اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس اجراییه گفت: افغانستان، قربانی اصلی هراس افگنی است و برخی از کشورها، همکاری کمتری در مبارزه با این پدیده دارند و شماری از کشورها هم، اصلأ همکاری ندارند!

رییس اجراییه حکومت می‎گوید: فرق بین القاعده، داعش یا گروه طالب یا گروه هایی که از حمله های هراس افگنانه کار می گیرند و یا تروریست خوب و بد را در نظر می گیرند درست نیست؛ از دیدگاۀ ما، فرقی بین تروریستان نیست. چهارمین نشست گفت وگوهای افغانستان و آسیای میانه در حالی برگزار می‎شود که رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، شماری از کشورها را به پشتیبانی از هراس افگنی و تفاوت قایل شدن میان گروه‎های تروریستی، متهم می‎سازد. به باور وی، ادامۀ این سیاست، این کشورها را نیز در معرض هراس افگنی، قرار خواهد داد.
وی می‎گوید: همکاری های ما در سطح اقتصادی بهتر است، در سطح کولتوری بهتر است، در مبارزه با تروریزم و گروه های تروریستی؛ فکر می کنیم که یک قسمت بیشتری از این بار گذاشته شده است بر عهدۀ مردم افغانستان. به گفتۀ رییس اجراییه، افغانستان، قربانی اصلی هراس افگنی است و برخی از کشورها، همکاری کمتری در مبارزه با این پدیده دارند و شماری از کشورها هم، اصلأ همکاری ندارند.
همزمان با این، محمد طاهر زهیر، والی بامیان می‏گوید که وضعیت کنونی منطقه، نیازمند تغییر تمامی شیوه های مبارزه با هراس افگنی و پروگرام های امنیتی منطقه، است. آقای زهیر می‎گوید: نمی توان امنیت را متاعی بر شمرد که بتوان آن را به گونۀ انحصاری جست وجو کرد، بلکه می توان آن را کالایی به حساب آورد که هم برخورداری از آن و هم فقدان آن، فرا منطقوی و جهان شمول می باشد.
با این همه، داوود مرادیان، رییس مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان نیز باور دارد که عوامل گوناگون از جمله نا امنی وهراس افگنی، ملت‎های منطقه را ازهم جدا کرده اند و برای ایجاد اعتماد و زمینه سازی به صلح و رفاۀ همگانی، به یک تفاهم منطقوی نیاز است. وی در ادامه بیان داشت: ما دنبال یک تفاهم منطقوی هستیم؛ ما مطمئن هستیم که از طریق گفتگوها می‎توانیم به این تفاهم برسیم و شناخت بهتر را از یک دیگر پیدا کنیم.
در همین حال، امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی در این نشست تأکید دارد که پاکستان از هراس افگنی هم‎چون ابزار استفاده می‎کند و تمامی مکتب‎های هراس افگنی و تندروی در پاکستان ایجاد شده اند و در این کشور فعال استند.
آقای صالح افزود: به یاد داشته باشید که اسلام سیاسی، اسلام نیست؛ بلکه یک مکتب فکری است، اسلام تندرو؛ اسلام نیست، بل یک مکتب فکری است و هراس افگنی تا اندارۀ تفسیرش را از این دو مکتب می گیرد و مرکز این سه عنصر، امروزه در پاکستان است. نماینده گان بیش از ده کشور آسیایی و اروپایی، امریکا، سازمان ملل متحد و ناتو، در مرکز ولایت بامیان، در چهارمین نشست گفتگوهای افغانستان و آسیای میانه گردهم آمده اند.
سومین نشست گفت وگوهای افغانستان و آسیای میانه، دو سال پیش درولایت بلخ برگزار شده بود. این نشست‎ها، همه ساله یا یک سال در میان، به هدف یافتن راه های حل معقول و پژوهشی برای بحران‏ها در منطقه، راه اندازی می‎شود.