اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ویکی لیکس اسناد تازه ای را در رابطه با ابزارهای جاسوسی سازمان سیا نشر کرد.

پس از تهدید مقامات قضایی امریکایی مبنی بر تلاش برای دستگیری جولین آسانژ مؤسس ویب سایت جنجالی ویکی لیکس، این پایگاه خبری مجموعه اسناد دیگری را در ارتباط با فعالیت های جاسوسی سازمان سیا نشر ساخت.

این اسناد شامل 31 صفحه راهنمای کاربری در مورد ابزاری موسوم به فرشته گریان (Weeping Angel) است که با فعال ساختن میکروفون داخلی تلویزیون های هوشمند سامسونگ، آنها را به وسیله جاسوسی تبدیل می کند. سازمان سیا با همکاری نهاد استخباراتی انگلیسی ام آی 5 ابزار فوق را توسعه داده اند.

گفتنیست پس از نشر اسناد موسوم به Vault7 از سوی ویکی لیکس در مورد جاسوسی گسترده نهادهای امنیتی و استخباراتی امریکا از طریق ابزارهای الکترونیکی، اختلاف بین ویکی لیکس، وزارت عدلیه و سازمان سیا بالا گرفت. مقامات امریکایی می گویند ویکی لیکس اجازه ندارد اسناد محرمانه دولتی را فاش کند، در حالی که ویکی لیکس معتقد است من‌حیث یک پایگاه خبری مستقل و بر اساس متمم اول قانون اساسی ایالات متحده امریکا، حق نشر هرگونه محتوای بدست آمده از منابع موثق را دارد.

در همین رابطه جفرسون سشنز لوی څارَنوال ایالات متحده می گوید:

ما متخصصینی با سابقه چندین ساله در حوزه امنیت در اختیار داریم، اما تعدد و وسعت این افشاگری ها همه آنها را شگفت زده کرده. به همین دلیل این موضوع را در اولویت کاری خود قرار داده ایم تا بتوانیم با تشکیل دوسیه، بانیان آن را دستگیر و محبوس کنیم.
با این حال سازمان های مدافع حقوق بشر به پشتیبانی خود از ویکی لیکس و جولین آسانژ ادامه می دهند و معتقدند تشکیل هرگونه محکمه در ارتباط با اسناد محرمانه نهادهای نظارتی امریکا، اقدامی خطرناک از سوی دولت ترمپ خواهد بود که در ادامه، دامن دیگر پایگاه های خبری را نیز خواهد گرفت.