اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در حالی که مردم قندوز به دلیل نبود آب و غذا در حال جان دادن هستند ، والی قندوز گفته است : “فرمان مرگ مردم قندوز از جانب پروردگار صادر شده است” و به شلیک گلوله نیروهای طالبان ربطی ندارد.

 

پس از گذشت یک هفته از جنگ و محاصره ولایت قندوز، هزاران تن از مردم این ولایت بدون آب و غذا در خانه هایشان محبوس شده اند و هر روز شاهد کشته شدن فرزندانشان هستند و این در حالی است که اگر ارگ اراده کند به راحتی می تواند قندوز را از بحران انسانی نجات دهد.

 

هنوز یک سال از فاجعه تصرف قندوز نگذشته بود که نیروهای کم تعداد طالبان، بیش از 12 هزار نظامی مستقر در این ولایت را به زانو درآورده و شهر را به خاک و خون کشاندند.

 

از سوی دیگر، رییس دفتر جنرال دوستم اظهار داشته است که با وجود آمادگی جنرال دوستم، رییس جمهور به وی اجازه مدیریت جنگ به قندوز را نداده و حتی به تماس های تلفنی دوستم پاسخ نمی دهد.

 

و حضور جاهد، وزیر داخله و جنرال مراد علی مراد، معاون رییس ستاد ارتش در ولایت قندوز، نه تنها از حملات طالبان کاسته نشده است بلکه جنگ به صورت خانه به خانه در جریان و مهم ترین مناطق این ولایت در دست طالبان است.

 

هزاران تن از باشندگان این ولایت که موفق شدند به پایتخت برسند از فاجعه انسانی گفته اند که با گران شدن نفت، گاز و نان این شهر در قحطی به سر می برد و مردم هر روز شاهد کشته شدن فرزندانشان در گرسنگی هستند و طالبان از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.

 

وجود مقامات و فرماندهان نالایق در ولایت قندوز دلیل جنگ و ناامنی همیشگی این ولایت است و گستاخی این مقامات به حدی رسیده است که به جای محافظ از مردم، مرگ شان را از جانب خدا می داند و طالبان را حتما نیروهای خدایی!

 

اما، شعله جنگ افغانستان از ارگ شروع می شود که با واگذار کردن ولایت ها یکی پس از دیگری به تماشای مردن مردمی می نشینند که جان و مال خود را به رهبرانی سپردند که معامله گران مرگ هستند.

 

ولایت قندوز نمونه ای از معامله مقامات بلند پایه با همکاری فرماندهان نظامی است برای واگذاری به طالبان و در این میان مردم و سربازان خط مقدم قربانیانی هستند رها شده در میان شعله های که هیزمش از ارگ و آتش آن نه از طالب بلکه از مقاماتی است “خودی”!.

 

و حال:

می دانیم با طالبی که از ابتدا برای نابودی آمده است، چه کنیم اما با رییس جمهور و والی که از حفظ جان مردم و حیثیت دم می زند اما کمر به کشتار مردم بسته اند، چه کنیم؟

موضوع : اخبار