اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برخی از اعضای پارلمان جرمنی درباره اینکه تحت جاسوسی سرویس های استخباراتی ترکیه قرار دارند، هشدار داده اند.

شبکه خبری دویچه وله روز گذشته در خبری نوشت که آژانس استخباراتی ترکیه سیاستمداران جرمنی را تحت نظارت و جاسوسی قرار داده و به طور روز افزونی در حال جمع آوری اطلاعات درباره این سیاستمداران جرمنی است.

راپور های نشر شده حاکی از آن است که آنکارا در حال جمع آوری حجم عظیمی از اطلاعات درباره اعضای مجلس فدرال جرمنی (بوندستاگ) که سیاست گذاری در عرصه دفاعی، داخلی و خارجی را بر عهده دارند، است.

یکی از سخنگویان پولیس جنایی فدرال جرمنی به روزنامه دویچه وله گفت که این آژانس در هفته های اخیر با قانونگذاران جرمنی دیدار داشته است تا نگرانی های امنیتی آنها را مورد بحث قرار دهد زیرا حفاظت از اعضای بوندستاگ وظیفه قانونی پولیس جنایی فدرال جرمنی است.

این سخنگو اعلام کرد که در این نشست ها درباره فعالیت های احتمالی آژانس های استخباراتی خارجی از قانونگذاران جرمنی نیز بحث و گفت و گو شده است.

این خبر در شرایطی نشر می شود که در اوایل سال جاری عیسوی مدعی العموم های فدرال جرمنی تحقیقاتی اولیه را در زمینه فعالیت های جاسوسی ترکیه آغاز کرده اند.

این تحقیقات زمانی شروع شد که آنکارا به جاسوسی از سیاستمداران مخالف خود در ترکیه پرداخت به خصوص جاسوسی از کسانی که از فتح الله گلن روحانی مسلمان تبعید شده توسط مقامات ترک، حمایت می کردند.

دولت ترکیه گلن که در حال حاضر در امریکا زنده گی می کند را مقصر کودتای نظامی ناکام در جولای سال گذشته در ترکیه می دانند.

رسانه های جرمنی در ماه مارچ راپور دادند که آژانس استخباراتی ترکیه لستی از 300 شخصیت و 200 مجمع، مکتب و نهاد جرمنی را تهیه کرده اند که بر اساس اعلام ترکیه، با جنبش گلن در ارتباط بوده اند.

بر اساس این خبر، روابط بین برلین و آنکارا در طول سال گذشته عیسوی و به دلیل مسایل گوناگون سیر نزولی داشته است. دولت آنکارا، جرمنی را به عدم احساس همبستگی بعد از کودتای نظامی ناکام در ترکیه متهم کرده است و از تصمیم برلین برای دادن پناهنده گی به عساکر و دیپلومات های ترک که بر اساس ادعاهای مطرح شده در این کودتا اشتراک داشته اند، انتقاد کرده است.

از طرف دیگر روابط بین ترکیه و جرمنی که از متحدان ناتو نیز محسوب می شوند، به دلیل اقدام ترکیه در محبوس کردن روز نامه نگاران جرمنی و تصمیم برلین برای اعمال ممنوعیت فعالیت های تبلیغاتی سیاستمداران ترک در شهرهای جرمنی در اوایل سال جاری عیسوی، تیره و تار شده است.

هفته گذشته بود که اعضای بوندستاگ به اتفاق آراء به نفع انتقال 260 عسکر جرمنی مستقر در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه به یک پایگاه نظامی دیگر در اردن رای دادند. این رای گیری بعد از اقدام دولت آنکارا در ممانعت از بازدید قانونگذاران جرمنی از نظامیان خود در پایگاه اینجرلیک انجام شد.

نشر خبر جاسوسی ترکیه از سیاستمداران جرمنی می تواند منجر به تشدید تنش های به وجود آمده میان آنکارا و برلین شود آن هم در شرایطی که این دو کشور همکاری نزدیکی با یکدیگر در امور مهاجرتی و مقابله با تروریزم داشته اند.