اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که همه روزه و به طرق مختلف به مهاجران و آوارگان و پناهجویان در اروپا گفته می شود افغانستان امن و امان است و بهشت برین است و بشتابید که از سعادت و کامیابی در کشورتان جا نمانید؛ به کشورهای همسایه گفته می شود دست از اخراج اجباری و عودت اتباع افغانستانی نگاه دارید.

 

در عین حال که اتحادیه ی اروپا هرگونه ناامنی و بی ثباتی و رکود اقتصادی و بیکاری در افغانستان را انکار می کند و دست به اخراج چندهزار نفری پناهجویان زده است؛ آمریکا، افغانستان را هنوز هم یک کشور خطرناک می داند و بر ماندن نظامی در قلب آسیا پافشاری می کند.

 

رقابت ابر قدرت آمریکا و اتحادیه اروپا در زمینه های مختلف اقتصادی و سیاسی بر کسی پوشیده نیست و در همین راستا امریکا با سکوت اختیار کردن و حتی کمک غیرمستقیم به موج مهاجرت پناهجویان به کشورهای اروپایی، از یکسو قدرت های اروپایی را فلج کرد و از سوی دیگر راه را برای حضور خود در کشور های منطقه هموار تر گردانید.

 

بدین گونه بود که استکبار جهانی، خود فرش قرمز برای مهاجران پهن نکرد و نسبت به باز گذاشتن مرزهای خود یا اعلام آمادگی پذیرش مهاجران افغانستانی اقدامی نکرد و صرفا نظاره گر بود اما با خلوت شدن افغانستان از نیروی انسانی جوان، میخ خود را برای تداوم حضور سربازان و مستشارانش محکم تر کوبید.

 

فرماندهان نظامی و سران حکومتی امریکا مدعی شده اند که افغانستان همچنان یک کشور خطرناک و ناامن و با نفوذ بیش از 30 درصدی طالبان، ضعیف و چنددسته و بی ثبات است و بر همین اساس نیازمند کمک های خیرخواهانه نظامی و استخباراتی کاخ سفید می باشد!

 

این درحالی است که چندین هزار مهاجر از اینجا مانده و از آنجا رانده که با در دست گرفتن جان خود به آلمان و سویدن و فنلاند و فرانسه و امثالهم رهسپار شده اند؛ با شعار “هیچ کجا وطن نمی شود” و “افغانستان امن و امان است” از دهان اشرف غنی و آنگلا مرکل، عودت و اخراج اجباری می شوند.

 

آیا با تمام این تفاسیر، جز این است که افغانستان مصلحتی گاهی امن و گاهی ناامن است؟ آیا می توان نتیجه ای جز این گرفت که افغانستان در برزخ امنیت و ناامنی توأمان دست و پا می زند؟ بهشت برین بودن یا جهنم سوزان بودن افغانستان فقط و فقط به منافع و مطالبات حکومت و طرف های غربی اعم از اروپایی و امریکایی بستگی دارد و بس! وگرنه این افغانستان همان افغانستان است که بوده و خواهد بود.