اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مشاور رییس اجراییه اظهارداشت: تمام کسانی که استراتیژی جدید ترمپ را به نفع افغانستان می‌دانند در جنایاتی که طیارات امریکایی علیه ملکیان افغان مرتکب شده‌اند شریک هستند. واشینگتن به دولت کابل با دید پروژه نگاه می‌کند.

مولوی مختار مفلح مشاور عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی و رهبر حزب نهضت اسلامی در گفت‌وگویی اظهار داشت که سیاستمداران ما و تمام اشخاصی که استراتیژی ترمپ را به نفع افغانستان می‌دانند در جنایاتی که طیارات امریکایی علیه ملکیان افغان خاصتاً در منطقه زیرکوه وُلسوالی شیندند مرتکب شده اند و مردم مظلوم و بی‌گناه ما را به شهادت رسانده‌اند، شریک هستند.

وی با انتقاد از سیاستمداران افغان حامی استراتیژی ترمپ، تاکید کرد که اگر توانایی هیچ کاری نداشتید حداقل سکوت اختیار می‌کردید. کسانی که بسیار به صراحت از استراتیژی ترمپ در افغانستان استقبال کردند در ریخته شدن خون انسان‌های بی‌گناه در زیر کوه شیندند و دیگر نقاط افغانستان مسئول هستند.

مفلح در ادامه نیز با انتقاد از دولت افغانستان گفت که این 16 سال که طیارات امریکایی مردم افغانستان را بمباردمان کردند؛ مشروعیت این نظام زیر سؤال رفت.

به بیان مولوی مفلح، دولت امریکا حکومت افغانستان را به دید یک پروژه می‌بیند نه به‌عنوان یک حکومت مستقل.

رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان تصریح کرد که ما چطور مسلمانی هستیم که به امریکایی که پا به خاک ما گذاشته و تمام مقدسات ما را زیر پا گذاشته نمی‌توانیم بگوییم در خاک ما چه می کنید؟

مشاور عبدالله عبدالله جنایات امریکا رامختص به شیندند ندانست و افزود: مردم دنیا شاهد بودند که چند وقت پیش بمباردمان طیارات امریکایی در بهراوند، ارزگان، بدخشان و سایر نقاط کشور کمتر از شیندند نبود و در آن خون بسیاری از انسان‌های بی‌گناه کشور ما به‌ناحق ریخته شد. با بروز این همه جنایات کسی نیست که از امریکایی‌ها بپرسد که چرا مردم ما را به خاک و خون می‌کشد.

وی ادامه داد که بدبختی مردم افغانستان این است که سیاستمداران آنها از دین فاصله‌ دارند و منافع خود را در حضور نیروهای خارجی می‌بینند درحالی‌ که این موضوع با دین سازگاری ندارد.

مشاور ریاست اجراییه حکومت در ادامه سکوت سازمان‌های حقوق بشری را در قبال جنایات شیندند به شدت محکوم کرد و این سازمان‌ها را به جانبداری از کشورهای قدرتمند متهم نمود.

مفلح تصریح کرد که سکوت حکومت افغانستان بر مظلومیت مردم رنج‌دیده و ستم دیده کشور افزوده است.

مولوی مفلح با اشاره به حملات تروریستی 11 سِپتِمبر نیز گفت: همزمان با این حادثه، مردم دنیا با امریکایی‌ها همدردی کردند و خود را مظلوم معرفی کردند، اما تا کنون از افغانستان عراق و سوریه و … صدها هزار نفر قربانی گرفته‌اند و حقوق بشری نبود و نیست که صدای خود را بلند کند.

رهبر حزب نهضت اسلامی افغانستان جنایات امریکایی‌ها را منحصر به بمباردمان هوایی کشور ندانست و مظلومیت مسلمان‌ها در ابوغریب و گوانتانامو نیز بدون در نظر گرفتن ارزش‌های انسانی و حقوق بشری فاجعه‌بار عنوان کرد.

وی بیان داشت: همه مردم افغانستان بخوبی می‌دانند؛ آنچه امریکایی‌ها انجام می‌دهند جز نظامی‌گری هیچ معنای دیگری ندارد.

مشاور رییس اجراییه دولت همچنین جنگ امریکا با طالبان را تنها در راستای اهداف استراتیژیک و منافع این کشور دانست و تأکید کرد که امریکایی‌ها نه برای ثبات در منطقه بلکه به خاطر منافع خود اقدامات نظامی انجام می‌دهد.

به باور مفلح، دولت افغانستان هیچ تسلطی در خاک خود ندارد، بخشی از خاک افغانستان بدون این‌که از مردم پرسیده شود و یا به رفراندوم سپرده شود به امریکایی‌ها واگذارشده و امریکایی‌ها نیز این مناطق را جزء خاک خود می‌پندارند.

مشاور عبدالله عبدالله در پایان خطاب به حکومت افغانستان اظهارداشت که دولت باید بداند درحالی‌ که 16 سال بمباردمان مردم بی‌دفاع افغانستان توسط نیروهای امریکایی نتیجه‌ای را به همراه نداشته؛ حضور بیشتر نیروهای امریکایی و تداوم روند گذشته نیز هیچ نتیجه‌ای را در پی نخواهد داشت.