اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک سایت قطری، با نشر اسنادی جدید، از شیوع گسترده فساد در دستگاه حاکم عربستان پرده برداشت!

به نقل از پایگاه خبری الشرق قطر، اسناد نشر شده توسط وزارت خارجه عربستان شیوع فساد در ارکان رژیم سعودی که منافع این کشور را به منافع شخصی خود تبدیل کرده‌اند، نشان می‌دهد، تا جایی که می‌توان گفت: کمپاینی که محمد بن سلمان امروز علیه فساد به راه انداخته، برای مبارزه با فساد نیست، بلکه چشم طمع او به ثروت‌های عربستان است.

اسنادی که روزنامه الشرق قطر از آن پرده برداشته، از شیوع گسترده فساد در محافل نظام سعودی حکایت می‌کند، به‌گونه‌ای که خواسته‌های شاهزاده گان، افراد با نفوذ و اطرافیانآن‌ها به‌طور کامل برآورده می‌شود و این در حالی است که باشنده عادی عربستان از کمترین حد حقوق و خدمات ضروری که هر نظامی در جهان به اتباع خود ارایه می‌کند، برخوردار نیست.

سرپوش گذاشتن بر تخلفات افراد با نفوذ

بسیاری از شاهزاده گان مرد و زن عربستانی از پرداخت وثیقه‌ و صورتحساب‌ به صاحبان هوتل‌ها، مراکز خرید یا شرکت‌های لیموزین و غیره خودداری می‌کنند به‌گونه‌ای که سفارت‌های سعودی در خارج مسئولیت این پرداخت‌ها را به ‌منظور مختومه شدن دوسیه‌هایی که در این کشورها علیه شاهزاده گان باز شده است، بر عهده می‌گیرند.

در مطبوعات غربی، داستان‌های زیادی درباره اشخاص صاحب نفوذ عربستان و همسر آن‌ها به چشم می‌خورد.

من‌حیث مثال یک شاهزاده زن سعودی هنگام خرید کالا در پاریس، صورتحساب خود را به فروشنده پرداخت نکرده و سفارت عربستان در پاریس این صورتحساب را پرداخت کرده است. همچنین گفته شده که سفارت عربستان در پاریس، هزینه‌ هوتل‌های شاهزاده گان و اطرافیان آن‌ها را پرداخت کرده‌اند تا شکایتی علیه آن‌ها در فرانسه صورت نگیرد.

در حالی که افراد صاحب‌نفوذ عربستان پارتی بازی می‌کنند، باشنده عربستانی بهای مشکلات اقتصادی ناشی از سیاست‌های اقتصادی رژیم سعودی، پایین آمدن بهای تیل و جنگ‌های نظامی را پرداخت می‌کند.

باشنده عربستانی در حالی با فشارهای ناشی از قطع یارانه و مالیات‌های دردناک روبه رو است که ناگهان اخبار خرید 20 ملیون دالری یک شاهزاده سعودی از پاریس و خرید یک اپارتمان در فرانسه به مبلغ 30 ملیون دالر توسط یکی از شاهزاده زن سعودی را می‌شنود.

سفارتخانه‌های عربستان دفاتر ارایه خدمات خصوصی

سفارت‌خانه‌های عربستان در خارج به دفاتر ارایه خدمات خصوصی به صاحب نفوذان، خاندان حاکم و نزدیکان آن‌ها تبدیل شده است و این در حالی است که این سفارتخانه‌ها باید به حفاظت از منافع کشور و منافع اتباع عربستانی در دیگر کشورها بر اساس چوکاتی که قوانین بین‌المللی تعین کرده است و به تقویت روابط دوستانه با کشورهای بیگانه بپردازند. اما ملاحظه می‌شود که سفیر عربستان و کارکنان سفارت در کشورهای مختلف دنیا، برای پذیرایی از صاحب نفوذان و ارایه خدمات اختصاصی به آن‌ها در آماده گی کامل به سر می‌برند.

با نگاهی گذرا به راپور نیم سالانه فعالیت سفارت عربستان در برلین در سال 2012 عیسوی، بدون رنج زیادی می‌توان به این حقیقت پی برد که این سفارتخانه و کارکنان آن فقط دفتری به منظور ارایه خدمات اختصاصی به افراد صاحب نفوذ و انجام کارهای شخصی آن‌ها هستند.

در یکی از اسناد نشر شده آمده است که سفارت عربستان در قاهره در یکی از شب‌ها برای پیگیری تماس تلیفونی یکی از شاهزاده گان به حالت آماده باش درآمده است. ماجرا از این قرار بود که این شاهزاده هنگام بازگشت به هوتل توسط برخی از باشنده گان مصری و سعودی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد و به همین خاطر طی تماس با کشورش خواستار تنبیه این افراد می‌شود.

حمایت از صاحب نفوذان مجرم

تلگراف‌های رد و بدل شده بین سفارت عربستان در لندن و وزارت خارجه عربستان در ریاض درباره موضوع شاهزاده‌ای که معاون خود را در هوتلی در لندن به قتل رساند، برجسته ترین نمونه دخالت دولت سعودی و نهادهای آن در کمک به صاحب نفوذان مجرم را نشان می‌دهد.

اسناد نشر شده نشان می‌دهد که رژیم سعودی مبالغ مالی هنگفتی برای سرپوش گذاشتن بر این جنایت پرداخت کرد و هر آنچه را که برای مختومه کردن این دوسیه و مخفی نگاه داشتن جزئیات آن از چشم رسانه‌ها و افکار عمومی نیاز بود فراهم کرد.

یک راپور استخباراتی انگلستان میزان رشوت هایی را که نظام سعودی برای سرپوش گذاشتن بر این جنایت پرداخته، بیش از پنجاه ملیون دالر اعلام می‌کند.

بر اساس سندهای نشر شده، سفارت عربستان در ابتدا تمام تلاش خود را به کار بست تا دستگاه قضایی انگلیس را به آزادی این شاهزاده به قید ضمانت متقاعد کند، اما قاضی دوسیه هیچ کدام از وثیقه‌ها و دفاعیه‌هایی را که هیئت دفاع این شاهزاده مطرح کردند، نپذیرفت و با آزادی او موافقت نکرد و در نتیجه تلاش‌های این سفارتخانه این بار به ثمر ننشست.

نظام سعودی که تمام تلاش‌هایش در همه سطوح برای آزادی این شاهزاده به شکست انجامید، قراردادی با وزارت عدلیه انگلیس به امضا رساند که بر اساس این قرارداد محبوسانی که در دو کشور محکوم شده‌اند، ادامه حبس خود را در کشورهای خود می‌گذرانند و بدین ترتیب این شاهزاده سعودی که در انگلستان به حبس ابد محکوم شده بود، به کشورش بازگشت و در آنجا آزاد شد.