اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مسئولان کمسیون حقوق بشر افغانستان از افزایش تلفات ملکیان در سال ۱۳۹۵ اظهار نگرانی و اعلام کردند در این سال تلفات ملکیان ۱۲ اعشاریه ۴۸ صدم فیصد افزایش یافته‌ است.

سیما سمر، رییس کمسیون حقوق بشر افغانستان در یک نشست خبری که برای نشر راپور تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۵ برگزار شده بود تصریح کرد: در جریان درگیری‌های سال ۱۳۹۵، طرف‌های درگیر خاصتا گروه‌ های مخالف مسلح دولت افغانستان به موازین حقوق بشر توجه جدی نکرده و به جان و دارایی های ملکیان آسیب‌های جدی وارد کرده‌اند.

وی تلفات ملکی را در این سال ۱۰۶۰۸ نفر اعلام کرد و افزود: از این میان حدود ۳ هزار ملکی جان باخته‌اند و حدود ۷۸۰۰ نفر دیگر زخم برداشتند. وی قربانیان را شامل مردان، زنان و اطفال توصیف کرد.

سمر تاکید کرد که عامل ۶۷ و نیم فیصد تلفات ملکی مخالفان مسلح دولت بوده اند و ۱۴ اعشاریه ۱۳ صدم فیصد به دلیل عملیات نیروهای دولتی و عامل ۱۸ اعشاریه دو دهم فیصد حامیان بین‌المللی بودند.

براساس اعلام این منبع بیشترین تلفات غیر نظامی در افغانستان در سال ۱۳۹۵ در اثر انجام حملات انتحاری اتفاق افتاده است و پس از آن درگیری‌های زمینی، ترور و قتل، بم های کنار سَرَک، حملات راکتی و حملات هوایی به ترتیب بیشترین تلفات را در پی داشته است.

رییس کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در قسمت دیگر سخنان خود به‌ حوادث تروریستی اخیر در کشور اشاره کرد و از حکومت خواست که عاملان ناامنی ها را شناسایی و برای حفظ جان مردم تلاش کند.

وی خاطر نشان کرد حکومت وحدت ملی باید عاملان رویدادهای اخیر چه انفجار و چه تیراندازی به معترضان را شناسایی کند و مردم نیز صبور باشند و اوضاع را متشنج نکنند.

سمر تاکید کرد که حق صحت و حق دسترسی به خدمات صحّی با کیفیت یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین حقوق باشنده گان بوده و فراهم‌آوری زمینه‌های دسترسی به آن از وظایف و تکلیف های دولت افغانستان به حساب می‌آید.