اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تا زمانی که حکومت با رهبرانی انحصار طلب اداره می شود و با فساد نفس می کشد، همچنان افغانستان بهشتی برای تروریستانی است که به راحتی با وحشت افکنی هم به ثروت می رسند و هم به قدرت.

 

حکومت وحدت ملی با حدود 45 هزار مخالف مسلح در کشور مواجه است که از این تعداد 25 درصد تروریست خارجی از کشورهای چین، روسیه، پاکستان و آسیای میانه حضور دارد و 7600 پاکستانی نیز در جنگ با نیروهای امنیتی در کشور به سر می برند.

به روایت کارشناسان سازمان ملل، این “نقش پردازان بد” با تقویت هم یک چالش تروریستی چشمگیر نه تنها برای افغانستان بلکه برای جامعه جهانی به وجود آورده است.

همچنین شمار نیروهای داعش در افغانستان از 3500 به 1600 تن کاهش یافته که بیشتر مناطق تحت کنترل خود را از دست داده اند و در سال جای القاعده با حمایت از طالبان نیروهای این گروه را آموزش داده و دلیل شد بر قدرتِ افزون آنان.

نیروهای داعش به دلیل کاهش نیرو در اثر درگیری با نیروهای امنیتی و رقابت با طالبان، دیگر به مانند سال 2015 در اوج نفوذ خود قرار ندارد و حداکثر اختیار سه و نیم ولسوالی را در دست دارد در حالی که جنرال دوستم چندی قبل از جابجایی 10 هزار داعشی به شمال هشدار دارد.

از سوی دیگر با تغییر جغرافیایی جنگ و گسترش آن به شمال و غرب کشور، ناآرامی تبدیل به بزرگترین چالش حکومتی شده است که با اختلافات درون رهبری خود دسته و پنجه نرم می کند.

هرچند که از کاهش نیروهای داعش می تواند خبر خوبی برای امنیت باشد اما وجود 45 هزار تروریستی متشکل از کشورهای مختلف و حمایت القاعده همچنان قلب ثبات را در ضعف حکومت نشانه گرفته و بیم از کشتار مردمی می رود که هر روز به عنوان سپر انسانی قربانی می شوند.

در این میان نیروهای نظامی که از ابتدای سال جاری با تلفات سنگینی مواجه بوده و در میدان نبرد با مقامات بی کفایت و معامه گران قدرتمند، نمی تواند سد مطمینی در مقابل تروریستانی باشد زیرا نیروهای امنیتی تجهیزات می خواهند و رهبر.

گفتنی است که طالبان همچنان که از حامیان تمویل کننده خارجی چون پاکستان و عربستان سود می برد و در داخل با تجارت مواد مخدر به قدرتی بدل شد که هرچه بر آتش جنگ بیافزایند به چنان عوایدی دست می یابند که در دوران حاکمیت خود نرسیده بودند.

تا زمانی که حکومت با رهبرانی انحصار طلب اداره می شود و با فساد نفس می کشد، همچنان افغانستان بهشتی برای تروریستانی است که به راحتی با وحشت افکنی هم به ثروت می رسند و هم به قدرت.

وجود 45 هزار تروریست که هر روز بر تعداد آنان افزوده می شود در مقابل تلفات سنگین نیروهای امنیتی زنگ خطر برای وزارتی است که هرچند نام دفاع برخود دارد اما به مانند حکومت وحدت ملی خالی از رهبری با درایت است.

موضوع : اخبار