اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نشست سه جانبه روسیه، چین و پاکستان، درباره بررسی راه های تامین صلح در افغانستان، در غیاب افغانستان برگزار شد. وزارت خارجه افغانستان در واکنش به این نشست به رسانه ها گفته بود که:« بررسی وضعیت افغانستان در غیاب افغان ها، ولو با نیت  نیک صورت گیرد، از یک طرف نمی تواند به بررسی واقع بینانه از وضعیت کمک کند و از طرف دیگر، سئوال های جدی را در خصوص هدف این نوع مجالس نزد افغان ها به وجود می آورد.» سخنگوی وزارت خارجه افغانستان ابهام در مورد هدف این نشست و عدم هماهنگی با دولت افغانستان در مورد این نشست را نگران کننده خوانده بود. اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا نیز در این مورد نگرانی های شان را ابراز کرده بودند و آنها را دخالت در امور افغانستان دانسته بودند.
نشست مسکو، سومین نشست این سه کشور برای بحث و گفتگو در مورد اوضاع افغانستان است. دو نشست قبلی در پکینگ  پایتخت چین و اسلام پایتخت پاکستان، برگزار شده است، اما اولین بار است که حکومت افغانستان در قبال برگزاری این نشست واکنش نشان می دهد و آن را غیر واقع بینانه و نگران کننده می خواند. این نشست سه جانبه در حالی برگزار می شود که در این اواخر اعتراف مقامات روسی به ارتباط داشتن با گروه طالبان، با انتقادات جدی در افغانستان مواجه شده است و سئوال های زیادی را در مورد اهداف این رابطه، بوجود آورده است. از سوی دیگر روابط افغانستان با پاکستان در این اواخر با تنش های بیشتری مواجه شده است و حکومت افغانستان همواره پاکستان را متهم به حمایت از گروه طالبان کرده است.
برگزاری این نشست سه جانبه در غیاب دولت افغانستان، جدا از اینکه برای مقامات دولتی افغانستان نگران کننده است، برای شهروندان کشور نیز مایه نگرانی است. این نوع نشست ها که بدون نظارت و هماهنگی دولت افغانستان به عنوان نماینده ی مردم این کشور، برگزار می گردد، این نگرانی را در بین مردم افغانستان بوجود می آورد که سرنوشت و آینده ی سیاسی کشور دستمایه ی رقابت قدرت های بزرگ جهان و بازی های سیاسی کشورهای منطقه قرار گیرد.
دخالت سیاسی کشورهای منطقه و قدرت های بزرگ دنیا، همواره بر سرنوشت سیاسی افغانستان موثر بوده است، از سوی دیگر رقابت های سیاسی کشورها بر سر مسئله ی جنگ و صلح در افغانستان، باعث شده است که هنوز صلح در افغانستان تامین نگردد و کشور به ثبات سیاسی و اقتصادی نرسد. نشست مسکو در غیاب و بدون هماهنگی با دولت افغانستان، آشکارا نشان می دهد که کشورهای اشتراک کننده، مسیری را که دولت افغانستان برای رسیدن به صلح می پیماید، به نفع شان نمی دانند و تلاش می کنند تا سرنوشت صلح در افغانستان را به مسیری جدیدی هدایت کنند.
دولت افغانستان همواره تاکید کرده است که صلح در افغانستان به نفع کشورهای همسایه و کشورهای منطقه خواهد بود و بهترین گزینه برای تامین صلح در افغانستان، گفتگوهای بین الافغانی است. گفتگوی بین الافغانی اخیرا از سوی نماینده ی ویژه ی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز مورد حمایت قرار گرفته است. گزینه ی گفتگوهای بین الافغانی از سوی دولت افغانستان زمانی مطرح گردید که نشست های چهار جانبه ی افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا و سایر نشست ها، نتیجه نداد و گروه طالبان حاضر نشدند که در این نشست ها اشتراک کنند. اما انگار مذاکرات بین الافغانی برای تامین صلح در افغانستان، اعضای نشست مسکو را نسبت به کاهش نقش آنها و در حاشیه قرار گرفتن در مورد گفتگوهای صلح دولت افغانستان، نگران کرده است.
وضعیت سیاسی و تداوم جنگ در افغانستان در طول چندین دهه گذشته نشان می دهد که تصمیماتی که در غیاب افغانستان برای سرنوشت سیاسی کشور گرفته شده است، موفق نبوده است و سرنوشت افغانستان را به سمت یک مسیر مثبت هدایت نکرده است. دخالت های سیاسی کشورهای بیرونی، همواره باعث شده است که تنش ها در افغانستان افزایش یابد و جنگ و ناامنی ادامه پیدا کند.
اکنون نیز گفتگو و بحث بر سر مسایل مربوط به افغانستان و تصمیم گیری در این مورد در غیاب دولت افغانستان، نمی تواند موفق باشد و برای آینده و ثبات افغانستان مفید واقع شود. نشست مسکو بیشتر از این که بتواند برای تامین صلح در افغانستان موثر و مثبت واقع شود، حساسیت های سیاسی را بیشتر بر می انگیزد و سرنوشت صلح در افغانستان را بیشتر پیچیده و مبهم می سازد.
با آنکه دولت افغانستان چندین سال است که تلاش می کند تا مخالفانش را به گفتگوهای صلح دعوت کند و آنها را متقاعد بسازد که به پروسه ی صلح بپیوند، اما گروه طالبان که از عمده ترین گروه های مخالف دولت افغانستان به شمار می رود، تا کنون حاضر به گفتگو با دولت نشده است. در این میان نقش بعضی کشورهای همسایه و کشورهای منطقه را در این رابطه نمی توان نا دیده گرفت.  تاثیرگذاری آنها بر تصمیم گروه طالبان باعث شده است که آنها حاضر به گفتگو با دولت افغانستان نشود. اکنون نیز که مسئله ی گفتگوهای بین الافغانی از سوی دولت افغانستان مطرح می گردد، این کشورها تلاش می کنند تا این نظریه به عنوان نظریه غالب برای مسئله ی صلح در افغانستان مطرح نگردد و مسیر رسیدن به صلح در افغانستان را شکل ندهد.
گفتگوهای بین الافغانی را می توان به عنوان نمونه ای از روش های سنتی حل منازعه در افغانستان دانست. نزاع ها در افغانستان همواره بصورت سنتی  و با پا درمیانی افراد با نفوذ و بزرگان محلی حل گردیده است و این روش برای حل منازعات اجتماعی و سیاسی در افغانستان موثر بوده است. اکنون دولت افغانستان میخواهد این روش را در یک سطح کلان تر بکار ببرد و مخالفانش را با استفاده از این روش تشویق کند که به گفتگوهای صلح تن دهند و به پروسه ی صلح بپیوندند؛ مسئله ی که برای اعضای نشست مسکو خوش آیند نبوده است و آنها در تلاش این بر آمده اند تا راههای دیگری را برای رسیدن به صلح در افغانستان در غیاب نماینده ی رسمی دولت افغانستان، جستجو بکنند و خود را دایه های مهربانتر از مادر برای مردم افغانستان بدانند.
رقابت های منفی کشورهای بیرونی در افغانستان و تضاد منافع سیاسی آنها در کشور، باعث شده است که تا کنون تلاش های حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح، منجر به ختم جنگ و تامین صلح نگردد و امنیت و اقتصاد افغانستان رو به بهبود نباشد. اما دولت افغانستان به عنوان یگانه ممثل اراده ی سیاسی مردم افغانستان، باید دیگر به هیچ کشوری اجازه ندهد تا در امور تاثیرگذار برسرنوشت مردم افغانستان مداخله و دست اندازی کند. مداخله ی آنها همانطور که در گذشته نتوانسته است به نفع افغانستان باشد و ثبات  و امنیت را در کشور بوجود بیاورد، در آینده نیز منجر به آوردن صلح و ثبات و پایان جنگ در کشور نخواهد شد، بلکه کشور را تبدیل به میدان جنگ های نیابتی خواهد کرد.
حکومت افغانستان باید تلاش ورزد تا دیدگاه های متفاوت را بر سر مسئله ی صلح در افغانستان نزدیک کند تا بتواند مداخلات و دست اندازی ها در این رابطه را مهار سازد و پروسه ی صلح را به نتیجه برساند. بدون مهار دست اندازی و مداخلات بیرونی، رسیدن به صلح و ثبات در افغانستان دشوار می گردد و کشورهای که منافع شان را در خطر می بینند، تلاش خواهند کرد تا بر سر راه رسیدن به صلح در افغانستان چالش های جدید خلق کنند و موانع تازه ی بوجود بیاورند.

موضوع : اخبار