اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برای تبیین جایگاه استراتژیک و ژیوپولتیک افغانستان در منطقه که به اشتباه همواره صرفا با در نظر داشت منبع و معادن و خاک و موقعیت مکانی اش در آسیا سنجیده می شده است؛ باید به مناسبات دیپلماتیک سازنده یا مخرب افغانستان با همسایگانش نیز نگاهی بیاندازیم.

 

البته در هر کشوری در قرن ارتباطات و عصر اطلاعات، سیاست خارجی و مناسبات مثبت یا منفی در مرزهای جغرافیایی و معنوی با کشورهای دیگر اهمیت بسزایی دارد اما افغانستانی که همیشه درگیر و میزبان جاسوس های ناخوانده می باشد تامل بیشتری می طلبد.

 

با تغییر روال جنگ تن به تن و جنگ حضوری با صف آرایی نظامی در برابر یکدیگر پای بر عرصه جنگ مجازی و تهاجم فرهنگی غرب به شرق گذاشته ایم اما هنوز هم عمده مشکلات افغانستان را درگیری فیزیکی و کشت و کشتار مسلحانه طالبان تشکیل می دهد.

 

این نه یک مقدمه نه یک نتیجه گیری زودهنگام و نه اذعان به ضعف و آسیب پذیری امنیتی و ارضی افغانستان بود که همه این موارد مذکور در ابتکار عمل خارج شده از دست کابل و رقابت تهران، مسکو، واشنگتن، پکن، اسلام آباد و اخیرا آنکارا در کابل خلاصه می شود.

 

از این رو، هرگز نمی توان نسبت به مناسبات دوجانبه و روابط کابل با تهران، کابل با مسکو، کابل با واشنگتن، کابل با اسلام آباد، کابل با پکن و یا حتی کابل با آنکارا بدون تأمل درخصوص رفاقت یا رقابت یا خصومت دیرینه کشورهای نامبرده در منطقه و غرب قضاوت نمود.

 

البته که اولین چیزی که از جایگاه متزلزل و بدور از ثبات افغانستان در قلب آسیا و منطقه به ذهن متبادر می شود رقابت سیاسی و نظامی تهران واشنگتن و مسکو واشنگتن است اما نباید از قبضه بازارهای داخلی با واردات بی رویه و سود سرشار همسایگان و ابر قدرت غرب غافل شد.

 

افزون بر این، هجمه فرهنگی که همواره در سایه بضاعت و معیشت مردم ملکی و نیازمندی اردوی ملی به تجهیزات نظامی مدفون و مغفول مانده است عرصه دیگر و چه بسا مهمتری برای سبقت گرفتن ایران، پاکستان، روسیه، امریکا، چین و ترکیه از یکدیگر در افغانستان است.

 

اخباری که روزانه از تغییر ملایم و شیب آهسته ولی پیوسته تعاملات روسیه و امریکا، ایران و امریکا، چین و امریکا، ایران و پاکستان، ترکیه و روسیه مخابره و منتشر می گردد همه بدون استثنا موثر و متاثر از تحولات افغانستان است که تغذیه کننده بی بدیل شرق تا غرب به شمار می رود.