اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چندین روز از آغاز مسئله تغییر مسیر انتقال برق گذشته است. این مسئله به یکی از عمده ترین موضوعات در عرصه سیاست و اجتماع افغانستان تبدیل شده است. در اواسط این هفته هزاران تن در کابل در اعتراض به دولت تجمع کردند و یک هفته به دولت وقت دادند تا مصوبه کابینه در انتقال برق از سالنگ را باطل کرده و لین برق را به همان مسیری که شرکت تحقیق کننده تعیین کرده بود، ببرد. در حدود یک هفته ای که از این قضیه می گذرد، در چندین ولایت دیگر نیز مردم به خیابان ها آمده و تقاضای عدالت و انکشاف متوازن از دولت داشته اند که آخرین آن در هرات صورت گرفت.

این بحث از جدی ترین بحث ها در پارلمان کشور نیز بود. بحث های داغی در این زمینه در گرفت و وکلا هر کدام دلایل خود را گفتند و حتا عده ای پا فراتر از دایره اخلاق و ادب گذاشتند و حرف هایی گفتند که نباید می گفتند. در عین حال رئیس اجرائیه سکوتی کاملا استراتژیک در قبال این مسئله کرده است و برای چندین روز افغانستان را به قصد تاجیکستان ترک کرده است. رئیس جمهوری نیز از تاجیکستان به سوی لندن رفته تا درکنفرانس مبارزه با فساد در این شهر شرکت کند. بدین ترتیب انتظار حکومت این است که مردم و پارلمان روزهای متوالی درگیر در مسئله باشند که گرهش باید به دست حکومت باز شود. نگهداشتن کشور در التهاب یک تصمیم که می توانست به صورت کاملا منطقی حل شود، برای حکومت چه دستاوردی می تواند داشته باشد؟ چه کسانی از این نوع رفتار سود می برند؟

در همین روزهای چند که مسئله توتاپ مطرح بوده، عده ای به نحوی سعی کرده اند تا بحث ها را از مسئله توزیع عادلانه امکانات و منابع و فرصت برای همه شهروندان منحرف ساخته و اقوام و مناطق کشور را درگیر در جدال با یکدیگر سازند. در حالی که بحث بسیاری از مردم این نبوده و نیست. فضایی که به وجود آمده در صورت ادامه آن به هیچ صورت به نفع مردم و  حکومت افغانستان نیست. کمیسیون سازی ها نیز نتیجه ای در افغانستان نداشته است. تا کنون هیچ کمیته ای در گذشته برای دستاورد قابل توجهی نداشته است. کمیسیون ها راه را گم کرده اند نه اینکه راه را نشان بدهند.

در التهاب نگهداشتن فضای سیاسی کشور فرصت را برای دشمنان افغانستان فراهم می سازد تا تجدید قوا کرده و به فکر ضربه زدن به مردم و دولت افغانستان باشند. بزرگترین دغدغه مردم افغانستان که امنیت است، توسط چنین اقداماتی صدمه خواهد خورد. دولت نباید در پشت کمیسیون ها و تصمیمات سهل  انگارانه پنهان شود. دولت همان گونه که مردم را به عقلانیت فرا می خواند، بهتر است به حرف های عاقلانه مردم پاسخ دهد.

در چنین مواردی نظیر قضیه توتاپ که مردم در مقابل دولت می ایستند و طلب حق و عدالت می کنند، در حقیقت یک مشق جدی و مهم دموکراسی در حال جریان است و دولت نباید با اهمال کاری و وقت کشی به عصبانیت مردم و ادامه فضای متشنج سیاسی ادامه دهد. دولت باید نشان دهد که نسبت به نظر و خواست مردم حساس است و در اسرع وقت پاسخ مردم را می دهد. در چنین حالی مردم به دولت اعتماد می کنند، تلاش می کنند تا فاصله های خود را با دولت کمتر کنند، و این بزرگترین سرمایه هر دولتی خواهد بود که مردم در کنارش باشد. اما اگر دولتمردان به بهانه ای عزم سفر می کنند و مردم را در بلاتکلیفی می گذارند و زمینه های فاصله میان مردم و حکومت بیشتر می شود. این امیدواری وجود دارد که دولتمردان افغانستان بتواند با درک وضعیت جامعه افغانستان از این مشکل به راحتی عبور کند و فاصله اش با مردم را کمتر بسازد.