اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به نقل از رویترز، اندرس تورنبرگ رییس امنیت ملی سویدن می‌گوید که طی سالیان گذشته تعداد (هواداران)‌ شبه‌نظامیان تکفیری در این کشور به هزاران تن افزایش یافته است.

این سخنان در شرایطی بیان شده است که سویدن همچنان به خاطر حادثه 7 آوریل گذشته که یک موتر لاری دزدیده شده، جمعیت حاضر در یک سَرَک مزدحم را زیر گرفته و بر اثر آن 5 تن جان خود را از دست داده و 15 نفر دیگر مجروح شدند، در شوک به سر می‌برد. پولیس سویدن در آن ماجرا یک فرد تبعه ازبکستان را من‌حیث عامل این حمله بازداشت کرد.

رییس سرویس امنیتی سویدن با این حال می‌گوید تنها تعداد محدودی از شبه‌نظامیان تکفیری تمایل و ظرفیت لازم را برای اجرای حملات دارند. وی تبلیغات داعش را عامل شکل‌گیری این معضل دانست.

وی در گفتگو با آژانس خبررسانی ملی سویدن گفت که ما هیچگاه چنین چیزی را پیشتر تجربه نکرده بودیم.

نورنبرگ می‌گوید که این تعداد (هزاران نفر) از جمله شامل کسانی می‌شود که صرفا با شبه‌نظامیان ابراز همدردی و همراهی کرده، و آنهایی است که پیام‌های این گروه را نشر کرده و برای آن نیرو و منابع مالی جذب می‌کنند.

به گفته وی، رشد افراطی‌گرایی، چالشی در مقایسی تاریخی است.

طبق اعلام سرویس امنیتی سویدن، شهرهای استکهلم، مالمو و اوربرو مناطق اصلی تمرکز شبه‌نظامیان هستند.

دولت سویدن برای مقابله با این شرایط قوانین را سفت و سخت‌تر کرده است و وعده داده است که بودجه پولیس و نهادهای امنیتی را افزایش دهد. دولت همچنین در حال برنامه‌ریزی برای انجام اقداماتی دیگر همچون افزایش تعداد کمره‌های امنیتی مداربسته است.

با این حال، تورنبرگ، رییس سرویس امنیتی سویدن گفته است که نهادهای امنیتی با محیطی جدید مواجه شده‌اند، جایی که حملات نیازمند ماه‌ها برنامه‌ریزی و آماده‌سازی نیستند.

وی می‌گوید: امروزه، اگر تصمیم بگیری کاری کنید، می‌توانید دو عدد چاقو خریداری کنید یا یک لاری را اجاره کرده و جمعیت را زیر بگیرید.