اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آیا اکثریت شهروندان کشورمان, افغانستان مخالف طرز تفکر و حضور شورشیان مسلح در افغانستان هستند؟! پس چرا نسبت به عملیات های تخریبی مخالفان مسلح واکنش نشان نمی دهند؟

افغانستان جولانگاه شورشیان مسلح

تداوم حملات مخالفان مسلح بر نیروهای خارجی و داخلی که با طرح ها و برنامه های پیچیده و دقیق جنگی عملی می گردد؛ این پرسش مهم را مطرح می سازد که براستی چه عواملی باعث می شود مخالفان مسلح همچنان در نقاط مختلف کشور عملیات های تخریبی شان را طراحی و عملی سازند.
از همه مهم تر اینکه سطح همکاری های مردم با این گروه های مسلح تا چه میزان است؟ و اصولا بدون همکاری مردم و ساکنان مناطقی که مخالفان مسلح عملیات های تخریبی شان را در آن مناطق سامان دهی و اجرا می کنند، مخالفان می توانند موفق باشند؟ بنا براین اگر ساکنان برخی مناطق کشور یا با طالبان همکاری می کنند و یا اینکه مخالفت جدی نمی کنند علت اش چیست؟ و چگونه می توان مردم را از تداوم همراهی یا همکاری با طالبان منصرف کرد؟ اگرچه اکثریت شهروندان کشور مخالف طرز فکر و عملکرد طالبان اند؛ اما به نظر میر سد در برخی مناطق کشور مردم نسبت به عملیات های تخریبی مخالفان مسلح، چندان حساسیت نشان نداده و این یک نوع همراهی با آنان می تواند تلقی شود.
در بسیار موارد طالبان از خانه ها و مناطق مسکونی عملیات های تخریبی شان را سازمان دهی و اجرا می کنند. این بدین معنا است که اگر مردم و ساکنان آن مناطق مانع اقدامات تخریبی طالبان گردد اصلا چنین عملیاتهای تخریبی طالبان به مرحله اجرا نمی رسد. پیش از این عمده عملیات های تخریبی مخالفان مسلح در جنوب کشور و عمدتا در شهرها و شاهراه های مهم عملی می گردید.
اما با تدابیری که از جانب نیروهای بین المللی یاری امنیت و نهادهای امنیتی کشور اتخاذ گردید میزان این عملیات ها کاهش یافته و مردم در بسیار از مناطق مانند برخی ولسوالی های غزنی علیه مخالفان مسلح شوریده ومانع فعالیت های تخریبی آنان شده اند. اکنون شاهد کاهش چشمگیر عملیات های تخریبی در جنوب کشور ایم. اما به هر ترتیب در مناطق جنوبی کشور همچنان در برخی موارد عملیاتهای تخریبی طالبان طراحی و عملی می گردد که مای نگرانی است.

اما اخیرا میزان عملیات های تخریبی طالبان در شمال کشور افزایش یافته و مخالفان مسلحی که هیچ گونه مقبولیت و اقتداری در شمال نداشتند اینک در این نواحی کشور بیشتر مانور قدرت می دهند. این نشان می دهد که برخی ساکنان شمال کشور نیز نسبت به عملیات های تخریبی مخالفان مسلح بی تفاوتی نشان می دهند و مخالفان آزادانه عملیات های شان را در این مناطق اجرا می کنند. اخیرا والی جوزجان در اجتماع وسیعی، باشندگان روستاهای شاهراه شبرغان – سرپل را متهم به همکاری با مخالفین دولت نموده است. او به باشنده گان روستاهای کیکرتکجر، منگوتی، افغان تپه و تورلی شهر شبرغان هشدار داده است که اگر به همکاری شان با مخالفین دولت اختتام نبخشند، با آن عده افرادی که در زمینه سازی حملات مخالفان بالای مسؤولین دولتی همکاری دارند، برخورد جدی قانونی انجام خواهد داد.
والی جوزجان می گوید در دو ماه اخیر روستاهای دو کنار جادۀ شاهراه شبرغان – سرپل در بیست کیلومتری جنوب این شهر به لانه های مخالفین دولت مبدل گشته و این مخالفین از بین منازل رهایشی موترها و مسؤولین ادارات دولتی را که از این معبر در حال عبور می باشند، مورد حمله قرار می دهند.
به نظر می رسد یکی از کلیدی ترن عوامل و زمینه های اقتدار مخالفان مسلح و تداوم فعالیت های تخریبی انان در مناطق مختلف کشور کوتاهی های مقامات مختلف دولتی در رسیدگی به مشکلات مردم است. بنا براین اگر دولت می خواهد ریشه های اقتدار مخالفان را بخشکاند باید بیش از هر امری به رسیدگی به امورات و مشکلات مردم اهمیت بدهد و مسئولینی که کفایت و توانایی لازم در انجام وظایف شانرا ندارند باید سبک دوش کرده و نیروهای تازه نفس و کارا را جایگزین نماید. در غیر این صورت همراهی های مردم با مخالفان همچنان ادامه خواهد یافت و فعالیت های تخریبی مخالفان گسترده تر خواهد شد.

موضوع : اخبار