اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حامد کرزی گفت: امریکا برای اهدافش از تروریزم من‌حیث ابزار استفاده می‌کند اما بهای آن را افغانستان و کشورهای منطقه می‌پردازند.

وی گفت: من از برژینسکی پرسیدم آیا واقعیت دارد که شما از تروریزم استفاده کردید تا روسیه را تضعیف کنید؟ او گفت بله. ما این کار را کردیم. و من پرسیدم به چه قیمتی؟ او گفت: قیمت آن را امریکا نه بلکه شما می‌پردازید.

رییس جمهور پیشین کشورمان تصریح کرد که امریکا و کشورهای غربی هنوز به تروریزم من‌حیث یک وسیله‌ برای اهداف شان نگاه می‌کنند که قیمت استفاده از آن را افغانستان، روسیه و سایر کشورهای منطقه می‌پردازند.

وی افزود: امریکا و ارگ ریاست جمهوری افغانستان از نخستین تحرکات گروه تروریستی داعش در شرق افغانستان آگاه بودند اما از شروع فعالیت آن چشم پوشی کردند.

کرزی اظهار داشت نیروهای خارجی در افغانستان برای ایجاد اختلافات قومی و زبانی در کشور تلاش می‌کنند و می‌خواهند تا فرقه‌گرایی را در این کشور ترویج دهند اما وحدت مردم افغانستان باعث شکست توطیه آنها شده است.

رییس جمهور پیشین کشورمان در ادامه تصریح کرد امریکا و کشورهای غربی از دموکراسی من‌حیث ابزار نفوذ در سایر کشورها استفاده می‌کنند و در افغانستان نیز به دنبال ایجاد دموکراسی نیستند بلکه از آن من‌حیث ابزار استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به مداخله وزیرخاجه پیشین امریکا برای میانجیگری در اختلافات انتخاباتی بین عبدالله و اشرف غنی و ایجاد حکومت وحدت ملی گفت افغانستان به دموکراسی که از سوی امریکا تحمیل شود علاقه‌ای ندارد و به صندوق‌های رای که در سفارتخانه‌های خارجی شمرده شوند نیز اعتماد ندارد.

وی خطاب به طالبان نیز تاکید کرد اگر به دنبال خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند با اشتراک در لویه جرگه به صلح بپیوندند و از جنگ دست بردارند.

کرزی افزود طالبان و مردم افغانستان م‌ توانند از طریق لویه جرگه از امریکا بخواهند که خاک این کشور را ترک کند و با هم می‌توانند محدودیت‌هایی برای امریکا در این کشور وضع کنند.

این در حالی است که قبل از این نیز کرزی در حاشیه نشست والدای گفته بود که امریکا برای اهداف فراتر از افغانستان و ایجاد بحران در منطقه از گروه تروریستی داعش در این کشور حمایت می‌کنند.