اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

لس آنجلس‌تایمز نوشت: دلیل اصلی برای اعزام عساکر بیشتر به افغانستان این واقعیت است که هیچ رییس جمهوری نمی‌خواهد در جنگ افغانستان شکست بخورد.

لس آنجلس تایمز در راپوری نوشت: پنتاگون اعلام کرده که 4 هزار عسکر جدید را برای شکست بن‌بست جنگ در افغانستان اعزام خواهد کرد، جیمز ماتیس به یک استراتیژی تهاجمی که نیازمند عساکر بیشتر است معتقد بوده و این حضور نظامی امریکا در افغانستان را افزایش می‌دهد.

بنابر این راپور، هدف این استراتیژی از سوی ماتیس کاهش تهدید علیه دولت افغانستان اعلام شده، چیزی که در 16 سال گذشته با وجود عساکر بسیار امریکا قادر به تحقق آن نبوده است.

دولت ترمپ تاکنون استدلال مشخصی برای تدوام حضور نظامیان امریکا در افغانستان ارایه نداده و مهمترین دلیل حضور یعنی جلوگیری از حملات تروریستی علیه امریکا دیگر محلی از ارعاب ندارد.

به نوشته این رسانه امریکایی، بعد از بین بردن القاعده پس از حملات 11 سِپتِمبر، افغانستان تهدید تروریستی محسوب نمی‌شود. البته درست نیست که بگویم تروریستی در افغانستان وجود ندارد اما گروه‌های تروریستی که می‌تواند خطرات عمده برای امریکا محسوب شود در حال حاضر در کشورهای سوریه، سومالیا، عراق و نیجریا حضور دارد و بهتر است به این کشورهای نیرو اعزام شود.

استدلال دیگر در مورد افزایش عساکر برای حفاظت از دموکراسی نوپای افغانستان و جلوگیری از سرنگون کردن آن توسط طالبان عنوان می‌شود.

واقعیت این است که حتی اگر امریکا تلاش زیادی انجام دهد، در بلند مدت قادر به کنترول سیاست افغانستان نخواهد بود، موسسه آزادی امسال افغانستان را در رده کشورهای غیرآزاد قرار دارد همانند سال 2001 زمانی که طالبان بر کشور حکمرانی می‌کرد.

در نهایت این استدلال می شود که حضور نظامی امریکا در افغانستان، طالبان را مجبور به پذیرش توافق صلح می‌کند اما تا به امروز با وجود حضور عساکر و تلاش‌های بسیار پیشرفتی در این زمینه مشاهده نمی‌شود و تنها دستاورد این حضور کشته شدن ملکیان بیشتر است.

امنیت امریکا وابسته به حکمرانان افغانستان نیست. دلیل اصلی برای اعزام عساکر بیشتر به افغانستان این واقعیت است که هیچ رییس جمهوری نمیخواهد در جنگ افغانستان شکست بخورد.