اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از روی کارآمدن حکومت وحدت ملی انتظار می رفت که وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود برود. وعده های تو خالی رهبران سیاسی نیز پس از گذشت نزیک به یک سال هنوز تحقق نیافته است. رهبران دو تیم پیشتاز انتخاباتی با توافق و تشکیل حکومت وحدت ملی در ابتدا وعده رشد چشمگیر اقتصاد و بهبود امنیت کشور را شده بودند اما در حال حاضر رشد نزولی را طی می کند. این میان چه موانعی سبب عدم پیشرفت و عملی کردن وعده های این دو رهبر شده است.

 

حشمت غنی احمدزی آگاه امور سیاسی در برنامه مکث بر یک خبر گفت: مشکل این کشور عدم وجود اساس فکری است. زیرا هر کسی تنها به منافع شخصی خود فکر می کند. بسیاری از افرادی که در کنار رییس جمهور و رییس اجرایی کار می کنند وابستگی های سیاسی دارند. از سویی برگشت و فاصله آمریکایی ها و متحدان اروپایی از افغانستان 2 سال پیش از انتخابات سبب شد تا وضعیت اقتصادی کشور نیز تحت تاثیر قرار بگیرد که بردن اقتصاد کشور به اقتصادی سالم و استوار در کشور زمان گیر خواهد بود.

 

وی بدترشدن اوضاع اقتصادی کشور را اختلافات میان دو رهبر حکومت ندانست و گفت: باید قبول کرد که اشرف غنی و داکتر عبدالله 2 گروه سیاسی هستند که هر کدام به چند گروه سیاسی دیگر تقسیم می شود که حتی برخی از آنان منطق و درایت سیاسی نیز ندارند و ممکن سبب گسترش منفی بافی می شوند. این گروه ها باید برای رسیدن هدف مشترک باید تابع دستورات رهبری گروه خود باشند.

 

احمدزی در مورد تلاش رییس جمهور برای انتخاب والیان جدید با توجه به معیارهای خود گفت: تصور رییس جمهور از این که می تواند مردم را از منافع شخصی شان جدا و به سمت منافع مملکت سوق دهد اشتباه است. چرا که متاسفانه افرادی که در طراف دو سران دولتی قرار دارد به دنبال منافع شخصی خود هستند.

 

وی در مورد نتیجه تلاش های حکومت برای گفتگوهای صلح و انعطاف پذیری رییس جمهور در برابر پاکستان گفت: این تلاش ها نتیجه ندارد. تنها یک راه دارد و آن این که جامعه جهانی، کشورهای اسلامی و همسایه هم در این امر دخیل شوند. مشکل صلح ما هم مشکل داخلی و هم مشکل منطقه ای است و دسته تبر خود ما هستیم. فاصله ای که نظام با مردم دارد به خصوص در ولسوالی ها و ولایت ها بسیار است. طی سالیان گذشته پاکستان با فرستادن تروریست به نقاط مختلف از جمله افغانستان توانسته منافع زیادی از جامعه جهانی، آمریکا و دیگر کشورها کسب کند اما از طرفی با توجه به این که حملاتی در کشور از سوی استخبارات پاکستان صورت می گیرد، امنیت ملی سفیر پاکستان را بازخواست نمی کند.

 

این آگاه امور سیاسی در مورد نقش پاکستان در آوردن صلح به کشور گفت: پاکستان، پاکستان 20 سال پیش نیست. پاکستان امروز تکه تکه است. پاکستان هیچ زمان به چشم برادر و مسلمان به افغانستان نگاه نکرده است و به دنبال فریب دنیا است تا بتواند منافع خود را تامین کنند. هرچند سفرهای آنان و تلاش آنان برای آوردن صلح در کشور بی سابقه بود اما دیدیک پرویز مشرف که طالبان را حمایت می کرد پس از آن که از آمریکایی ها پول گرفت، طالبان را در پاکستان زندانی و یا از بین می برد. تا زمانی که ما مشکل خود را حل نکنیم پاکستان نیز حل نخواهد کرد.

 

وی همچنین در مورد مبارزه دوستم و دیگر رهبران در شمال کشور با مخالفان نیز گفت: با توجه به شناختی که از جنرال دوستم و عطا محمد نور دارم به آنان حق می دهم که نگران امنیت منطقه خود باشند اما این گونه اقدامات که از حکومت جدا شده و به منطقه می روند و روند محلی پیدا می کنند خطرناک است. بهتر است اینگونه تشکلات به گونه ملی زیر امنیت یا چتر ریاست جمهوری صورت گیرد، چرا که ممکن است نظام از هم پاشیده شود.

 

حشمت غنی احمدزی درمورد دیدگاه محمد محقق پس از سفر به خارج از کشور که به منظور دیدار با نمایندگان طالب مبنی بر عدم تغییر دیدگاه طالبان گفت: آقای محقق باید هم ترس داشته باشد. تاکنون سابقه نداشته است که طی حکومت گذشته کسی را برای گفتگو فرستاده شود که خود نیز در جنگ شریک باشد. محقق کسی بود که در برابر طالبان جنگیده و با آنان دشمن است و فرستادن وی به میز مذاکره بسیار احمقانه است. سیستم گفتگوهای صلح به گونه ای است که بین دو طرف یک نفر سوم میانجی گری می کند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد بزرگترین ضعف رهبران حکومت وحدت ملی این است که اطراف خود را پاکسازی نکرده اند. رییس جمهور آدم اجتماعی نیست اما می تواند به این کشور امکانات و پول بیاورد و سیستم ایجاد کند. از سویی داکتر عبدالله نیز بسیار مردمی است و هر دو در تعامل باهم در صورتی که اطراف خود را از افراد منفعت طلب پاکسازی کنند، می توانند کشور را آباد کنند.