیگر خبر می دهد. افغانستان باید سال ۲۰۱۶ را خوب بررسی و تدقیق کند و برای سالی دیگر آمادگی بگیرد.